Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.
X
  • Sortowanie
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• ZUS ZAŚWIADCZENIE A1

Czy ktoś w ostatnim czasie załatwiał zaświadczenie A1 dla kierowców? Jak to wygląda formalnie? chciała bym uzyskać informacje czy to zaświadczenie jest wydawane na konkretny kraj? co jeśli kierowca jeździ międzynarodowo w trasy 4-5 tygodniowe i w różnych krajach przebywa w tym czasie (w zależności od zleceń)?? na jak długi okres można załatwić takie zaświadczenie??

Witam,
    z tego co ja zdążyłam się dowiedzieć, to nie jest to wydawane na dany kraj, tylko na kraje UE.
    Zaświadczenie można dostać na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy

Komentarz

Witam. Mam nadzieję ,że Panie dopiero pierwszy raz wysyłają kierowcę za granice a nie dlatego , że
      Francuzi zaczęli od tego miesiąca ich przy kierowcy wymagać . Poświadczenie druku ZUS A1 jest
      formą poświadczenia ubezpieczenia społ/zdr itd pracownika przebywającego w podrozy
      sluzbowej/delegacji itp. od momentu jak jego noga przekroczy granice RP. I jest wymagane od zawsze
      nawiasem mówiąc .Jego brak skutkuje różnymi bardzo ale to bardzo kosztownymi konsekwencjami przy
      których tez ze strony Francji są po prostu zadne.
      Prawda jest,ze sa wydawane max na 1 rok do 31 Grudnia każdego roku czyli jak teraz bedzie wyrabiac to
      max do 31 Grudnia 2017r.. Ale tez tylko w przypadku umów o pracę na okres bezterminowy lub na czas
      określony przekraczający ten rok. Kazda umowa na okres krótszy lub umowa zlecenie na okres krótszy
      skutkuje tym ze trzeba zlozyc druk ZUS A1 dokladnie na okres jaki jest w umowie zawarty np. macie
      kierowce np. na umowe zlecenie od 1 luty 2017 do 30 kwiecien 2017 lub umowe o prace na okres
      probny na podobny okres to wtedy nie dostaniecie na rok potwierdzenia ZUS A1 tylko na okres
      wskazany w umowie, i radze od razu tak we wniosku skladac bo pozniej sie czeka , ZUS odsyla do
      poprawy, czlowiek sie nachodzi i po co.
      Kiedys trzeba bylo dostarczyc 4 komplety formularzy 3 stronnicowych A1 do sciagniecia ze strony ZUS,
      natomiast od tego roku ZUS do podstawowego druku dodal pkt. 3 w ktorym wpisuje sie wspomniany
      okres i juz nie trzeba kserowca tych stosow kartek. Brawo dla ZUS . Wniosek podstawowy skalda
      sie z 2 stron i nazywa sie "Informacja w celu wydania zaświadczenia o ustawodastwie właściwym dla
      osoby która wykonuje pracę najemną w dwoch lub kilku Państwach Członkowskich UE na podstawie art.
      13.1 itp itd" - łatwy do znalezienia na necie.Drugim dokumentem jest wypełnione i podpisane przez kierowce "Oświadczenie o miejscu zamieszkania"
      - wazne zeby to on je podpisał !! potem najlepiej jak ksiegowa zglosi takiego kierowce do Zusu to moze
      od razu wydrukowac z systemu ZUS P ZUA czyli potwierdzenie jego rejestracji to Panie w ZUsie beda
      szczesliwe bo nie beda musialy tego z innymi dzialami sprawdzac. Kolejno wypelniacie formularz dot.
      formy odbioru tzn albo osobiscie albo wpsiac adres do wysylki. Ostatnim dokumentem bedzie umowa o
      Prace. wszystkie 5 dokumentow warto skserowac w biurze i dac kazdy dok z kopia. Pani w okienku ZUS
      musi po prostu sprawdzic czy dana umowa jest zgodna z kopia, wbija na niej stempel z data przyjecia i
      oddaje nam org., i tak z reszta dok, jedynie ten druk pt. " Informacja w celu ........." ZUS zabiera w
      org i oddaje nam kopie ze stemplem przyjecia. Potem pozostaje nam tylko czekac na listonosza badz na
      info do odbioru.
      Ja osobiscie ubezpieczam dodatkowo kazdego kierowce priv , bo rozne rzeczy slyszalem o tym jak ZUS
      nie chce pokrywac roznych kosztow w momencie wypadku, zwrotu kosztow hospitalizacji badz
      holowania do szpitala badz nawet zwiezienia zwlok do RP w momencie smierci kierowcy. Warto !! bo
      spokojnie sie spi, kiero jest spokojniejszy a koszty sa juz w tych czasach nieporównywalnie nizsze. Juz
      za 200-300 zł rocznie mozna ubezpieczyc kierowce do 20-stu paru tys. eur na wypadek roznych
      wypadków , To tak nawiasem. Mam nadzieje ze pomoglem.Pozdrawiam

Komentarz

Tak, właśnie dziś odebrałam swoje zaświadczenie
        Pobierasz wniosek ze strony ZUS o pracowniku delegowanym + oświadczenie pracownika o miejscu zamieszkania.
        Wypełniasz i składasz w ZUS.
        Możesz wpisać sobie "wszystkie kraje UE" - ja właśnie tak zrobiłam

Komentarz

U nas wymagają wniosku, oświadczenia pracownika o miejscu zamieszkania, + pismo przewodnie i licencja do wglądu do skserowania. Też wpisuję wszystkie kraje UE, i od kilku lat wydają bez problemu

Komentarz

Pracuję...
          X