TransInfo

Telematikos privalumai. Į ką atkreipti dėmesį renkantis telematikos sprendimus? (1/5)

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Kai pirmą kartą pamačiau „TomTom Webfleet” sistemą prieš 10 metų Miuncheno parodoje, iš karto žinojau, kad tai yra tai, ko ieškau. Tai buvo 2009 metai, o aš turėjau priešais save sistemą, kurią – skirtingai nei tuo metu gaminamos sistemos – galima buvo lengvai įrengti.

Paprastesnėje versijoje šis įrenginys tiesiog prijungiamas prie sunkvežimio cigarečių degiklio lizdo – ir tiek. O jei kas nors nenorėjo, kad vairuotojui būtų pernelyg lengva „pasiklysti“, galėjo pasirinkti šiek tiek brangesnę versiją, kur pagrindinę „dėžutę“ galima buvo paslėpti kažkur po prietaisų skydeliu. Šis įrenginys taip pat buvo lengvai montuojamas – pakako prijungti tris laidus: masę, įtampą, + įtampą iš vietos, kuri įsijungdavo po užvedimo (tada buvo papildomas signalas, ar yra užvesta ar ne).

Prisijungimas prie skaitmeninio tachografo? Jokių problemų! Pakako prijungti vieną (VIENĄ!) laidą prie tachografo, tiksliai prie D8 (K-Line) lizdo. Tiesa, kad „TomTom“ šį laidą parduodavo itin brangiai, bet… visada galima tiesiog nusipirkti D jungtį tachografui ir prijungti įprastą vario laidą.

Garantuoju – veikia vienodai. Prisijungimas prie CAN magistralės? Prašau, yra antgalis. Visi įrenginiai jau tada jungėsi tarpusavyje bluetooth ryšiu, todėl – jokių laidų.

Rezultatas?

Ryšys su vairuotoju – nemokamas. O kalbame apie 2009 metus, kai vairuotojų SMS žinutės iš užsienio kainavo gana daug. Automobilio padėtis – praktiškai realiu laiku, su galimybe perjungti vaizdą į tokį su palydovinėmis nuotraukomis. Oi, kaip nustebę buvo vairuotojai, kai atveždavo padirbtus kvitus už sustojimus Anglijoje. Vairuotojas negali rasti įmonės – jokios problemos: ieškau, paspaudžiu ant žemėlapio, pasirenku automobilį, o vairuotojas savo navigacijos įrenginyje gauna klausimą: ar vesti jus į šią vietą?

Degalų sąnaudos – kompiuteryje, realiu laiku. Prie kiekvieno automobilio/vairuotojo informacija, kieno kortelė yra įdėta į tachografą ir kiek vairavimo valandų šiandien šis vairuotojas jau „nuvažiavo“. Atminkite: kalbame apie 2009 m. Palyginus buvo tokie sprendimai, kai kelis kartus per dieną automobilio pozicija buvo siunčiama SMS žinute.

O šiandien?

Šiandien vis rečiau kalbame apie stebėjimą, o dažniau apie telematiką.a

Telematika – kuo ji skiriasi nuo GPS sekimo?

Kad Jums nebūtų nuobodu – šis terminas yra kilęs iš prancūzų kalbos. Jūsų automobilio GPS pozicijos siuntimas į kompiuterį, tai stebėjimas. Tačiau, kai Jūs matote realiuoju laiku ne tik dabartinę poziciją, bet ir skaitmeninio tachografo duomenis, duomenis apie degalų sąnaudas, taip pat galite išsiųsti kažką vairuotojui (pakrovimo vietą, koordinates, į kurias vairuotoją ves navigacija, informacija apie tai, ką pakrauti), galiausiai: viskas yra susegta tam tikra sistema, kuri rodo, prižiūrėtojo pusėje, pvz., kelio eismo intensyvumą –  tai jau telematika.

Dabar pateiksiu gana drąsų teiginį: šiandien neįmanoma vadovauti konkurencingoms transporto įmonėms be tinkamos telematikos automobiliuose.

Didėja konkurencija rinkoje, didėja išlaidos, bet ne vežėjų tarifai. Tai, į ką prieš kelerius metus galima buvo nekreipti dėmesio, šiandien esant mažoms maržoms transporte, gali tapti vežėjo „būti ar nebūti“. Tačiau pradžioje pabandykime nustatyti, kokių ypatybių telematiką galima pavadinti „tinkama“:

  • tikrai, automobilio padėties sekimas (GPS) beveik realiu laiku, t. y. atnaujinamas ne rečiau kaip 2x per minutę,
  • prisijungimas prie CAN magistralės, prieiga prie pagrindinės informacijos iš borto kompiuterio,
  • galimybė prijungti spausdintuvą ir skenerį transporto priemonėje ir perduoti failus – į abi puses (biuras <-> vairuotojas),
  • prijungimas prie skaitmeninio tachografo ir greitas, intuityvus priėjimas prie dabartinio vairuotojo vairavimo laiko,
  • prijungimas prie įrenginio su navigacija taip, kad nuotoliniu būdu galima būtų patikrinti, ką vairuotojas įvedė kaip paskirties vietą, o taip pat išsiųsti vairuotojui paskirties vietą tiesiogiai į navigaciją,
  • API – kad visa tai būtų galima integruoti su tinkama TMS sistema,
  • galimybė peržiūrėti paskutines vairuotojo darbo laiko/važiavimo savaites,
  • automatinis vairuotojo atpažinimas pagal vairuotojo kortelės numerį ir šių duomenų rodymas žemėlapyje šalia transporto priemonės,
  • galimybė žymėti zonas žemėlapyje ir galimybė siųsti pranešimus (el. paštu / SMS), kai transporto priemonė atsiras šioje zonoje.

Jei minėtos funkcijos Jums skamba kaip iš mokslinės fantastikos filmo, tai čia nelabai gerai.

Bet, paklausite, kam visa tai? Apie tai sekančioje dalyje.

Paantraštės