Transport i logistyka w branży meblarskiej, czyli czym wozić i jak składować

Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

Nie wszystkie meble i ich elementy są łatwym towarem do składowania i transportu. Wiedzą to ich producenci i dystrybutorzy. Racjonalizacja meblowej logistyki może poprawić efektywność działania, stąd sporo dedykowanych rozwiązań.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

– które naczepy nadają się najlepiej do przewozu mebli,

– jakie rozwiązania stosują w magazynach producenci mebli,

– jakie oprogramowanie przydaje się do zarządzania magazynem z meblami,

– jakich urządzeń używa się do wewnętrznego transportu mebli w centrach dystrybucyjnych.

 

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Nie wszystkie meble i ich elementy są łatwym towarem do składowania i transportu. Wiedzą to ich producenci i dystrybutorzy. Racjonalizacja meblowej logistyki może poprawić efektywność działania, stąd sporo dedykowanych rozwiązań.

Do przewozu mebli można użyć naczep furgonowych lub kurtynowych, najlepiej w wersji Jumbo (służą do przewozu największych, choć zazwyczaj relatywnie lekkich ładunków). W przypadku Jumbo duża pojemność osiągana jest dzięki specjalnej konstrukcji podłogi. Ma kształt schodkowy. Tym samym koła naczepy są nieco mniejsze niż w naczepach tradycyjnych. Naczepy typu Jumbo występują zazwyczaj w wersji trzyosiowej, ale także – choć nieco rzadziej – jako dwuosiówki. Różnica w wysokości, w najbardziej typowych, trzyosiówkach wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt centymerów. Objętość przestrzeni ładunkowej w naczepach zamkniętych w niektórych przypadkach znacznie przekracza 100 m sześc.

Poza zwiększoną objętością części ładunkowej, do podstawowych zalet naczep typu Jumbo należy wygodna obsługa części towarowej. W przypadku gdy jest to naczepa kurtynowa, można ładować towar górą, bokiem oraz od tyłu co przyspiesza sam proces załadunku i rozładunku. Są plusy, ale są też minusy. Schodkowa konstrukcja może nieco utrudniać przewóz szczególnie długich przedmiotów, a wysokość podłogi naczepy jest zazwyczaj sporo niższa od poziomu, na którym znajduje się standardowa rampa.

W wielu przypadkach są to naczepy uniwersalne. Przykładem jest Wielton Dry Master. Oprócz tego, że znajduje zastosowanie w transporcie przesyłek kosztownych, kurierskich, wozi również… meble. Sztywna zabudowa furgonów skutecznie ogranicza dostęp niepowołanym osobom do transportowanego ładunku i chroni go przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Podobne rozwiązania proponują niemal wszyscy liczący się dostawcy naczep. Załadunek może odbywać się np. przy pomocy wózka widłowego.

naczepa furgon, Wielton

Fot. Wielton

Logistyka w branży meblarskiej, czyli wielkie powierzchnie i nietypowe gabaryty produktów

Jak składować meble? Jako przykład można podać centrum logistyczne Ikea, z blisko 10 tysiącami artykułów. Pomieszczenie pod jednym dachem obszernego asortymentu wymaga dużych powierzchni do składowania i prowadzenia operacji logistycznychTowary przemierzają znaczne dystanse wewnątrz magazynu, co z kolei przekłada się na wydłużony czas trwania poszczególnych procesów.

W wypowiedzi dla portalu Biznesmeblowy.pl, Piotr Romański, operational support manager w Regionalnym Centrum Dystrybucji Ikea w Jarostach informował, że Ikea stosuje obecnie trzy metody składowania. Chodzi o magazyn automatyczny “Silo”, w którym dostępnych jest 185 tys. miejsc paletowych. System samodzielnie zarządza paletami od momentu wstawienia na podajnik do momentu odebrania palety z podajnika. Stan towarów jest kontrolowany zarówno podczas przyjęcia do magazynu, jak i tuż przed wysyłką do sklepu Ikea lub bezpośrednio do klienta.

Druga metoda wykorzystuje regał konwencjonalny, w którym dostępnych jest 120 tys. miejsc paletowych, a towar ułożony jest na drewnianych paletach. To tradycyjne rozwiązanie, w przypadku Ikea pozwala składować trzy typu palet: Ikea, Euro oraz Half. Jest też drugi regał konwencjonalny, wyposażony w profile, dzięki którym towary składowane są bezpośrednio na paletach papierowych – to trzecia metoda. Jest w nim 2,5 tys. miejsc paletowych, co pozwala ograniczyć do minimum konieczność stosowania palet drewnianych w wewnętrznym obiegu.

Zobacz, jak działa magazyn Ikei w Jarostach

Z kolei np. w firmie Greenteam, we współpracy z Nypan (producent blatów kuchennych), do składowania stworzono system regałów wysięgnikowych. Składa się on z siedmiu rzędów regałów i umożliwia składowanie ponad 140 typów blatów na dziesięciu poziomach. Dzięki technice napędu i sterowania można szybciej dotrzeć do składowanych przedmiotów, korzystając z ruchomych wózków sterowanych zdalnie z widlaka. Najniższy poziom składowania znajduje się na nóżkach stojaka. Zewnętrzne rzędy są jednostronne i mocowane do podłogi, pozostałe rzędy montowane są na wózkach poruszających się po szynach ułożonych w podłodze. Jeśli potrzebne są towary z danego regału, wózki rozsuwają się, udostępniając żądaną ścieżkę dostępu.   

W przypadku Ikea, kompletowanie oznacza pakowanie mebli w tzw. płaskie paczki (maksymalne wykorzystanie powierzchni załadunku, co z kolei przekłada się na optymalizację transportu). Na etapie przygotowania do transportu płaskie paczki gromadzone są na paletach. Ich liczba na jednej palecie jest ściśle określona (w zależności od wielkości paczki) i stanowi jeden ładunek.

Oprogramowanie przyspieszy kompletowanie wysyłki

Pomocne w logistyce dla sektora meblarskiego są również narzędzia informatyczne. Komputerowe systemy kierowania magazynem pozwalają przyspieszyć przygotowanie i kompletowanie zamówień do wysyłki. Przy ich pomocy można realizować pełen zakres usług logistycznych, takich jak:

– rozładunek/załadunek,

– składowanie i przechowywanie towaru,

– raportowanie stanów magazynowych, w szczególności informowanie o stanie jakościowym i ilościowym towarów znajdujących się w magazynie,

– paletyzowanie towaru,

– przeładunek towarów,

– kompletację, itp.

Tego rodzaju program Consafe Logistics wdrożył np. u producenta mebli biurowych AJ Produkty. Objął nie tylko sam magazyn, ale również połączenie z oddaloną o 100 m od magazynu fabryką. Implementację przeprowadzono w pełnej integracji z obecnymi w firmie systemami ERP i TMS.

Wielokierunkowe wózki przydadzą się w magazynie

Wśród środków transportu wewnętrznego, które mogą się przydać logistykom obsługującym sektor meblowy, są nie tylko maszyny czołowe, ale też wózki bocznego załadunku, również w wersji wielokierunkowej. Te ostatnie znajdują zastosowanie, gdy gabaryty składowanych towarów znacznie przekraczają wymiary standardowych palet. Ich kluczowym walorem jest to, że łatwo można zmienić ustawienie synchronicznie sterowanych kół. To z kolei umożliwia swobodne manewrowanie maszyną w każdym kierunku.

Wózki tzw. bocznego załadunku skonstruowane są inaczej niż typowe widlaki czołowe (ich maszty wraz z widłami ulokowano z boku). Składowanie towaru rozpoczyna się od podjęcia ładunku za pomocą wideł, a następnie umieszczeniu go na platformie (tzw. „stole”). Na niej ładunek zachowuje bezpieczną stabilność podczas całego transportu do miejsca docelowego. Zastosowanie takiego wózka eliminuje potrzebę wykonywania dodatkowych manewrów w celu odpowiedniego ułożenia towarów.

Wózki bocznego w wersji wielokierunkowej umożliwiają poruszanie się w dowolnym kierunku, niezależnie od początkowej pozycji, w której znajdował się pojazd. Można jechać nimi w przód, w tył, na boki oraz poprzecznie bez potrzeby obracania. Zmiana kierunku odbywa się praktycznie w miejscu, bez konieczności jazdy po łuku, co ogranicza miejsce potrzebne do wykonania skrętu. Najpopularniejszymi markami na rynku są: Baumann, Combilift i Hubtex. Od lat znane są też marki Irion, Jumbo i Lancer, które od pewnego czasu skupione są w jednej grupie – Bulmor.

Fot. trans.INFO

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi