TransInfo

Logistycy patrzą w przyszłość z większym optymizmem. W pandemii poradzili sobie lepiej niż inne sektory

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

9 na 10 firm logistycznych spodziewa się, że ich obroty w ciągu kolejnych 12 miesięcy będą przynajmniej tak dobre jak dotychczas – wynika z raportu CBRE „Confidence Index 2021”. I to mimo braku optymizmu w poprawę warunków prowadzenia biznesu.

Badanie przeprowadzone wśród najemców sektora logistycznego i łańcucha dostaw wyraźnie pokazuje, iż logistycy są większymi optymistami niż firmy z sektora handlu oraz produkcji. W tej drugiej grupie poprawy obrotów lub ich utrzymania status quo oczekuje ok. 60 proc. firm.

„Logistyka to jeden z tych sektorów rynku, który na pandemii nie tylko nie stracił, ale wręcz zyskał. Dlatego operatorzy logistyczni są bardziej pewni sytuacji rynkowej i ich poziom optymizmu, mimo wyzwań związanych z sytuacją na świecie, plasuje się na podobnym poziomie jak rok temu. Widać jednak, że przedsiębiorcy mają nadzieję, że kolejne miesiące będą lepsze. Spodziewają się zwłaszcza wzrostu obrotów. Liczą na to zdecydowanie bardziej niż na poprawę warunków prowadzenia biznesu” – komentuje Agata Czarnecka, dyrektor w dziale badań i analiz w CBRE.

Dodatkowo, połowa firm logistycznych spodziewa się wyższych zysków w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Spadek przewiduje co trzeci przedsiębiorca. Pod tym względem również są większymi optymistami niż producenci i firmy handlowe. W tych sektorach wyższych zysków spodziewa się bowiem 38 proc. tych firm, co czwarta przewiduje spadek, a 37 proc. nie przewiduje żadnych zmian.

Pandemiczny kryzys niestraszny logistykom

Operatorzy logistyczni surowo oceniają jednak obecną koniunkturę gospodarczą. Niemal 7 na 10 (68 proc.) przedsiębiorców twierdzi, że obecne warunki rynkowe są trudniejsze niż 12 miesięcy temu. To i tak jednak mniej niż w przypadku przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, wśród których aż 88 proc. lepiej wspomina warunki sprzed roku.

Interesujące jest postrzeganie wpływu pandemii na działalność spółek. Potwierdza to panującą opinię, iż branża logistyczna jest jednym z sektorów, który najmniej ucierpiał z powodu „koronakryzysu”. Podczas gdy 64 proc. operatorów logistycznych odczuło pozytywny wpływ pandemii, tylko 29 proc. przedsiębiorstw handlowych i producentów mogło tak powiedzieć. W przypadku negatywnych skutków COVID-19, doświadczyło ich 67 proc. producentów i detalistów oraz tylko 27 proc. firm logistycznych.

Co ciekawe, firmy logistyczne spodziewają się braku pogorszenia swoich finansów mimo iż mało optymistycznie patrzą na przyszłe warunki prowadzenia biznesu. Tylko 28 proc. operatorów logistycznych spodziewa się poprawy tych warunków. Przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe patrzą w przyszłość z większym optymizmem niż logistycy – 36 proc. z nich uważa, że warunki prowadzenia działalności będą korzystniejsze w ciągu najbliższych 12 miesięcy niż obecnie.

Zastój inwestycji

W związku z tą mało optymistyczną wizją przyszłości nie jest dziwne, iż ankietowane przedsiębiorstwa są mało skłonne do realizowania inwestycji. Prawie połowa (46 proc.) wszystkich respondentów spodziewa się nakładów inwestycyjnych, podczas gdy w poprzednim badaniu było to 74 proc. Aż 54 proc. respondentów nie spodziewa się znacznych nakładów inwestycyjnych.

Operatorzy logistyczni po raz kolejny są bardziej optymistyczni – 60 proc. prawdopodobnie dokonana inwestycji, a tylko 32 proc. producentów i detalistów jest skłonnych do tego typu przedsięwzięć.

Zwolnień nie będzie

Na szczęście, mimo ciężkich czasów, ankietowane firmy nie planują redukcji zatrudnienia. Zmniejszyć stan zatrudnienia planuje tylko 6 proc. respondentów. W ciągu najbliższych 12 miesięcy 53 proc. ogółu ankietowanych nie planuje żadnych zmian. Co ciekawe, 41 proc. z nich spodziewa się wzrostu zatrudnienia.

Ponad połowa firm logistycznych spodziewa się wzrostu zatrudnienia (62 proc.) i nie planują redukcji etatów. Wśród firm handlowych i produkcyjnych 68 proc. spodziewa się braku zmian w zatrudnieniu, 20 proc. wzrostu, a 12 proc. niewielkiej redukcji zasobów ludzkich.

W badaniu wzięło udział 50 firm, z których gracze z sektora logistycznego stanowili dokładnie połowę. Większość ankietowanych firm logistycznych została sklasyfikowana jako firmy 3PL (64 proc. respondentów z sektora). Firmy spedycyjne i przewoźnicy stanowili odpowiednio 16 i 12 proc. respondentów logistycznych, a pozostałe 8 proc. to przedsiębiorstwa kurierskie.

Fot. Fotolia

Tagi