TransInfo

Gigant technologiczny ARM twierdzi, że eSIM uprości łańcuchy dostaw

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Nowa biała księga ARM dowodzi, że nowe karty eSIM firmy mogą wykorzystywać technologię Internetu rzeczy (IoT) do uproszczenia i usprawnienia złożonych procesów logistycznych.

Brytyjski gigant technologiczny twierdzi, że wodoodporne eSIM, które są o 70 proc. mniejsze niż nano-simy używane obecnie w urządzeniach mobilnych, mogą uprościć międzynarodową sprzedaż i zapewnić producentom przewagę konkurencyjną. 

Wynika to z faktu, że karty eSIM mogą być osadzane podczas produkcji i automatycznie uruchamiane, aby działały „po wyjęciu z pudełka”, niezależnie od regionu.

Wbudowana, bezszwowa technologia

Mówiąc dokładniej, ARM twierdzi, że eSIM można osadzić w wielu elementach, w tym także w kontenerze wysyłkowym, skrzyni, pojeździe transportowym, czujnikach w dokach załadunkowych i centrach logistycznych, na palecie, a nawet w samym produkcie. Technologia pozwala również na bardziej zaawansowane śledzenie i analizę operacji logistycznych dzięki łatwości dostępu do danych i możliwości ich udostępniania.

W obecnej postaci każde urządzenie IoT obsługujące sieć komórkową potrzebuje własnej karty SIM, aby zapewnić łączność i zgodność z regionalnymi sieciami komórkowymi. Według ARM konieczna jest do tego  produkcja i wysyłka wielu i prawie identycznych SKU (stock keeping units, czyli identyfikatorów służących do zarządzania towarami), które wymagają zarządzania przez operatorów sieci komórkowych na danym obszarze. W konsekwencji koszty są wyższe, skalowalność ograniczona, a sprawy komplikują się zarówno z punktu widzenia producentów, jak i użytkowników końcowych.

W przypadku produkcji inteligentnych urządzeń logistycznych, technologia eSIM może pomóc w uproszczeniu sprzedaży międzynarodowej. Żaden operator nie może zapewnić prawdziwie globalnej łączności, co oznacza, że ​​producenci logistyczni, którzy chcą dostarczać swoje produkty na całym świecie, muszą zawierać umowy z więcej niż jednym operatorem, aby zabezpieczyć karty SIM specyficzne dla danego regionu . Bez eSIM producenci muszą tworzyć i utrzymywać oddzielne linie produktów dla każdego operatora sieci komórkowej, aby uwzględnić różne wymagane karty SIM, mimo faktu, że samo urządzenie bazowe jest dokładnie takie samo. eSIM umożliwia produkcję pojedynczych jednostek SKU dla urządzeń IoT” – czytamy w białej księdze ARM „eSIM: Jak stworzyć przewagę konkurencyjną producenta w logistyce”.

ARM uważa jednak, że można temu zaradzić za pomocą wbudowanych kart eSIM, które pozwoliłyby platformie zarządzania na ułatwienie aktywacji i przypisywania operatorów sieci – bez konieczności dotykania fizycznej karty SIM. W ten sposób technologia otworzyłaby nowe rynki regionalne i globalne dla producentów, ponieważ nie musieliby już tworzyć i utrzymywać dodatkowych, lokalnych linii produktów. Co więcej, ponieważ wystarczy wyprodukować i sprzedać światu tylko jedno urządzenie, stworzyłoby to nowe źródła przychodów i przyniosłoby redukcję kosztów.

Jaka jest najlepsza praktyka przy wdrażaniu tej technologii?

Według ARM, pierwszym krokiem dla firm chcących skorzystać z eSIM jest wybór dostawcy łączności IoT, którego rolą jest dostarczanie zarówno eSIM, jak i sieci operatorów komórkowych wymaganych do zapewnienia zasięgu na całym świecie.

Przed podjęciem tej decyzji ARM podkreśla trzy kluczowe warunki wstępne:

– opłacalność przy ocenie partnerów,

– poszukiwanie konsolidacji,

– znalezienie zaufanego ekosystemu partnerskiego.

Jeśli chodzi o pierwszy warunek wstępny, ARM stwierdza, że ​​sukces zależy od tego, jak można wykorzystać elastyczne sieci, łatwo zarządzać łącznością urządzeń i przyjąć ekonomiczne podejście jednego dostawcy, które zapewnia dostęp do światowych operatorów sieci komórkowych.

Drugi warunek wstępny dotyczy zarządzania łącznością. Firma ARM wierzy, że celem zawsze powinna być koncepcja “single-glass-plane” (dane z różnych źródeł na jednym ekranie)  Preferowane są rozwiązania, które mogą konsolidować dane z wielu różnych źródeł.

Wreszcie ARM dodaje, że rozważając rozwiązania i dostawców, nie wystarczy spojrzeć na oferowaną technologię. Ponieważ zarządzanie łącznością ma silny wpływ na sukces konkurencyjny, odpowiedni dostawca powinien łączyć najlepsze technologie z doświadczeniem, ekosystemem partnerstw i zaangażowaniem w sukces firmy.

Fot. Captain Albert E. Theberge / Wikimedia Commons (image edited)

Tagi