TransInfo

Sytuacja we Włoszech coraz trudniejsza. Co powinni mieć kierowcy jadący do tego kraju? | Kontrole na wielu granicach

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Dekret wydany wczoraj wieczorem przez premiera Giuseppe Conte, obejmujący cały kraj kwarantanną, nie blokuje przewozów drogowych towarów – donosi włoski portal transportowy trasportoeuropa.it. Kierowcy jadący do i z Włoch muszą jednak mieć przy sobie określone dokumenty. Natomiast w Austrii na terenach przygranicznych z Włochami wprowadzono kontrole i zakaz wjazdu dla osób jadących z Włoch bez zaświadczenia o zdrowiu. Podobne kroki podejmują kolejne kraje.

Aktualizacja, godz. 14:25

Jak wynika z wytycznych włoskiego resortu spraw wewnętrznych, kierowcy realizujący transport na terenie stref objętych wyjątkowymi środkami, a teraz de facto całego kraju, powinni mieć przy sobie oświadczenie, które zawiera m.in. informacje o tym, skąd i dokąd wiodła trasa, oraz deklarację pracodawcy o wykonywanej przez truckera pracy. 

Możliwe jest złożenie własnego oświadczenia lub na specjalnych gotowych formularzach, jak ten udostępniony przez włoski dziennik “Il Messaggero”.

Resort podkreśla, że kontrole pod kątem stosowania się do wytycznych prowadzone są na lotniskach, stacjach, punktach poboru opłat, autostradach, głównych i lokalnych drogach, a osobom naruszającym kwarantannę, grozi kara więzienia do 3 miesięcy i grzywna w wysokości 206 euro. 

Kliknij na kraj i sprawdź bieżące informacje

Kontrole zdrowia na granicach z Włochami

Do tej pory sytuacja w Austrii, jeśli chodzi o koronawirusa, jest pod kontrolą. Mimo to rząd federalny zarządził dalsze środki w postaci kontroli stanu zdrowia na granicy z Włochami.

Władze kraju związkowego Tyrol ogłosił wczoraj wprowadzenie szczegółowych kontroli stanu zdrowia, które będą prowadzone przez dwa mobilne zespoły kontroli zdrowia w obszarze przygranicznym Brenner (autostrada, ruch drogowy i kolejowy) od dziś na granicach w Sillian i Reschenpass.

Kontrole te dotyczą ruchu drogowego na autostradzie i drogach państwowych, a także ruchu kolejowego – wyjaśnia Günther Platter, szef tyrolskiego rządu.

W trakcie kontroli stanu zdrowia badana jest temperatura. Ponadto rząd kraju związkowego Tyrol informuje w komunikacie prasowym, że zadawane są standardowe pytania, np. o to, czy podróż rozpoczęła się z obszaru ryzyka i czy osoby kontrolowane mają objawy grypopodobne.

Obecnie opracowywana jest procedura leczenia i izolacji osób wykazujących objawy choroby koronawirusowej podczas kontroli stanu zdrowia na granicy.

Dziś przed południem Austria  zakazała wjazdu podróżującym z Włoch bez zaświadczenia o zdrowiu. Austriacy, którzy przebywali we Włoszech będą mogli wrócić do domu, jeśli zgodzą się na dwa tygodnie  kwarantanny domowej.

RKI klasyfikuje Południowy Tyrol jako obszar ryzyka

Robert Koch Institute (RKI – instytut odpowiedzialny za zwalczanie chorób i profilaktykę) ogłosił 5 marca, że Południowy Tyrol jest obszarem ryzyka związanego z koronawirusem. Lothar Wieler, prezes Instytutu, uzasadnił to „liczbą infekcji i dynamiką rozprzestrzeniania się koronawirusa w regionie północnych Włoch”. Oznacza to, że ostrzeżenie o podróży dotyczy teraz również tego regionu.

Izba Handlowa Bozen zareagowała oburzeniem na tę decyzję.

Ta klasyfikacja Południowego Tyrolu jako obszaru ryzyka nie ma podstaw, prosimy o ponowną ocenę i już w tej sprawie interweniowaliśmy w RKI” – informuje prezes Izby Handlowej Bozen Michl Ebner”.

Według Urzędu Sanitarnego Południowego Tyrolu, w momencie klasyfikacji regionu jako obszaru ryzyka, stwierdzono tam tylko jeden przypadek zarażenia koronawirusem.

Kontrole na innych granicach

W poniedziałek 9 marca także Polska wdrożyła kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami. Kontrole dotyczą tylko wybranych przejść: Kołbaskowa, Świecka, Olszyny, Jędrzychowic na granicy z Niemcami i Gorzyczek na granicy z Czechami. Dzisiaj rozpoczną się natomiast kontrole na przejściach granicznych z Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją.

Podczas kontroli sanitarnej mierzona jest temperatura. Trzeba również wypełnić formularze, na których zbierane są m.in. dane kontaktowe i lokalizacje miejsc, do których udają się zarówno kierowcy, jak i pasażerowie. Żeby procedura przebiegła szybko, warto mieć te dokumenty już wypełnione i przygotowane do przekazania służbom. Dokumenty kierowców do pobrania.

Także Rumunia wprowadziła zakaz wjazdu na terytorium kraju dla osób podróżujących z Włoch. Zawieszenie transportu drogowego w ruchu międzynarodowym do i z Włoch obowiązuje od dziś  do 31 marca. Kierowcy w tranzycie podróżujący przez Włochy mają obowiązek powiadomić o tym służby rumuńskie i poddać się kwarantannie lub izolacji.

Natomiast Serbia zamknęła wczoraj wieczorem swoje granice ze skutkiem natychmiastowym dla osób przybywających z obszarów, które są ogniskami koronawirusa. Według raportu serbskiej telewizji publicznej (RTS) prezydent Republiki wyjaśnił, że osobom z części Chin, Korei Południowej, Iranu i Szwajcarii, a także z północnych Włoch, czasowo odmawia się wjazdu do Serbii.

Współpraca: Natalia Jakubowska, Zsofia Polos, Diana Hodivoianu, Dorota Ziemkowska

Fot. Twitter.com/poliziadistato

Tagi