TransInfo

Zmiany w opłatach drogowych w 2021 roku. Sprawdź, w których krajach jest drożej

Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

W kilku krajach Europy wzrosły opłaty drogowe w 2021 r. Nowy rok przyniesie również inne zmiany – Czesi wprowadzili elektroniczne winiety, a w Polsce z płatnych odcinków państwowych autostrad będą znikać bramki i zacznie działać system poboru opłat e-Toll.

Austria 

Z początkiem 2021 roku Austriacy podnieśli opłaty drogowe pobierane od samochodów ciężarowych od 3,5 t z czterema lub więcej osiami. Podstawowa taryfa kilometrowa austriackiej opłaty drogowej za koszty infrastruktury ładowania ma zostać dostosowana do stopy inflacji i wzrosnąć o 1,5 proc. 

W dalszym ciągu będzie obowiązywała zniżka dla pojazdów ciężarowych spełniających normę emisji Euro 6 w wysokości 1,5 proc. Co istotne, pojazdy z napędem czysto elektrycznym i napędem wodorowym nadal nie będą musiały uiszczać dopłaty za koszty zanieczyszczenia powietrza związanego z ruchem drogowym i w dalszym ciągu podlegają tylko połowie podstawowej stawki za kilometr. Dokładne stawki można znaleźć w rozporządzeniu austriackiego Ministerstwa Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii.

Belgia

Od 1 stycznia 2021 r. w belgijskim regionie Walonia obowiązują nowe, wyższe stawki opłat drogowych. Powodem podwyżek jest dostosowanie cen do realiów panujących na rynku, a więc inflacji i rosnących kosztów. Oto stawki opłat obowiązujące od początku przyszłego roku:

opłaty drogowe w 2021

Źródło: Viapass

Czechy

Najważniejszą ze zmian w czeskich opłatach drogowych jest przejście z winiet papierowych na cyfrowe. To jednak nie koniec nowości. W 2021 roku opłata od pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t za korzystanie z czeskich autostrad i niektórych dróg 1 klasy będzie trójskładnikowa. Oprócz stawki za korzystanie z drogi, uwzględniona zostanie również opłata za hałas lub zanieczyszczenie. 

Ponadto z początkiem 2021 roku nastąpiła zmiana podziału kategorii z:

  • EURO 0 – 2;
  • EURO 3 i 4;
  • EURO 5, EEV; 
  • EURO 6 i wyższe,

na grupy:

  • EURO 0 – 4; 
  • EURO 5, EEV; 
  • EURO 6; 
  • kategoria emisji powyżej EURO 6.

Dodatkowo w 2021 r. mają wejść w życie zmiany w zakresie ważności winiet autostradowych – winiety roczne będą ważne przez 365 dni zamiast roku kalendarzowego. Zmiany powinny obowiązywać już w nowym elektronicznym systemie opłat autostradowych. 

Francja

Od 1 stycznia 2021 roku wzrosły o 0,63 proc. opłaty za przejazd przez francuskie tunele Mont Blanc i Frejus. Podwyżka uwzględnia inflację we Włoszech i Francji oraz koszty związane z wdrażaniem kontroli bezpieczeństwa i dotyczy wszystkich pojazdów. Dokładne stawki znajdziecie na stronach tunelu Mont Blanc i tunelu Frejus. 

Polska

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, od 1 grudnia 2021 r. bramki opłat ze szlabanami na płatnych odcinkach państwowych autostrad nie będą już potrzebne. W tym terminie bowiem dla wszystkich pojazdów na tych odcinkach ma już działać system poboru opłat e-Toll. Mowa tu o odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław, na których opłaty obecnie pobiera Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Ministerstwo Finansów i KAS wprowadzą dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą przez samochody o masie do 3,5 tony. Będzie to:

– zakup biletu autostradowego,

– korzystanie z systemu e-Toll.

System poboru opłat e-Toll na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS będzie sprawdzał, czy pojazdy przemieszczające się danym odcinkiem mają opłacony przejazd. Sytuacja będzie więc analogiczna, jak w przypadku samochodów ciężarowych (viaTOLL).

Jak wynika z deklaracji resortu finansów, docelowo system e-Toll ma objąć wszystkie auta na wszystkich odcinkach płatnych, a więc i pojazdy ciężkie, które płacą za korzystanie z ok. 3700 km dróg krajowych.

Węgry

Również na Węgrzech wzrosły stawki opłat drogowych. Zgodnie z Dekretem Rządu nr 209/2013 (VI. 18.), który wszedł w życie 26 listopada 2020 r. stawki opłat drogowych będą się zmieniać co roku ze względu na zmianę wskaźnika cen konsumpcyjnych w sierpniu – informuje operator węgierskiego systemu opłat drogowych HU-GO. Dane referencyjne dostarcza Główny Urząd Statystyczny, który w sierpniu 2020 r. odnotował inflację na poziomie 3,9 proc. w ujęciu rok do roku. W związku z tym od 1 stycznia 2021 r. na węgierskich drogach obowiązują następujące taryfy:

Kategoria pojazdu Klasa emisji Drogi szybkiego ruchu [stawki z VAT]

Drogi krajowe

[stawki z VAT]

J2 (pojazdy dwuosiowe) C (Euro 1 i niższe) 68,49 HUF/km 29,13 HUF/km
B (Euro 2, Euro 3 i Euro 4) 59,56 HUF/km 25,33 HUF/km
A (Euro 5 i wyższe) 50,63 HUF/km 21,53 HUF/km
J3 (pojazdy trzyosiowe) C 96,09 HUF/km 50,45 HUF/km
B 83,56 HUF/km 43,87 HUF/km
A 71,03 HUF/km 37,29 HUF/km
J4 (pojazdy czteroosiowe) C 155,22 HUF/km 96,82 HUF/km
B 129,35 HUF/km 80,68 HUF/km
A 109,95 HUF/km 68,58 HUF/km

Fot. Bartosz Wawryszuk

Tagi