TransInfo

“Cykl Hype” renomowanej firmy doradczej wyznacza 5 kluczowych trendów dla łańcuchów dostaw

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

W burzliwym roku, pogrążonym w niepewności, liderom łańcucha dostaw można wybaczyć, że zastanawiają się, w którym kierunku zmierzać. Na szczęście „Cykl Hype” firmy Gartner rzuca nieco światła na to, które inwestycje i innowacje firmy powinny traktować priorytetowo.

„Cykl Hype”, znany też jako cykl szumu lub cykl dojrzałości technologii, pokazuje, na jakim etapie rozwoju są popularne trendy, dając w ten sposób wyraźniejsze wskazanie, których inwestycji, gdzie i kiedy warto dokonać.

Cykl obejmuje 5 różnych etapów: „wyzwalacz innowacji”, „szczyt zawyżonych oczekiwań”, “koryto rozczarowań”, “krzywa oświecenia” i wreszcie „płaskowyż produktywności”.

Cykl Hype Gartnera to doskonały sposób dla liderów łańcucha dostaw, aby dowiedzieć się, jakie działania podjąć w następnej kolejności, gdzie teraz zainwestować i co należy mieć na uwadze” – mówi Noha Tohamy, wiceprezes Gartnera. 

„Niektóre możliwości są bardzo bliskie dojrzałości, podczas gdy inne, takie jak sztuczna inteligencja (AI), wciąż ewoluują. Niemniej jednak liderzy muszą zdać sobie sprawę z ich potencjału w zakresie transformacji biznesowej i rozpocząć aktywną eksplorację i eksperymenty” – dodaje.

Wszystko zaczyna się od “wyzwalacza innowacji”, który wywołuje szybki wzrost trendu. Jednak w stosunkowo krótkim czasie trend ten zyskuje na popularności, jednak jego wysokie oczekiwania nie są spełniane. Skutkuje to gwałtownym spadkiem trendu, ale nie osiągnięciem całkowitego dna. W tym momencie dokonano znaczących zmian, tworząc stałą ścieżkę wzrostu, która ostatecznie ustabilizuje się, gdy trend osiągnie pełną optymalizację i produktywność.

Widoczny tutaj wykres Gartnera zawiera 32 różne trendy i pokazuje, gdzie każdy z nich się znajduje pod względem dojrzałości. Niemniej jednak istnieje 5 trendów, na które Gartner zwraca szczególną uwagę, które wymienimy tutaj w kolejności ich dojrzałości:

1. Sztuczna inteligencja (AI)

Mimo całego “Hype” (“szumu”) i dyskusji skupionych na sztucznej inteligencji, Gartner uważa, że minie około 10 lat, zanim technologia stanie się dojrzała. Mimo to nie można lekceważyć znaczenia sztucznej inteligencji. Technologia ta będzie bowiem miała „transformacyjny” wpływ na branżę łańcucha dostaw przez ułatwienie automatyzacji.

W obecnym stanie Gartner ocenia, że ci, którzy wdrożyli technologię AI na wczesnym etapie, odnieśli korzyści w ograniczonym zakresie. Globalna firma doradcza zaleca jednak liderom łańcucha dostaw eksperymentowanie z AI – pod warunkiem jednak, że skoncentrują się na kluczowych obszarach, które oferują największy potencjał.

2. “Pełne zanurzenie”

Drugi trend na liście Gartnera, “pełne zanurzenie” („Immersive Experience”), znajduje się na “szczycie zawyżonych oczekiwań” („Peak of Infflated Expectations”). Gartner opisuje trend “pełnego zanurzenia” jako „mieszanie światów cyfrowych i fizycznych w celu stworzenia ulepszonych wrażeń”.

Firma doradcza przyznaje, że idea “pełnego zanurzenia” nie została jeszcze powszechnie przyjęta we wszystkich sektorach biznesu, z wyjątkiem sektora medycznego i wojskowego.

Z drugiej strony przewiduje się, że rozwój wydajności sprzętu, wraz z obniżkami cen, nieuchronnie przyniesie wzrost popularności tej koncepcji

3. Internet rzeczy (IoT)

Przechodząc do „koryta rozczarowań”, spotykamy trzeci kluczowy według Gartnera trend w łańcuchu dostaw – technologię IoT.

Chociaż wiele firm zaczęło używać IoT, napotkały one również na trudności ze znalezieniem sposobu zoptymalizowania jego wykorzystania do pomiarów i śledzenia – zauważają analitycy firmy doradczej. 

Te przeszkody nie zniechęcą jednak większej liczby przedsiębiorstw. Gartner szacuje, że liczba zainstalowanych punktów końcowych IoT dla przemysłu wytwórczego i zasobów naturalnych wzrośnie do 1,9 miliarda jednostek w ciągu zaledwie 8 lat.

4. Strategia cyfrowego łańcucha dostaw

Przedostatni trend wskazany przez Gartnera to “krzywa oświecenia” („Slope of Enlightenment”). Oczywiście koncepcje tego, czym jest cyfrowy łańcuch dostaw mogą się różnić. 

Definicja Gartnera jest następująca:

Strategia cyfrowego łańcucha dostaw przygotowuje łańcuch dostaw do stworzenia krótko- i długoterminowej wizji, która dostosowuje interesariuszy do zintegrowanego zestawu zasad, a także cyfrowych możliwości i inwestycji. Strategia określa swego rodzaju cyfrową mapę dla łańcucha dostaw, która wspiera ambicje przedsiębiorstwa, równoważąc jednocześnie inicjatywy transformacyjne i optymalizacyjne”.

Istnieją dowody na poparcie twierdzenia Gartnera, że ​​strategie cyfrowego łańcucha dostaw zbliżają się do dojrzałości. Firma doradcza niedawno odkryła, że ​​82 proc. kadry kierowniczej realizuje „inicjatywę zarządzania lub program transformacji”, który ma na celu dalszą cyfryzację działalności ich przedsiębiorstw.

5. Analizy opisowe

Wreszcie ostatni i najbardziej dojrzały z trendów, na które zwrócił uwagę Gartner – to analityka opisowa. Trend ten jest definiowany przez firmę doradczą jako „stosowanie logiki, wykrywania wzorców oraz reguł wykrywania i biznesowych do danych”.

Gartner twierdzi, że dzięki analityce opisowej organizacje mogą wizualizować swoje łańcuchy dostaw za pomocą aktualnych i przeszłych danych. Biorąc pod uwagę, że Gartner postrzega analizę opisową jako „fundamentalny i naturalny punkt wyjścia dla organizacji, które chcą zrozumieć wydajność swojego łańcucha dostaw”, uważa się, że ten trend doszedł do samego końca „cyklu Hype”.

Fot. Żabka

Tagi