Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.
X
  • Sortowanie
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Austria, pensja minimalna i jednoosobowa firma ?

Witam, czy ustawa dotyczy właściciela jednoosobowej działalności ?
    ps
    Działalność taka faktyczna, a nie samozatrudnienie, tzn. samochód, koncesja i firma na kierującego pojazdem.

Zamieszczone przez Zobacz posta
    Witam, czy ustawa dotyczy właściciela jednoosobowej działalności ?
    ps
    Działalność taka faktyczna, a nie samozatrudnienie, tzn. samochód, koncesja i firma na kierującego pojazdem.
    Czyli samozatrudnienie.

Komentarz

Nie dotyczy. Możesz śmigać bez oporów. Jedyne zrób koniecznie tłumaczenie na niemiecki wszystkich dokumentów firmowych, licencji, A1. Ja jestem w takiej samej sytuacji. Natomiast dla pewności mam " zrobionego Przedstawiciela" . Ja i On ma dokumenty w języku PL i D. W razie kontroli daje nr telefonu i po sprawie.

Komentarz

A to tłumaczenie licencji przy samozatrudnieniu jest wymogiem, czy zrobiłeś to na wszelki wypadek? I musi to być tłumaczenie przez tłumacza przysięgłego, czy po prostu przetłumaczone na niemiecki?

Komentarz

Zrobiłem na wszelki wypadek. Oprócz dokumentów firmowych i A1 zrobiłem tłumaczenie: certyfikat kompetencji, licencje, OCP, OC/AC auta.Poszło do tłumaczenia za jendym zamachem. Przy kontroli mają wszystkie dokumenty.Wiedzą ze firma moja, sam za siebie płacę i biorę odpowiedzialność. Robiłem u tłumacza przysięgłego. Średnio 30pln za strone

Komentarz

Co do zasady, austriackie przepisy o płacy minimalnej dotyczą jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę. Austriacy nie wydali żadnego stanowiska ani informacji co do tego, w jaki sposób będą traktować osoby zatrudnione na podstawie umów zlecenia, w tym osoby samozatrudnione (prowadzące działalność gospodarczą). Patrząc jednak na praktykę niemiecką (Niemcy nakazują stosować przepisy MiLoGu do wszystkich osób, których 5/6 dochodu pochodzi od jednego zleceniodawcy i jeżeli występuje oczywisty stosunek podległości pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą), należy się spodziewać, że Austriacy będą mieli takie samo podejście i zabezpieczyć się przed ryzykiem zapłaty kar w przypadku niestosowania się do przepisów austriackich.

Natomiast jeśli kierowcą jest właściciel jednoosobowej działalności, z własnym pojazdem, licencją itp., to prawdopodobnie ustawa nie będzie go dotyczyć. Za radą Kriso dobrze, aby kierowca miał przy sobie tłumaczenie dokumentów firmowych.

Pozostając przy tematyce Austrii od 1 czerwca formalności związane z samym zgłoszeniem delegowanego pracownika na terytorium Austrii zostaną nieco uproszczone. Kierowców będzie można zgłaszać raz na pół roku, tak jak w przypadku Francji czy Niemiec, a nie przy każdej pojedynczej trasie. Do zgłoszenia będą potrzebne dane pracownika i numer rejestracyjny pojazdu, natomiast nie trzeba będzie już podawać informacji dot. zleceniodawcy i miejsca zatrudnienia.Od czerwca delegowany pracownik nie będzie musiał wozić ze sobą dokumentów potwierdzających wysokość jego wynagrodzenia. Jeśli jednak zostanie on wezwany do kontroli, wtedy będzie musiał okazać wymaganą dokumentację.

Starszy Prawnik z Kancelarii Prawnej TransLawyers
            Paulina Eliasz
            Trans ID: 88-13
            email: peliasz@translawyers.eu
            Starszy prawnik w Transcash.eu

Komentarz

Pracuję...
            X