Logistyka 4.0 w praktyce. Bezobsługowe środki transportu same wybierają drogę do celu

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

NORD Drivesystems, firma znana z wytwarzania nowoczesnych systemów napędowych, ogłosiła zastosowanie w swych standardach rozwiązań z zakresu przemysłu 4.0. Dotyczą nie tylko działalności produkcyjnej, ale też magazynowania, transportu i dystrybucji. Ważną rolę odgrywają w  tym bezobsługowe środki transportu.

NORD Drivesystems produkuje elektronikę napędową do 160 kW (przetwornice, rozruszniki silników i elektronikę). Centrum wytwórcze w Aurich (w Dolnej Saksonii) działa od początku lat 80. ubiegłego wieku, ma powierzchnię 5 tys. mkw. i w dużej mierze wykorzystuje inteligentne technologie. Na początku produkowano własne przetwornice częstotliwości, z biegiem lat rozwijano gamę falowników, softstartów silnikowych i innych produktów elektronicznych. Dziś powstaje ich ok. 100 tys. sztuk w ciągu roku.

Celem wdrożonych niedawno rozwiązań było uzyskanie pełnej kontroli nad produkcją, a ta transparentność miała zapewnić niezawodność dostaw i gwarancję terminowości dla wszystkich klientów NORD na całym świecie.

Autonomiczny system transportu bez kierowcy (FTS – Fahrerlose Transportsysteme) to automatycznie sterowane, wspierające się na podłożu pojazdy przewozowe. Obsługują transport wewnątrzzakładowy bez osoby sterującej, a poruszają się za sprawą własnego napędu. Większość funkcji, takich jak napęd, kierowanie, zasilanie energią – są zintegrowane w urządzeniu.

Zaletą takich systemów jest z jednej strony możliwość elastycznego powiązania kierowania trasą, a z drugiej efektywny przepływ materiału. W NORD jest używany od kilkunastu miesięcy.

Bezobsługowe środki transportu same omijają przeszkody

Systemy transportowe bez kierowcy zapewniają szybki transport materiałów i redukują długość ścieżek roboczych. To właśnie FTS odpowiada za transport towarów przychodzących do Automatycznego Magazynu Komponentów (AKL).

Jak to działa? Otóż inteligentna maszyna rozpoznaje zapotrzebowanie na pozycje początkowe i końcowe, ładuje skrzynie transportowe niezależnie i znajduje własną ścieżkę dotarcia do punktu docelowego. Nie ma obaw, że zabłądzi, a ewentualne przeszkody pojawiające się na trasie wózków są automatycznie identyfikowane. Maszyna się najpierw zatrzymuje, a następnie omija przeszkodę (FTS sam znajduje “nową” drogę np. odwracając się).

W istocie FTS jest częścią kompleksowej strategii usprawniania procesów. Podstawowe motto jakie towarzyszyło jej twórcom to: maksymalna wydajność, prędkość i elastyczność.

Cechą NORD Drivesystems jest m.in. to, że niemal wszystkie komponenty wytwarza we własnych obiektach fabrycznych, gwarantując sobie tym samym możliwość zapewnienia pełnej kontroli ich jakości.  

Niezależnie od tego, czy chodzi o produkcję seryjną, produkty konfigurowane indywidualnie, czy elementy wykonywane jednokrotnie – nowoczesna, zautomatyzowana i elastyczna struktura produkcyjna, a także logistyczna w Aurich umożliwiają produkcję i magazynowanie urządzeń o dowolnej wielkości. Nawet pojedyncza partia produktu może być przygotowana bez dalszej konfiguracji. Szefowie firmy potwierdzają, że zapotrzebowanie na indywidualne wykonania wzrasta, a obecny wysoki odsetek dostosowywanych urządzeń stale rośnie.

Trans.INFO Talks - baner

Produkcja bez dokumentacji papierowej

Po uruchomieniu produkcji dystrybutora polowego NORDAC LINK,  sterownika napędu do elastycznej, zdecentralizowanej instalacji (swobodnie konfigurowalny zgodnie z określonymi wymaganiami aplikacji), powierzchnię produkcyjną zwiększono o 400 mkw, a magazynową o 1 tys. mkw. Sprawny łańcuch logistyczny i produkcję, w dużej mierze pozbawiono dokumentacji papierowej. Cały proces produkcji jest kontrolowany za pomocą centralnego zlecenia.

Na potwierdzeniu każda paczka otrzymuje kod 2D i dlatego może być ciągle śledzona. Zautomatyzowany magazyn drobnych części z dwoma tysiącami sześciokrotnie segmentowanych kontenerów jest centralnie zintegrowany z procesem produkcyjnym i służy do przechowywania nie tylko komponentów, ale także półproduktów. Następnie moduły są montowane w dziale SMD (Surface Mounting Device) i zwracane do Automatycznego Magazynu Komponentów, skąd są kierowane do dalszego przetwarzania THT (montaż przewlekany, z ang. Through-Hole Technology).

Ponieważ prawie wszystkie produkty są produkowane bezpośrednio na zamówienie klientów, potrzebny jest jedynie krótki czas na realizację i przechowywanie. Kolejny krok, po wdrożeniu autonomicznego systemu transportu bez kierowców (FTS) stanowi dalsza cyfryzacja procesu zamówień, aby klienci mogli w pełni skonfigurować swoje urządzenia samodzielnie.

Fot. SSI Schaefer

Tagi