Koronawirus: Zmiany w Bułgarii i Szwecji | Hiszpański rząd zezwala na zamknięcie stacji benzynowych

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Bułgaria przedłuża rozluźnienie przepisów o okresach pracy i odpoczynku kierowców. W Szwecji również obowiązują nowe zasady pozwalające na wydłużenie czasu jazdy. W Hiszpanii z kolei rząd zezwolił na zamknięcie 49 proc. stacji benzynowych ze względu na mały popyt. 

Bułgaria przedłużyła rozluźnienie przepisów Rozporządzenia (WE) nr 561/2006 od 17 kwietnia (od godz. 0:00) do 17 maja (do godz. 24) – donosi Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD). Wyjątki obowiązujące od jutra w tym kraju obejmują:

Artykuł 6.1wydłużenie dziennego limitu jazdy z 9 do 11 godzin; 

Artykuł 7 – możliwość odbycia przerwy po 5,5 godziny, a nie po 4,5 godziny jak przewiduje Rozporządzenie (WE) 561/2006;

Artykuł 8.6 – możliwość odebrania dwóch skróconych tygodniowych okresów odpoczynku trwających minimum 24 godziny z rzędu, pod warunkiem, że w ciągu 4 kolejnych tygodni co najmniej dwa odpoczynki będą stanowiły regularne tygodniowe 45-godzinne przerwy. Dodatkowo dwa skrócone tygodniowe odpoczynki muszą być rekompensowane przed następnym okresem odpoczynku;

Artykuł 8.8 – dopuszczenie odbycia regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie pojazdy, o ile jest on odpowiednio wyposażony i zaparkowany. 

Ponadto Bułgaria zawiesiła świąteczny zakaz ruchu pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton – informuje ZMPD. 

Szwecja 

Szwedzka Agencja Transportowa poinformowała o dalszym rozluźnieniu przepisów o czasie pracy kierowców.  Tymczasowe złagodzenie obowiązuje od 15 kwietnia do 31 maja br. i dotyczy wszystkich kierowców ciężarówek niezależnie od ich narodowości – informuje Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU). 

Oto lista przewidzianych przez Szwedów wyjątków od Rozporządzenia (WE) nr 561/2006:

Artykuł 6.1 – wydłużenie maksymalnego dziennego limitu jazdy z 9 do 11 godzin,

Artykuł 6.2 – wydłużenie maksymalnego tygodniowego limitu jazdy z 56 do 60 godzin,

Artykuł 6.3 – wydłużenie maksymalnego dwutygodniowego limitu jazdy z 90 do 120 godzin,

Artykuł 8.1 – skrócenie regularnego dziennego odpoczynku z 11 do 9 godzin,

Artykuł 8.6 – skrócenie regularnego tygodniowego okresu odpoczynku z 45 do 24 godzin,

Artykuł 8.8możliwość odebrania przez kierowcę regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie pojazdu, o ile jest on do tego przystosowany oraz zaparkowany.

Przypominamy, że w okresie od 16 marca do 14 kwietnia br. obowiązywały w Szwecji jedynie wyjątki od art. 8.1 i 8.6 Rozporządzenia (WE) nr 561/2006.

Zamknięte stacje benzynowe w Hiszpanii

Hiszpański rząd zatwierdził w ostatnią sobotę zarządzenie zaproponowane przez Ministerstwo ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych (Miteco). Zezwala w nim na tymczasowe zamknięcie 49 proc. stacji benzynowych z powodu spadku popytu. Oznacza to, że ok. 5,7 tys. stacji w tym kraju nie będzie funkcjonować dopóki obowiązuje tam stan wyjątkowy. 

Kilku operatorów wskazuje, że spadek popytu waha się od 60 do 99 proc. w zależności od lokalizacji każdej stacji paliw – donosi dziennik “La Vanguardia”. 

37 proc. (tj. 4 334) stacji będzie otwartych, jak dotychczas. Będą to obiekty w strategicznych lokalizacjach (dla transportu towarów lub dla centrów opieki medycznej), w których sprzedaż utrzymuje się na wysokim poziomie. 

Kolejne 14 proc. stacji, które w dalszym ciągu będą otwarte, to obiekty w mniej zaludnionych obszarach. W takich regionach będzie musiała działać stacja, która realizuje największą sprzedaż. Takie punkty będą działały jedynie w ustalonych przez siebie godzinach (przynajmniej 30 godzin tygodniowo i minimum 5 godzin dziennie od poniedziałku do soboty). 

Fot. Trans.INFO

Tagi