TransInfo

Nowa strategia Apple – zmieni sklepy w centra logistyczne

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Nowa strategia firmy Apple – Ship-from-Store, polegająca na wysyłkach ze sklepu, zdaje się zrywać z dotychczas stosowanym modelem scentralizowanej dystrybucji. Jej wdrożenie ma przyspieszyć dostawy m.in. iPhone’ów 12.

Czy bezprecedensowe posunięcie Apple, które ma na celu przyspieszenie dostaw w nietypowych warunkach wywołanych pandemią koronawirusa, to początek trwałego trendu odsyłającego do lamusa scentralizowaną dystrybucję? Jak podejrzewają eksperci, za przykładem Apple’a mogą pójść inne firmy.

Ilekroć Apple robi coś nowego i innego, aby zapewnić klientom opcje o wartości dodanej, miliony firm zwracają na to uwagę. Nieco w cieniu jego marketingowego i projektowego blasku pozostaje fakt, że wielu profesjonalistów uważa Apple za firmę z jednym z najlepiej działających łańcuchów dostaw na świecie” – mówi  John Richardson, wiceprezes ds. analityki łańcucha dostaw w Transportation Insight LLC, cytowany przez  amerykański portal freightwaves.com.

Dostawy ze sklepów

Jak wynika z ostatnich doniesień Bloomberga, Apple dostarczy swojego nowego iPhone’a 12 konsumentom z sieci prawie 300 sklepów detalicznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Produkty zostaną wysłane drogą lądową przez FedEx w USA i UPS w Kanadzie. Program będzie obsługiwał klientów mieszkających w promieniu 100 mil (160 km) od sklepu Apple. Zmiana będzie oznaczać szybsze dostawy dla klientów mieszkających bliżej sklepów niż centrów dystrybucyjnych.

Pomysł przekształcenia sklepów w centra dystrybucji, choć nowy dla Apple, nie jest wcale nowym trendem, ani nie znajduje się już na marginesie strategii łańcucha dostaw” – powiedział portalowi freightwaves.com Kirsten Newbold-Knipp, dyrektor ds. rozwoju w firmie Convey, która dostarcza technologię ostatniej mili.

„To sprytne posunięcie ze strony Apple i nie jest wielkim zaskoczeniem w dzisiejszej „gospodarce maseczek”, w której stacjonarnee sklepy przechodzą od tworzenia wysokiej jakości wrażeń z zakupów – z czego słynie Apple – do bardziej funkcjonalnego skupienia się na prostym dostarczeniu produktu w ręce konsumentów w sposób wygodny i bezpieczny” – dodał. 

Praktyka wysyłki ze sklepów została w ostatnich latach wprowadzona w niektórych sklepach spożywczych, a obecnie staje się coraz bardziej popularna wśród innych sprzedawców detalicznych. Model obniża bowiem koszty, potencjalnie poprawia marże produktów i jest korzystniejszy dla środowiska – uzasadnia Apple w informacji dla pracowników, do której dotarł Bloomberg.

Fot. Wikimedia/MiNe CCA-SA 2.0 Generic

Tagi