TransInfo

Miuncheno teismas atmetė ieškinį dėl kompensacijos už sunkvežimių gamintojų susitarimą dėl kainų. Bet kova dėl milijonų eurų dar nesibaigė

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Miuncheno apygardos teismui atmetus kolektyvinį ieškinį dėl žalos atlyginimo daugiamilijonine suma, vežėjus atstovaujanti advokatų kontora paskelbė, kad dėl teismo sprendimo pateiks apeliacinį skundą. Kova vyksta dėl kompensacijas už 84 tūkst. sunkvežimių.

Mėnesio pradžioje paskelbtoje nutartyje Miuncheno apygardos teismas nesutiko su Federalinio teisingumo teismo teisine išvada dėl Teisinių paslaugų įstatymo išaiškinimo dėl legalių techninių priemonių priimtinumo skolų išieškojimo įmonėms, tokioms kaip „Financialright“.

„Be to, Miuncheno apygardos teismo sprendimas taip pat skiriasi nuo apygardos teismų Braunšveige ir Frankfurte pozicijų, kurios užtvirtino seserinės „Financialright“ įmonės – „myRight prieš Volkswagen“ – naudojamus perleidimo modelius“, – komentuoja BGL asociacija.

Sunkvežimių pirkėjai savo pretenzijas perleido „Financialright“ įmonė, kuri šioje byloje yra vienintele ieškove. Laimėjus „Financialright“ gautų trečdalį žalos atlyginimo.

Pirmininkaujanti teisėja Gesa Lutz pareiškė, kad vežėjai pavedė ieškinį proceso finansavimą teikiančiam subjektui, kas pažeidžia teisinių paslaugų įstatymą. Sprendimas nėra galutinis.

Bavarijos sostinės teismo sprendžiamoje byloje kovojama dėl kompensacijos už 84 tūkst. transporto priemonių, kurių vertė siekia 867 mln. Eur.

„Financialright“ iškart paskelbė, kad kreipsis į apeliacinį teismą. BGL ir partneriai daro prielaidą, kad penktadienio teismo sprendimui antroje instancijoje nebus pritarta.

Rekordinė Europos Komisijos paskirta bauda

„MAN“, „Volvo“/„Renault“, „Daimler“, „Iveco“ ir „DAF“ sunkvežimių gamintojai 2016 m. liepos mėn. buvo nubausti rekordine bauda Europos Sąjungos istorijoje – beveik 3 mlrd. Eur. Kartelinis susitarimas kainuos koncernams daug daugiau – vežėjai iš visos Europos kovoja dėl kompensacijų. Apskaičiuota, kad Europos Sąjungoje įmonės gali iškovoti iki 100 mlrd. Eur.

2017 m. rugsėjo 27 d. Europos Komisija paskyrė baudą Švedijos automobilių koncernui „Scania” už dalyvavimą kartelyje. Pagal Briuselio sprendimą bauda yra 880 mln. Eur. Kaip nustatė Europos Komisija, per 14 metų Švedijos gamintojas su penkiomis įmonėmis, jau nubaustomis 2016 m., nustatė sunkvežimių ir naujų išmetamųjų teršalų kiekį ribojančių technologijų kainas.

Ispanijos sprendimai

Ispanijoje viskas susiklostė kitaip. Tuose teismuose jau buvo priimta keletas sprendimų, kuriais gamintojus įpareigota sumokėti kompensacijas. Pirmasis sprendimas buvo paskelbtas 2018 m. pabaigoje Mursijos komerciniame teisme Nr. 1, tuomet teismas nusprendė, kad „Volvo Group Spain“ sumokėtų ieškovui 122 757 Eur kompensaciją ir palūkanas už penkis 2012 m. spalio mėn. įsigytus sunkvežimius. 

Ieškovo advokatui pavyko įrodyti, kad 2012 m. nupirktų transporto priemonių kaina vis dar buvo padidinta dėl susitarimo dėl kainų ir tai net 20,7 proc. Tai beveik 26 tūkst. Eur perkant vieną sunkvežimį. Ši suma žymiai viršija ekspertų vertinimus, kurie vienos transporto priemonės kainą  įvertino vidutiniškai 10 tūkst. Eur.

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Almerijos komercinių bylų teismas paskelbė nuosprendį „Iberlex Asociados“ įmonės byloje prieš DAF. „Iberlex Asociados“ pateikė ieškinį gamintojui dėl kompensacijos už 1997–2011 m. gamintojų susitarimą dėl kainų. Teismas nustatė, kad vežėjas permokėjo 15 proc. grynosios kainos už per šį laikotarpį įsigytus sunkvežimius. Teisėjas įpareigojo gamintoją išmokėti minėtus 15 proc. ir įstatymų numatytos palūkanas, kurios susikaupė nuo transporto priemonių pirkimo dienos.

Paantraštės