TransInfo

TransInstant: Poczta Polska ma nowy magazyn | 180 km na autostradzie bez stacji paliw

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

2 tys. mkw na palety w Łodzi

Poczta Polska otworzyła nowy magazyn o powierzchni 2 tys. mkw w Łodzi. Obiekt powstał w kompleksie logistycznym Sistema Poland i będzie pełnił rolę miejsca dystrybucji przesyłek paletowych.

Wolumeny przesyłek paletowych obsługiwanych przez Pocztę stale rosną. W pierwszym półroczu 2018 r. spółka odnotowała kilkunastoprocentowy wzrost przychodów z tej usługi. Łódzki magazyn będzie więc kolejnym elementem nowej sieci logistycznej Poczty Polskiej, która ma zapewnić operatorowi rozwój na krajowym i międzynarodowym rynku logistyki.

Do 2022 r. Poczta chce wybudować centralny węzeł, który ma obsługiwać międzynarodowy e-handel, m.in. w ramach współpracy z Chinami i rozwijającym się Nowym Jedwabnym Szlakiem. W ramach inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury logistycznej Poczty Polskiej w tym roku spółka uruchomi  jeszcze nowy sorter paczkowy w Zabrzu, który obsłuży ok. 2,5 mln paczek miesięcznie.

Rozwój sieci logistycznej to odpowiedź Poczty Polskiej na bardzo duże wzrosty zagranicznych przesyłek e-commerce, zwłaszcza z Poczty Chińskiej. W pierwszym półroczu 2018 r. segment ten wzrósł około 15 proc. w  porównaniu do analogicznego okres roku ubiegłego.

Krytyczny raport NIK o MOP-ach

Wschodni odcinek A4 o długości ok. 180 km (od okolic Tarnowa do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej) jest najdłuższym odcinkiem bez stacji paliwowej dostępnej bezpośrednio na autostradzie – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, poświęconego miejscom obsługi podróżnych przy polskich trasach. Kontrolerzy z NIK, wzięli pod lupę autostrady i drogi ekspresowe oraz istniejące przy nich tzw. MOP-y.

Niestety wnioski płynące z lektury raportu NIK nie są zbyt optymistyczne. Bo chociaż w Polsce sukcesywnie przybywa nowych odcinków ekspresówek i autostrad, to budowa infrastruktury dla kierowców i podróżnych nie idzie w ślad za tym w zadowalającym tempie.

Przy trasach ciągle brakuje miejsc obsługi podróżnych wyposażonych w stacje paliw – mało takich miejsc jest zwłaszcza przy ekspresówkach.

Nierzadko zdarza się, że takie MOP udostępniane są podróżnym dopiero po kilku latach od oddania do użytkowania odcinka autostrady lub drogi ekspresowej. Co więcej często są oddalone od siebie o wiele kilometrów (w skrajnych przypadkach nawet ponad 150 km), co niekorzystnie wpływa zarówno na komfort podróżowania tymi drogami, jak i bezpieczeństwo w ruchu drogowym” – czytamy na stronie NIK.

Kontrolerzy zwracają także uwagę na fakt, że na tablicach informacyjnych dotyczących MPO-ów brakuje informacji o odległości do kolejnego punktu. W krajach Europy Zachodniej jest to standardem.

Pewnym pocieszeniem może być to, że średnia odległość między MOP-ami ze strefą usług jest w naszym kraju podobna do krajów dysponujących gęstszą siecią autostrad.

Fot. Poczta Polska

Tagi