Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.
X
 • Sortowanie
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Konwencja CMR a kary umowne

  Zgodnie z artykułem 41 konwencji CMR, każda klauzula, która narusza postanowienia konwencji jest nieważna.
  Artykuł 23 ust. 5 zakłada, że kara finansowa za opóźnienie dostawy musi być poparta dokumentem, który udowadnia faktyczny koszt jaki musiał ponieść klient w związku z opóźnieniem.
  W zleceniach niemal zawsze pojawia się zapis o karach umownych, które przewoźnik zobowiązuje się zapłacić, w przypadku opóźnienia dostawy o tyle i tyle czasu. Przychodzi potem nota z oznaczoną kwotą i suchą informacją typu "obciążenie za nieterminową dostawę towaru". Bez żadnej dodatkowej dokumentacji.
  Jak ostatecznie jest?

 • #2
  Ostatecznie rozstrzyga to sąd. Umowa transportowa,spedycji jest umową jak każda inna, np. z bankiem o kredyt. Prawo stanowione mówi jedno, a treść umowy co innego. Przed podjęciem decyzji o akceptacji czytasz i możesz się zgodzić (doskonale wiedząc, że zapisy są sprzeczne z konwencją), bądź odmówić przyjęcia. Niestety większość przewoźników/spedycji bierze zlecenia w ogóle nie czytając ich treści, potem rodzą się niesnaski i problemy. Nie przeczę, że jest postępowaniem skrajnie niestosownym wobec kontrahenta, zawieranie klauzul które rażąco naruszają interes drugiej strony. Spójrz jednak na przykład z innej branży. Umowy pożyczek od lichwiarzy, parabanków. One przecież także są rażąco nieuczciwe wobec pożyczkobiorcy i powiedz ile sądów rozstrzygało na korzyść tej drugiej strony? Podpisujesz świadomie taką umowę. Prawdą jest również to, że ludzie biorą ładunki od firm z "niepewną" reputacją, bo oferują dużo lepszą stawkę niż inni, bo tylko oni mają ładunki. Wiedzą doskonale, że będą problemy, ale biorą z tekstem na ustach - jakoś to będzie. A potem płacz i żalenie na forach, w ocenach. Pamiętaj, żadne prawo nie zastąpi logicznego i zdroworozsądkowego myślenia.

  Komentarz


  • #3
   p. Dawidzie napisał pan oczywistą nieprawdę : "art 41 Konwencji CMR wskazujące, że z zastrzeżeniem postanowień art. 40 jest nieważna i pozbawiona mocy każda klauzula, która pośrednio lub bezpośrednio naruszałaby postanowienia niniejszej Konwencji.

   pozdrawiam

   Komentarz


   • #4
    Zapis w umowie przewozu o stosowaniu kary umownej za nieterminowe dostarczenie towaru nie narusza rażąco interesu drugiej strony, gdyż jest z mocy prawa nieważny, a więc obojętny dla drugiej strony. Opóźnienie w dostawie towaru można sankcjonować, ale absolutnie nie karą umowną, a odszkodowaniem i zgodnie z art. 23 ust. 5 CMR tylko wówczas, gdy wskutek opóźnienia dochodzi do szkody.

    Komentarz

    Pracuję...
    X