Handel światowy odnotuje spadki. Stoją za tym Chiny i Stany Zjednoczone

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

DHL Global Trade Barometer (GTB) to nowy wskaźnik aktualnego stanu światowego handlu i jego rozwoju w przyszłości. Barometr opiera się na dużej liczbie danych logistycznych, które są przetwarzane przy użyciu sztucznej inteligencji. Najnowsze wyniki pokazują pogarszające się perspektywy światowego handlu. 

Najnowszy indeks GTB wskazuje na niewielki spadek światowego handlu w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Perspektywy pogorszyły się o 8 punktów, spadając do 48. Spadek ogólnego wskaźnika wynika głównie ze znacznie niższych wartości indeksu dla frachtu lotniczego i kontenerowego, dwóch podstawowych elementów GTB. 

Przypomnijmy, że wartość barometru przekraczająca 50 punktów oznacza pozytywny trend i rozwój, natomiast poniżej 50 punktów – wskazuje na spadek światowego handlu i popytu na usługi transportowe. W momencie pierwszej publikacji w styczniu 2018 r. indeks osiągnął poziom 64. 

Co stoi za spadkiem?

To już kolejny kwartał, w którym wskaźnik DHL-a odnotowuje spadki (od połowy 2018 r.). Ostatnie wyniki GTB ilustrują negatywne konsekwencje wojen handlowych. Stany Zjednoczone i Chiny doświadczają gwałtownego spadku obrotów handlowych.

Wzrost w gospodarkach (Stanów Zjednoczonych i Chin – przyp. red.), które tradycyjnie funkcjonują jako główne motory wzrostu w gospodarce światowej, spowalnia, przy czym większość wskaźników makroekonomicznych i danych z rynku pracy sugeruje spowolnienie gospodarki amerykańskiej, a nastroje na rynkach finansowych zostały osłabione przez wahania obrotów” – odniósł się do najnowszych wyników GTB Eswar S. Prasad, profesor polityki handlowej i ekonomii na Cornell University w Ithaca, w stanie Nowy Jork.

„W środku amerykańsko-chińskiego sporu handlowego, nieco negatywne perspektywy światowego handlu w trzecim kwartale 2019 roku nie są całkowicie zaskakujące. Niemniej jednak niektóre główne gospodarki, takie jak Niemcy, nadal odnotowują wzrost handlu, a od początku roku handel światowy nadal rozwija się pozytywnie, dlatego jesteśmy pewni, że nasze prognozy pozostają aktualne i 2019 r. zakończy się ogólnie pozytywnym, choć słabszym, wzrostem handlu” – skomentował najnowszą prognozę Tim Scharwath, dyrektor generalny DHL Global Forwarding, Freight.

Według Scharwatha globalny barometr handlu DHL jest przydatnym narzędziem do przewidywania zmian gospodarczych na wczesnym etapie.

Następny raport GTB zostanie opublikowany pod koniec września.

Fot. Raben

Tagi