TransInfo

Inteligentne znaki drogowe to nieodległa przyszłość. Nowatorskie prace polskich naukowców

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie we współpracy z naukowcami z Politechniki Gdańskiej opracowują inteligentne znaki drogowe. Drogowskazy, które będą ostrzegać przed niebezpieczeństwem i informować o złych warunkach pogodowych za kilka lat mogą pojawić się na drogach.

INZNAK to projekt zakładający stworzenie inteligentnych znaków drogowych, które będą się komunikować w oparciu o samoadaptacyjny system. Wyposażone zostaną w detektory analizujące otoczenie. Jak zaznaczają twórcy, głównym celem INZNAK jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i zapobieganie wypadkom.

– Chcemy, aby znaki zmieniały treść w zależności od natężenia ruchu samochodów osobowych czy ciężarowych, pogody, widoczności, stanu nawierzchni, liczby skrzyżowań, a nawet charakteru obiektów, np. szkoły, znajdujących się przy danej ulicy. Wszystkie te cechy mają swoją charakterystykę, którą można wprowadzić do bazy danych i na podstawie ich analizy można ocenić, jaka powinna być zalecana bieżąca prędkość na drodze – tłumaczy na łamach portalu krakow.pl prof. Andrzej Dziech z Katedry Telekomunikacji, kierownik zespołu z AGH.

Komunikacja między znakami

Znaki będą mogły komunikować się między sobą na dwa sposoby, m.in. za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Co ważne, będą sygnalizować niebezpieczeństwo lub zalecaną przepisami prędkość na podstawie informacji, które otrzymają od podobnych znaków rozmieszczonych wzdłuż danego odcinka drogi.

Prace nad inteligentnymi znakami mają potrwać trzy lata. Pomysł został dofinansowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce.  

Fot. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Tagi