Urządzenia do elektronicznego rozliczania opłat drogowych. Sprawdź, czym się różnią

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

EETS, czyli Europejska Usługa Poboru Opłaty Elektronicznej, została wdrożona pod koniec ubiegłego roku. Obecnie na rynku zaczynają pojawiać się urządzenia do obsługi tego systemu.

Europejskie myto ma charakter fakultatywny i uzupełniający do opłaty elektronicznej pobieranej na drogach płatnych. Od kierowcy zależy czy chce skorzystać z tej możliwości na obszarach, na których istnieją systemy elektronicznego myta. Będzie również zobligowany do wybrania dostawcy, z którym zawrze umowę.

W tym roku na rynku pojawiło się kilka urządzeń, które umożliwiają regulowanie płatności za przejazd w kilku krajach. Sprawdźcie zatem różnice w oferowanych przez trzech producentów urządzeniach.

UTA One

To urządzenie pokładowe działające w systemie EETS, będzie działać w siedmiu krajach tj.: w Austrii, Włoszech, Belgii, Hiszpanii, Francji, Portugalii i Polsce (autostrada A4 na odcinku Kraków – Katowice). Operator zapowiada, że będzie dostępne pod koniec I kwartału, natomiast w drugiej połowie 2018 roku ma w planach poszerzyć zakres jego działania o autostrady niemieckie. Rok później do tego grona dołączą m.in. Węgry, Słowenia i pozostała część Polski (objęta system viaToll).

Urządzenie od końca I kwartału bieżącego roku będzie dostępne dla klientów. Obowiązywać będzie jedna umowa oraz jednorazowa rejestracja do systemów opłat drogowych w różnych krajach. Dodatkowe usługi jakie oferuje urządzenie to m.in. rabaty i płatność za parkingi. Z czasem mają być wdrażane dodatkowe opcje takie jak np. telematyka.

Vialtis Telepass SAT

Urządzenie swoim zasięgiem obejmuje takie kraje jak: Francja, Hiszpania, Włochy, Austria, Belgia, Portugalia oraz Polska (autostrada A4 odcinek Kraków – Katowice). Firma planuje jesienią rozszerzyć zakres działania urządzenia na Niemcy. Aby skorzystać z urządzenia, trzeba podpisać umowę. Za używanie urządzenia pobierana jest miesięczna opłata abonamentowa.

Dodatkowe funkcje jakie oferuje urządzenie to m.in. możliwość płatności za parkingi oraz odczyt geograficzny GPS samochodu. Ponadto, urządzenie zostało wyposażone w technologię NFC oraz Bluetooth. Operator uruchomił także stronę internetową – Do MyVialtis, na której klienci mają wgląd w szczegóły swoich faktur, płatności oraz zamówień.

DKV Euro Box

DKV Euro Box w pierwszej kolejności został wprowadzony w Polsce, Niemczech, Belgii, Francji oraz Austrii. Następnie zasięg urządzenia zostanie rozszerzony również na Włochy, Portugalię, Hiszpanię oraz Węgry. Jak zapewnia firma, użytkownicy będą mogli samodzielnie instalować urządzenie oraz przenosić je pomiędzy swoimi pojazdami (podłączenie będzie możliwe przy użyciu funkcji Plug and Play bez konieczności instalowania urządzeń w specjalistycznych warsztatach). Dodatkowo będzie możliwa wygodna rejestracja online, bezprzewodowa konfiguracja oraz manualne definiowanie liczby osi w urządzeniu pokładowym. Producent zadbał też o liczne funkcje planowania i analizowania tras. By korzystać z urządzenia należy podpisać umowę.

UTA One Vialtis Telepass SAT DKV Euro Box
Austria + + +
Belgia + + +
Francja + + +
Hiszpania + +
Niemcy +
Polska + + +
Portugalia + +
Włochy + +

fot. uta.pl

Tagi