TransInfo

Logistyka 4.0 w praktyce. Zobacz, jak działa automatyczny magazyn producenta pojazdów komunalnych

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Efektywne składowanie części maszyn, ale również szybki i łatwy dostęp do komponentów to cel, jaki stawiają sobie logistycy takich firm jak Gamon. Chodzi o producentów dość specjalistycznych urządzeń, w tym wypadku zaawansowanych technicznie pojazdów do czyszczenia i utrzymania sieci kanalizacyjnych. Produkcja tego typu maszyn wymaga zastosowania setek części i akcesoriów poczynając od elementów stalowych, hydraulicznych, pneumatycznych, przewodów, złączy, czujników oraz oczywiście podwozia samochodu ciężarowego. Organizację produkcji ułatwia regał automatyczny.

Duża liczba części i akcesoriów, w tym mocno zindywidualizowanych, sprawia, że dla firmy Pojazdy Komunalne Gamon, z Aleksandrowa Łódzkiego kluczową kwestią okazała się organizacja dostaw. Z tego względu zdecydowano się na automatyzację magazynu. Regał automatyczny Modula ma w procesie realizacji zapewnić dostęp do wszystkich komponentów oraz umożliwić sprawny proces kompletacji.

Regał ma 6,5 m wysokości i składa się z dwóch kolumn składowania (frontowej i tylnej). Pomiędzy nimi znajduje się kolumna, w której porusza się winda transportująca półki pomiędzy kolumnami składowania i oknem dostępowym. Regał ma maksymalną ładowność  60 t, a wyposażono go w 30 półek o wymiarach 4100 mm x 857 mm i nośności 500 kg. Daje to ponad 105 mkw powierzchni składowania.

Każdy z produkowanych pojazdów przez firmę PK Gamon jest inny od poprzednich, stąd potrzeba dużej dbałości o bezbłędne skompletowanie elementów niezbędnych do kolejnych etapów montażu.

Nawet brak jednego drobnego elementu powoduje, że montowana maszyna jest niekompletna, a brak choćby jednej z setek części może spowolnić, a nawet zatrzymać produkcję. Ograniczenie do absolutnego minimum liczy błędów odbywa się m.in przez wykorzystanie czytnika kodów kreskowych do realizacji zleceń. To kodami kreskowymi znakowane są bowiem artykuły oraz zlecenia.

Regał automatyczny efektywnie wykorzystuje przestrzeń

Okno dostępowe wyposażono w optyczny pomiar wysokości umożliwiający zmierzenie wysokości artykułów znajdujących się półkach i składowanie ich wewnątrz bez straty przestrzeni. Skok położenia półek wynosi 25 mm, czyli z taką dokładnością wykonywany jest pomiar, co zapewnia wysoką efektywność wykorzystania możliwości składowych.

Tuż przy oknie dostępowym znajduje się pulpit z kolorowym ekranem dotykowym. To za jego pośrednictwem operator wydaje komendy, aby odpowiednie części trafiły do jego rąk.

Regał automatyczny Modula wyposażony jest w pulpit operatorski wykorzystujący komputer przemysłowy z systemem operacyjnym Windows, co ułatwia wymianę danych z zewnętrznym systemem informatycznym poprzez m.in pliki CSV lub XML.

Trans.INFO Talks - baner

Korzyści z automatyzacji

Wśród głównych korzyści wynikających z zastosowania tego magazynowego “automatu” użytkownik wymienia:

– oszczędność powierzchni magazynowej,

– wykorzystanie dostępnej wysokości hali,

– ułatwienie i przyspieszenie dostępu do składowanych artykułów,

– dokładniejszą i bezpieczniejszą pracę magazynu,

– możliwość integracji z maszynami z ciągu technologicznego oraz z informatycznymi systemami magazynowymi klasy ERP/WMS.

Dzięki oprogramowaniu WMS, uruchomiony, zautomatyzowany system zapewnia bieżącą, kompletną informację o stanach magazynowych, stanach minimalnych, lokalizacjach oraz umożliwia realizację zleceń przesyłanych z zewnętrznego systemu ERP. To informatyka pozwala realizować zlecenia dotyczące kompletacji, pobierania, zwrotów, ale również np. wspomaga zarządzanie (rozróżnianie operatorów na podstawie użycia loginów i haseł). System zawiera też rozbudowany moduł serwisowo-diagnostyczny zapewniający odpowiednią kontrolę nad techniczną stroną funkcjonowania magazynu.

Fot. Gamon

Tagi