TransInfo

Ar sprendimai dėl mokesčių vežėjams yra teisėti?

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Protesto akciją Vilniuje surengusios Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ vadovas tvirtina, kad Vyriausybės sprendimas labiau apmokestinti komandiruojamų vairuotojų dienpinigius yra neteisėtas ir galbūt nusikalstamas.

„Mūsų netenkina, kad tokie Vyriausybės sprendimai priimami nepamatuojant visų pasekmių transporto sektoriui, nepasitarus su mumis, neišklausius visų argumentų ir, mūsų manymu, pažeidžiant teisės aktų priėmimo tvarką“, – trečiadienį žurnalistams Katedros aikštėje Vilniuje sakė „Linavos“  generalinis sekretorius Mečislovas Atroškevičius. 

Jo teigimu, Vyriausybės nutarimo projektas dėl didesnio dienpinigių apmokestinimo buvo pateiktas tik spalio 16 dienos rytą ir jau po dviejų valandų jam buvo pritarta.

„Mūsų manymu, teisinėje valstybėje tokių dalykų tikrai negalima toleruoti. Mes norėtume, kad valdžia elgtųsi atsakingai, sprendimus priiminėtų galvodama apie pasekmės. Kad nebūtų taip, jog po vienerių ar dvejų metų nebebus žmonių, kurie galėtų atsakyti už savo veiksmus, kurie tikrai padarys labai didelę žalą Lietuvai“, – tvirtino „Linavos“ vadovas. 

Jis pabrėžė, kad Vyriausybės sprendimas priimtas Europos Komisijoje vykstant paskutiniams svarstymams dėl Mobilumo paketo, kuris gali būti ypač žalingas Lietuvos transporto sektoriui.

„Tokiu metu daryti nepamatuotus sprendimus yra ne tik neatsakinga, bet gal ir nusikalstama“, – piktinosi M. Atroškevičius.

Darbdaviai gali mokėti daugiau?

„Linavai“ oponuojančios profesinės sąjungos trečiadienį taip Vilniuje taip pat surengė protesto akciją. Maždaug 20 Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos ir Vairuotojų profesinės sąjungos atstovų susirinko prie Vyriausybės, jie rankose laikė Lietuvos vėliavas bei plakatus su užrašais „Ne moderniai vergovei“, „Mes už skaidrų verslą“.

Protesto akcijoje dalyvavęs vairuotojas Eugenijus Kuodis piktinosi „Linavos“ noru mokėti mažesnius mokesčius. 

„Linava“, jie gali nesumokėt 50 proc. dienpinigių, po tuo slepia visokius atskaitymus, kuro normos, dingę kroviniai. Tas pakėlimas koeficiento iki 1,65  tikrai į bankrotą jų nenuvarys“, – aiškino E. Kuodis.

Lietuvos vežėjų profesinės sąjungos pirmininkas Petras Grėbliauskas sako, kad vairuotojų darbo sąlygos yra nepakenčiamos. 

„Mes už tai, kad Ukrainos ir Lietuvos, Baltarusijos vairuotojai gautų didesnius atlyginimus, kad jiems nereikėtų nakvoti vilkikų kabinose, kad jie gautų dienpinigius ir jų nemažintų 50 procentų“, – BNS sakė P. Grėbliauskas. 

Jis tikino, kad „Linavos“ vilkikus protesto akcijoje vairavo užsieniečiai, o ne lietuviai vairuotojai.

„Jie paėmė tas fūras, pravažiavo ir sako, jiems blogai. Tačiau tie vairuotojai, kurie vairavo tas fūras, jie netgi nesupranta lietuviškai, jei nežino, ko jie čia važiuoja“, – tikino darbuotojų atstovas.

Atroškevičius žurnalistams teigė, kad profesinių sąjungų atstovai turi teisę išsakyti savo poziciją, tačiau jų veiksmus vadino liguistais ir isteriškais.

„Kiekvienas turi teisę išsakyti savo nuomonę, tik man nepatinka ta isterija, kuri lydi visus šiuos veiksmus. (…) Profesinės sąjungos liguistai reaguoja į mūsų akciją, bet tegul reaguoja“, – sakė M. Atroškevičius.

Jis pabrėžė, kad Vyriausybės sprendimas dėl didesnio dienpinigių apmokestinimo neišspręs visų vairuotojų socialinių problemų.

„Tai yra visuomenės klaidinimas. Nei Mobilumo paketas, nei koeficiento (atlyginimo dydžio, kurį mokant būtų neapmokestinami dienpinigiai – BNS) padidinimas neišspręs visų socialinių garantijų, tai nėra panacėja. Reikia dirbti darbus, gerinti darbuotojų darbo sąlygas, mes esame už tai. (…) Šiandien sukelt visas problemas ant darbdavių pečių būtų mažų mažiausiai nesąžininga“, – tvirtino „Linavos“ vadovas.

Vyriausybė turėtų dar labiau didinti dienpinigių apmokestinimą

Tuo tarpu Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės Rimantės Šalaševičiūtės nuomone, vyriausybė turėtų dar labiau padidinti komandiruojamų darbuotojų dienpinigių apmokestinimą, kad tolimųjų reisų vairuotojai turėtų didesnes socialines garantijas.

„Tas koeficientas turėtų būti peržiūrimas. (…) Mums prioritetas yra vairuotojų socialinės garantijos“, – trečiadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje teigė socialdarbietė Rimantė Šalaševičiūtė.

Anot jos, vairuotojų profesinės sąjungos dėjo per mažai pastangų, kad būtų patvirtinta palankesnė vairuotojams tvarka.  

„Profsąjungos galėjo (…) derėtis gindamos vairuotojų interesus, kad koeficientas būtų 1,8 ar 1,7“, – teigė parlamentarė.    

Vyriausybė spalį nutarė, kad komandiruojamų darbuotojų dienpinigiai nuo kitų metų sausio bus neapmokestinti, jei jų alga siekia 1,65 minimalios mėnesio algos (MMA). Dabar yra taikomas 1,3 MMA koeficientas. Anot parlamentarės, dėl dienpinigių, dabar sudarančių 64 proc. vairuotojų atlyginimo, apmokestinimo taip pat bus diskutuojama Seime.

„Ekonomikos komitetas sudarė darbo grupę ir ji turi labai rimtai išanalizuoti situaciją“, – kalbėjo R.Šalaševičiūtė.  

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ siekia, kad koeficientas nebūtų didinamas. Ji tikina, jog dėl to įmonės gali masiškai bankrutuoti arba iškelti verslą į užsienį.

Trans.INFO nuotr.

Paantraštės