TransInfo

Odzyskaj swoje środki: jak firmy transportowe mogą odzyskać VAT i akcyzę od paliwa

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

W Europie przewoźnicy mogą odzyskać zwrot podatku VAT oraz podatku akcyzowego od paliwa. Szczególne znaczenie ma to właśnie teraz, gdy firmy transportowe starają się utrzymać swoją działalność. Uzyskaniem zwrotów można zająć się samodzielnie, ale lepiej zaufać profesjonalistom, którzy znają wszystkie szczegóły tego procesu. Taką firmą jest właśnie Е100, która od prawie 20 lat pomaga przewoźnikom w prowadzeniu działalności. Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania dotyczące zwrotu podatku VAT i akcyzy.

Za jakie produkty i usługi mogę odzyskać zwrot podatku?

Każdy polski przedsiębiorca, który nie ma biura zarejestrowanego w innym kraju Unii Europejskiej, ale korzysta z różnego rodzaju usług lub dokonuje zakupów związanych z działalnością w krajach UE, ma prawo do zwrotu podatku VAT.

Mogą to być wydatki na utrzymanie floty (paliwo, wszelkiego rodzaju naprawy, opłaty parkingowe, myjnia samochodowa itp.); opłaty za drogi (w tym mosty, tunele, promy), koszty pobytu w hotelach i tym podobne.

Z jakich państw można uzyskać zwrot VAT?

Polskie firmy mogą uzyskać zwrot VAT z ponad 20 państw. Na podstawie faktur oraz paragonów można odzyskać VAT z Austrii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Luksemburga, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Jednak w Grecji i Włoszech przyjmowane są tylko paragony za paliwo. 

W Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Irlandii, Malcie, Rumunii, Szwajcarii, Chorwacji zwrot VAT realizowany jest wyłącznie na podstawie faktur.

Czy są jeszcze inne niuanse związane ze zwrotem podatku VAT na podstawie paragonów  w tych krajach? 

Tak, w każdym kraju są pewne warunki. W Austrii kwota brutto paragonu może wynosić do 250 EURO. Na każdym paragonie muszą być stosowne dane (np. pieczątka). W Czechach – maksymalna kwota paragonu brutto to 10 000 CZK. Paragony muszą zawierać dane sprzedawcy i dotyczyć paliwa tylko do samochodów ciężarowych.

W Danii kwota paragonu brutto wynosi do 3000 DKK. We Francji na każdym paragonie muszą być odpowiednie dane (np. pieczątka nabywcy). W Hiszpanii paragon musi zawierać dane wystawcy – co najważniejsze NIP. Na Litwie maksymalna kwota paragonu brutto wynosi 150 EUR, w Luksemburgu – do 100 EURO brutto, w Niemczech – do 250 EURO brutto, а w Wielkiej Brytanii – do 100 funtów brutto.

W Norwegii do każdego paragonu trzeba przesłać skan obydwu stron karty kredytowej, na Słowenii przyjmowane są tylko paragony DARS i muszą zawierać nadrukowane dane kupującego. Na Słowacji kwota paragonu brutto może wynosić maksymalnie 1659,71 EURO, paragony za opłaty drogowe przyjmowane są tylko w formacie A4 z danymi firmy. We Włoszech na podstawie paragonów za opłaty drogowe należy uzyskać fakturę. Paragony za paliwo są przyjmowane.

Warto zauważyć, że w warunkach kryzysu wywołanego pandemią Niemcy obniżyły stawkę VAT z 19% do 16% od 1 lipca do końca 2020 r.

Jak szybko Е100 może uzyskać dla mnie zwrot VAT? 

Mamy trzy warianty zwrotu VAT. Wszystko zależy od kwoty podatku. Pierwszy wariant to fakturowanie netto. Jest on korzystny dla klientów Е100 dlatego, że opłacają oni faktury za paliwo i usługi od razu bez VAT. Drugi wariant – to szybki zwrot VAT.  W tym przypadku zwrot podatku następuje w ciągu miesiąca/kwartału poprzez uznanie kwoty VAT po otrzymaniu oryginałów faktur E100 i/lub innych firm. Standardowy sposób zwrotu VAT – to trzeci wariant, w ramach którego środki przelewane są na saldo klienta po ich uzyskaniu z urzędu podatkowego. W tym przypadku na środki czeka się kilka miesięcy.

Są kraje, w których zwrot można uzyskać po miesiącu, a w innych w ciągu 9-12 miesięcy od złożenia wniosku. Większość państw UE dokonuje zwrotu w ciągu 3-6 miesięcy.

Jeśli chodzi o VAT wszystko jasne. A jak Е100 może pomóc w zwrocie akcyzy za paliwo?

Firmy transportowe mogą uzyskać zwrot akcyzy z siedmiu państw: Belgii, Słowenii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Rumunii i Węgier.

Zwroty dokonywane są wyłącznie na podstawie oryginałów lub kopii faktur zawierających wszystkie wydatki ze szczegółami transakcji. Paragony nie są akceptowane. Aby otrzymać zwrot podatku akcyzowego z Belgii, Francji, Włoch i Hiszpanii, ciężarówki muszą być zarejestrowane w Unii Europejskiej. 

Jaką kwotę akcyzy mogę odzyskać od 1000 litrów paliwa?

Wszystko zależy od stawki obowiązującej w momencie składania dokumentów. Największa kwota akcyzy od 1000 litrów będzie obecnie w Belgii (około 247 euro), Rumunii (224 euro) i we Włoszech (214 euro). Nieco mniejsza kwota będzie we Francji (157 euro) i Słowenii (116 euro). Najmniejszy zwrot podatku akcyzowego od 1000 litrów paliwa otrzymamy w Hiszpanii (49 euro) i na Węgrzech (10 euro).  

Co należy zrobić, aby Е100 pomogło mi w uzyskaniu zwrotu podatku VAT i akcyzy?

Firma posiada wyspecjalizowanych konsultantów odpowiedzialnych za zwrot podatku VAT i akcyzy. Wystarczy skontaktować się z działem ds. zwrotu podatku pod numerem telefonu + 48 585 002 202 lub wysłać e-mail na adres: zamivat@e100.eu. Specjaliści E100 odpowiedzą na wszystkie pytania.

Jeśli firma transportowa korzysta z kart paliwowych E100, to wszystko jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy powiedzieć o chęci uzyskania zwrotu podatku VAT i akcyzy swojemu opiekunowi regionalnemu. 

Fot. E100

Materiał przygotowany przy pomocy managera E100 ds. rozwoju IT Artema Chornyi.

Tagi