TransInfo

Lietuvos vežėjai gali tęsti kovą dėl kompensacijos už sunkvežimių gamintojų susitarimą dėl kainų

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

Dar galima prisijungti prie didžiausio kolektyvinio ieškinio dėl sunkvežimio gamintojų kartelio. Paraiškų pateikimo terminas pratęstas vienu mėnesiu.

Tai trečiasis Vokietijos BGL transporto organizacijos ieškinys. Organizacija atstovauja įmonėms iš 26 šalių ir kovos dėl kompensacijų už daugiau nei 200 tūkst. sunkvežimių. 2017 ir 2018 m. ieškiniuose organizacija kartu su „Financial Right“ kontora atstovauja daugiau nei 7 tūkst. įmonių iš visos Europos, kurios kartelio veikimo metu įsigijo daugiau nei 150 tūkst. transporto priemonių. Per trečiąjį skundą buvo pateikta dar 50 tūkst. transporto priemonių.

Per pastaruosius du mėnesius prie ieškinio prisijungė ir Lietuvos vežėjai. Verslininkai svetainėje https://truck-damages.com/lt gali registruotis iki rugpjūčio pabaigos. Šiuo metu Lietuvos vežėjams tai vienintelė galimybė atgauti savo pinigus.

Kaip kovoti dėl kompetencijos?

Jei nuo 1997 iki 2016 m. Jūs įsigijote, pirkote lizingu, nuomojote su teise įsigyti sunkvežimį iš vieno iš sutarusių dėl kainų gamintojų, vis dar galite prisijungti prie BGL ieškinio. Norėdami tai padaryti, turite užsiregistruoti iki rugpjūčio 31 d. svetainėje https://truck-damages.com/lt.

Per sekantį mėnesį būtina pateikti advokatų kontorai nuskaitytus dokumentus, patvirtinančius transporto priemonės įsigijimą (jei nėra dokumentų, pakanka bent vieno dokumento, pvz., sąskaitos faktūros, registracijos dokumento, išperkamosios nuomos sutarties arba bet kokios informacijos iš metinio balanso).

Dėl byloje taikomo amerikietiško modelio “succes fee” (atlyginimas už sėkmingus rezultatus), prie ieškinio ptisijungiantys verslininkai nepatiria jokios finansinės rizikos.

Lietuvos transporto įmonių nuostoliai

Lietuvos vežėjų nuostoliai gali siekti beveik 350 tūkst. Eur. Palyginimui, Lenkijoje nuostoliai siekė 2,8 mlrd. Eur, Vengrijoje – 12,41 mln. Eur, Rumunijoje – 60 mln. Eur.

Šioje byloje Lietuvos bendrovės ir individualių įmonių savininkai gali kreiptis dėl maždaug 10 tūkst. Eur už automobilį kompensacijos.

Sunkvežimių gamintojų kartelis Europoje

Susitarimas dėl kainų tęsėsi nuo 1997 iki 2011 m. Per tą laiką transporto priemonių gamintojai kartu susitarė dėl kainų didinimo, pažeidžiant laisvos konkurencijos taisykles. Remiantis Europos Komisijos ataskaita, apskaičiuota, kad jei nebūtų susitarimo dėl kainų, sunkvežimiai būtų pigesni maždaug 15-22 proc.

Sunkvežimių MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco ir DAF gamintojai 2016 m. liepą buvo nubausti rekordine Europos Sąjungos istorijoje bauda, kurios bendra suma siekė beveik 3 mlrd Eur. Tačiau šis susitarimas koncernams kainuos žymiai daugiau – vežėjai iš visos Europos kovos dėl žalos atlyginimo. Skaičiuojama, kad visos Europos Sąjungos mastu bendrovės gali iškovoti netgi 100 mlrd Eur.

Paantraštės