Zmiana systemu poboru opłat za drogi przesądzona. Prezydent podpisał ustawę

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Koniec poboru manualnego jest bliski. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą nowy sposób uiszczania opłat za przejazd drogami płatnymi. Wkrótce będzie to realizowane za pomocą elektronicznego biletu albo automatycznie, na podstawie danych geolokalizacyjnych.

W praktyce zmiana oznaczać będzie z jednej strony zlikwidowanie bramek na autostradach oraz Miejsc Poboru Opłat (MPO). Z drugiej – konieczność kupowania przez kierowców elektronicznych biletów autostradowych lub zainstalowania urządzeń umożliwiających płatność (np. OBU) lub aplikacji, którą za darmo ma udostępnić rząd.

Bilety będą ważne “do zakończenia danego przejazdu autostradą lub jej odcinkiem, jednak nie dłużej niż przez 48 godzin od daty i godziny początku okresu ważności wskazanej na nich” – podaje kancelaria prezydenta.

Bilety będą zawierać szereg informacji dotyczących ich użytkownika, np. numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym samochód został zarejestrowany. Te informacje będą przechowywane nie dłużej niż 24 miesiące.

Kto nie uiści opłaty za przejazd musi się liczyć z grzywną w wysokości 500 zł. Taką samą zapłacą również posiadacze pojazdów, w których tablice rejestracyjne będą zakryte, nieczytelne, albo umieszczone w nieodpowiednich miejscach.

Będzie szybciej?

Pomysłodawcy rozwiązania przekonują, że doprowadzi ono do zlikwidowania korków, tworzących się na autostradach przy punktach poboru opłat.

Na razie rozwiązanie będzie obowiązywać na odcinkach państwowych, jednak ustawa umożliwia w przyszłości wprowadzenie go również na koncesyjnych (przy czym będzie to wymagać zmiany umowy o eksploatację autostrady).

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie po 14 dniach od jej publikacji, a więc najpewniej w jeszcze w czerwcu. Te dotyczące możliwości uiszczenia opłaty za przejazd autostradą za pośrednictwem elektronicznego biletu autostradowego – dopiero 1 grudnia 2021 r.

Przypomnijmy, że prace nad nowym systemem poboru opłat wciąż trwają. W połowie maja uruchomiona została możliwość rejestracji w systemie e-TOLL. Nie obyło się bez problemów – podczas publicznej prezentacji system się zawiesił.

Na czerwiec resort finansów zapowiedział uruchomienie stacjonarnych Miejsc Obsługi Klienta e-TOLL (w których również będzie można się rejestrować) oraz uruchomienie poboru opłat w nowym systemie.

Stary, dotychczas działający viaTOLL, ma być wygaszony dopiero we wrześniu.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Tagi