Niemieckie firmy hamują z powodu chińskiej epidemii. Jak radzą sobie z koronawirusem DHL i Dachser?

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

W obliczu najnowszych wydarzeń związanych z koronawirusem oraz ostatniego badania Niemieckiej Izby Handlu Zagranicznego (AHK) przeprowadzonego w Chinach, Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (DIHK) spodziewa się, że niemiecka gospodarka odczuje skutki pandemii.

Zdaniem Volkera Treiera, szefa działu handlu zagranicznego DIHK, “rozprzestrzenianie się koronawirusa będzie miało duży wpływ na niemiecką gospodarkę w tym roku”. 

Ekspert wskazuje na straty produkcyjne w chińskich firmach, masowe ograniczenia podróży i załamania w handlu między Chinami i sąsiadującymi krajami azjatyckimi, ale także na spadek popytu w turystyce i handlu detalicznym. Są to scenariusze, które mogą również wpłynąć na gospodarkę w Niemczech i Europie.

Dla już osłabionej gospodarki Niemiec dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa może stać się prawdziwym hamulcem ekonomicznym. Niemiecki przemysł eksportowy silne powiązany międzynarodowo już teraz odczuwa, że ​​koronawirus wpływa na handel światowy i wiele firm wstrzymuje swoje plany inwestycyjne w licznych lokalizacjach” – ostrzega Treier.

AHK Greater China przeprowadziła 27 lutego krótką ankietę wśród swoich firm członkowskich. Wynika z niej, że każda z firm została dotknięta skutkami pandemii.

Doświadczenia ponad 5 tys. niemieckich firm w Chinach pokazują nam, że pracownicy w ramach środka zapobiegawczego zostali wysłani do pracy w trybie “home-office” oraz że targi i podróże służbowe musiały zostać odwołane. Dla przedsiębiorców w tym kraju politycy muszą podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa” – kontynuuje Treier. 

Fabryki  w Chinach powoli uruchamiają produkcję

Firma logistyczna Dachser ma 19 lokalizacji w Chinach kontynentalnych i zatrudnia w nich około 650 osób. Jak dowiedziała się redakcja Trans.INFO, oprócz biura w Wuhan, wszystkie lokalizacje wracają do pracy po dłuższej przerwie po chińskim Nowym Roku, nawet jeśli dysponują małą ilością personelu. Większość pracowników pracuje jednak z domu.

Podjęliśmy odpowiednie środki higieny, żaden pracownik nie zachorował na Sars-CoV 2. Produkcja przemysłowa w Chinach również się rozpoczęła, choć przy znacznie zmniejszonym wolumenie. Z powodu ograniczeń w podróżach w Chinach, międzyregionalny ruch ciężarówek jest poważnie utrudniony, co również wpływa na załadunki i rozładunki w portach morskich. Loty towarowe z i do Chin zostały wznowione, ale zdolności przewozowe są wciąż ograniczone i odpowiednio drogie” – komentuje obecną sytuację dr Andreas Froschmayer, rzecznik prasowy i dyrektor ds. rozwoju korporacyjnego, strategii i PR Dachsera.

Pilne leki i środki medyczne są transportowane przez firmę własnym czarterem z Frankfurtu do Szanghaju.

Z kolei Grupa Deutsche Post DHL bardzo uważnie analizuje rozwój sytuacji w Chinach, aby utrzymać możliwie najniższe potencjalne skutki epidemii koronawirusa i odpowiednio dostosować operacje biznesowe.

Biorąc pod uwagę epidemię Covid 19 w Chinach, rząd prowincji Hubei wdrożył szereg rygorystycznych środków kontroli, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Między innymi wszystkie loty komercyjne do i z Wuhan zostały zawieszone, a wszystkie arterie miasta zostały zablokowane. W rezultacie operacje odbioru, dostawy i zarządzania magazynem w DHL w prowincji Hubei są obecnie zawieszone. Jak tylko środki nadzwyczajne władz lokalnych zostaną zniesione, wznowimy działalność w prowincji Hubei. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się Covid-19 władze w innych prowincjach i miastach wprowadziły dodatkowe kontrole i ograniczenia w ruchu. Mogą one jeszcze zostać rozszerzone w najbliższych dniach” – powiedziała Hannah Braselmann z działu ds. komunikacji firmy.

Z powodu problemów z transportem, odprawą celną i dostawą DHLzostał również zmuszony do tymczasowego zaprzestania wysyłania paczek.

Paczki, małe paczki i międzynarodowa poczta towarowa – nie odnosi się to do usług DHL Express – do Chin, w tym do Hongkongu i Makau, nie mogą być już obsługiwane z powodu problemów z transportem, odprawą celną i dostawą w obszarze docelowym do odwołania. W dalszym ciągu są natomiast obsługiwane przesyłki do Tajwanu. Listy do Chin, w tym do Hongkongu, Tajwanu i Makau, są na razie przyjmowane i przesyłane, jednak ze względu na obecne ograniczenia transportu do tego kraju i dostawy na jego terenie,  można oczekiwać opóźnień” – oznajmiła Braselmann.

Nie należy lekceważyć sytuacji w północnych Włoszech

Jeśli chodzi o sytuację we Włoszech, ani Dachser, ani DHL nie odnotowały poważnych problemów. Trudności pojawiają się jedynie w północnych Włoszech, gdzie w kilku gminach utworzono obszary o ograniczonym dostępie.

Wraz z rosnącą liczbą zakażeń Covid-19 w północnych Włoszech, władze lokalne wprowadziły szereg ścisłych kontroli, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Obejmuje to odizolowanie kilku gmin w regionach Lombardii i Veneto. W rezultacie odbiór i dostawa przez Deutsche Post (lub jego włoskich partnerów) i DHL w dotkniętych społecznościach w regionie jest obecnie zawieszona. Jak tylko środki nadzwyczajne władz lokalnych zostaną zniesione, wznowimy działalność w dotkniętych gminach w regionach Lombardii i Veneto” – wyjaśnia Braselmann. 

Również Dachser informuje o problemach z obsługą przesyłek na północy Włoch.

We Włoszech zarówno nasza spółka zależna Dachser Italy (logistyka żywności) z około 100 pracownikami w Weronie, jak i nasz partner sieciowy Fercam (towary przemysłowe) działają normalnie. Zaledwie pojedyncze przesyłki z miejscem przeznaczenia lub odbioru w regionach o ograniczonym dostępie w pobliżu Lodi, Lombardii i Padwy, Veneto nie mogły zostać dostarczone” – tłumaczy Froschmayer. 

Niemniej jednak szef działu handlu zagranicznego Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej ostrzega, aby nie lekceważyć sytuacji i skutków dla niemieckiej gospodarki. Z obrotem ponad 125 miliardów euro Włochy są piątym najważniejszym partnerem handlowym w Niemczech, a obroty Niemiec z samą włoską prowincją Lombardią są prawie tak duże jak w przypadku Japonii, podkreśla ekspert.

Fot. pixabay/geralt/public domain

Tagi