Takiego jedzenia celnicy nie skonfiskują. Jak obejść zakaz wwożenia kanapek z mięsem i nabiałem z Wysp?

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Kierowcy ciężarówek jadący z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej przez Eurotunel dostali w zeszły weekend bezpłatne kanapki wegańskie. Dzięki temu pożywienie nie mogło zostać skonfiskowane na granicy przez celników, tak jak zdarzyło się to wcześniej w przypadku jedzenia zawierającego produkty odzwierzęce.

Za organizację akcji odpowiadają firmy LoveSeitan i Simply Lunch: pierwsza z nich zajmuje się produkcją wegańskich produktów spożywczych, druga zaś – dystrybucją i robieniem kanapek. Inicjatywa zyskała poparcie m.in. dyrektora generalnego brytyjskiego stowarzyszenia transportowego RHA, Richarda Burnetta.

To, co dawniej było zwykłą kanapką z szynką i serem, teraz (po Brexicie – przyp. red.) klasyfikowane jest jako osobisty import i jest zabronione. To niedorzeczne. Jestem weganinem i bardzo się cieszę, że LoveSeitan wymyśliło alternatywę dla mięsa i nabiału, która jest nie tylko zdrowa, ale i “legalna” – mówi Burnett.

Na legalność kanapek roślinnych zwraca też uwagę Steve Swindon, współzałożyciel LoveSeitan.

Kierowcy ciężarówek są kluczowi dla brytyjskiej gospodarki. Nie mogliśmy stać i patrzeć, jak ich jedzenie jest konfiskowane. Kanapki, które udało nam się skompletować razem z Simply Lunch, są bogate w białko, smaczne i zgodne z wymogami unijnymi, ponieważ nie zawierają produktów odzwierzęcych. Dlatego powinny zadowolić zarówno kierowców, jak i urzędników sprawdzających ich żywność” – stwierdził Steve Swindon.

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że w ślad za nimi pójdą też inni dostawcy roślinnej żywności, którzy zechcą wesprzeć kierowców ciężarówek. Tym bardziej, że styczeń to miesiąc, w którym Brytyjczycy zachęcani są do wzięcia udziału w Veganuary, czyli wyzwaniu mającym promować dietę roślinną.

Przypomnijmy, że kiedy w grudniu ubiegłego roku brytyjski rząd ostrzegał kierowców wracających z Wysp przed możliwą konfiskatą żywności zawierającej mięso lub nabiał, wielu myślało, że to żart. To jednak skutek Brexitu i zakończenia okresu przejściowego w rozstaniu Wielkiej Brytanii z Unią. Od 1 stycznia 2021 r. nie można wwozić z Wysp do Wspólnoty produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc np. zawierających mięso lub nabiał.

W styczniu zdarzyły się już przypadki odebrania kanapek zawierających produkty odzwierzęce, np. w Holandii. Akcję zatrzymania żywności zarejestrowano na poniższym filmie.

Fot. simplylunch.co.uk

Współpraca: Gregor Gowans 

Tagi