TransInfo

Фот. Stock

Перевезення вантажів в Україну та митне оформлення. Як організувати вантажні перевезення за нових умов?

З початку війни в Україні, щоб адаптуватися до нової реальності якнайшвидше, уряду країни довелося прийняти безліч правових рішень в екстреному порядку. Низка нових постанов торкнулася і транспортно-логістичної сфери. У хаосі війни багато вантажоперевізників розгублені і не до кінця розуміють у чому полягають нововведення. Щоб розібратися у нових процедурах, які були запроваджені українською владою у сфері транспорту та митного оформлення, ми поговорили з директоркою Асоціації Професійних Митних Посередників України, Людмилою Грищишин, яка у галузі логістики працює майже 14 років, а свою кар'єру розпочинала із Львівської митниці.

Эту статью можно прочитать в 10 минут

Ольга Корокий, Trans.INFO: Людмило, зараз як ніколи, вантажні перевезення та логістика відіграють величезну роль у підтримці економіки України. Розкажіть нам про Асоціацію. Чим ви займаєтесь?

Людмила Грищишин: Дякую Ольго, я рада, що є можливість обговорити це над-актуальне питання. З 24 лютого 2022 року в українців різко змінились пріоритети. З перших днів війни ми всі дружньо згуртовались з єдиною метою – зберегти незалежність нашої країни і питання економіки, приблизно на два тижні відійшли на “задній план”.

Фот. Людмила Грищишин

Мета діяльності Асоціації полягає в створенні максимально комфортного і сприятливого середовища для функціонування та постійного розвитку кожного учасника ринку зовнішньоекономічної діяльності у співпраці з митними, іншими органами влади та налагодження партнерських відносин один з одним. Тобто, максимально сприяти оптимізації бізнес-процесів провадження своєї діяльності нашими компаніями-учасниками Асоціації, якими виступають експедитори, перевізники, митні брокери, утримувачі магазинів безмитної торгівлі, складів тимчасового зберігання та митних складів. Як бачимо, в Асоціацію входять всі структурні одиниці без яких просто неможливий логістичний ланцюг операцій.

За чотири роки функціонування, Асоціація Професійних Митних Посередників об’єднала 50 учасників не лише зі Львова, а з 14 інших областей України, а також і з Польщі.

Як ваша Асоціація допомагає своїм учасникам у цей складний період?

Так склалося, що з початку війни, Асоціація перетворилася на волонтерський кол-центр із питань митного оформлення гуманітарної допомоги (далі – ГД), перетину кордону компаніями-перевізниками, а також громадянами-власниками відповідних транспортних засобів, які намагались включитись в процес та долучитись до перевезення вантажів гуманітарної допомоги, долучались до пошуку транспортних засобів для перевезення вантажів ГД, складських площ як на території Євросоюзу, так і на митній території України. Тобто, Асоціація координує повний спектр логістичних операцій, що необхідний для ввезення ГД в Україну.

Хочу звернути увагу, що такі консультації надаються нами не лише для наших учасників, а кожній організації, підприємству чи об’єднанню, які цього потребують. Оскільки, життя створило такі умови, коли ВСІ почали займатися логістикою, і дуже часто люди, які жодним чином раніше з нею небули пов’язані, тому для уникнення хаосу, важливо було включитись з перших днів війни та на основі існуючих, а також прийнятих урядом, нових нормативно-правових актів, розробити алгоритм дій, відповідні інструкції та доводити до усіх зацікавлених сторін.

В цьому контексті ми тісно співпрацювали і надалі співпрацюємо зі Львівською обласною військовою адміністрацією та митними органами на західному кордоні України. Також було розроблено драфти документів, необхідні для правильного оформленн вантажів ГД якими ми радо ділились і продовжуємо ділитись з тими хто цього потребував.

Кол-центр Асоціації надає потрібну консультацію з усіх вище перелічених питань. Люди дізнаються, що потрібно робити, куди потрібно звертатися, який пакет документів підготувати. Ми зараз не ставимо собі жодних обмежень зараз. Якщо потрібно складські приміщення, ми докладаємо максимум зусиль, щоб їх знайти.

Якщо є організації, які готові відправити вантаж із ГД, і шукають отримувача такої ГД ми зробимо все, щоб знайти надійну організацію, правильно оформити документи, і що найосновніше, простежимо, щоб отримувач справді отримав вантаж.

Також ми співпрацюємо з ІТ-волонтерами, які розробили CRM-програму, щоб упорядкувати вантажі ГД. Складська логістика це ще одна ланка, що потребує особливої уваги та більше зусиль. Таким чином радо допомагаємо отримувачам ГД впорядкувати саме їх складську логістику.

Ми вже неодноразово переносили нашу розмову через повітряну тривогу. Розкажіть, будь ласка, як виглядає робота у сфері логістики у ці дні? Як проходить ваш робочий день? Як ви справляєтесь із ситуацією?

Насправді, не думала, що про це так важко говорити. Я намагаюся зберігати спокій. Але говорити та ділитися досвідом про те, що ми переживаємо і як ми живемо, не так просто. Вся УКРАЇНА живе у стані війни, і де б ми територіально не знаходились у Львові, Києві чи Харкові… в нашій країні війна. Гарантії безпеки та захищеності сьогоднім у нас нема. Ми, українці, вже ніколи не будемо такими як раніше.

З 24 лютого у нас немає вихідних, у нас немає ранку, обіду чи вечора. Ми працюємо стільки скільки потрібно. Особливо в перші дні, коли це було особливо необхідно. Необхідно було швидко організуватись.

Говорити про графіки, про те, як наша команда працює, складно. Ми збираємось декілька днів на тиждень у нашому офісі, щоб поділитися досвідом, актуалізувати інформацію, оскільки відбулося дуже багато змін.

Фот. Асоціація Професійних Митних Посередників/@Facebook

На законодавчому рівні, нашим урядом прийнято низку нормативно-правових актів, якими регламентовано основні питання, та різні методи спрощення ведення зовнішньоекономічної та митної діяльності.

Ви говорите про нові зміни на законодавчому рівні. Можете більш детально описати ці нормативні акти, чому вони такі важливі для вашої сфери діяльності?

Давайте розпочнемо з блоку ГД. Ще до війни процедура отримання гуманітарної допомоги була надскладною, бюрократичною, і не так просто було отримати вантаж і довести, що це ГД, і що вона, насправді, буде спрямована на благодійну діяльність.

Однак із запровадженням воєнного стану, не було часу та можливості проходити всі процедури, отримувати, так би мовити “акредитацію” організаціям, які мають право виступати набувачами ГД, тому урядом України було прийнято ряд нормативних актів, які щоразу були спрямовані саме для спрощення процедури митного оформлення товарів, визнаних ГД.

Станом на 25 березня для митного оформлення ГД достатньо заповнити Декларацію, про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (далі – Декларація), затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №235 від 9 березня 2022 та пред‘явити водієм безпосередньо в пункті пропуску через державний кордон України без застосування заходів офіційного контролю та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та без митного огляду. І цього буде достатньо для завершення процедури митного оформлення.

Тобто, сьогодні для ввезення та митного оформлення ГД вже не потрібно окреме погодження відповідних обласних військових адміністрацій, а товаросупровідні документи на вантаж, договір дарування можуть слугувати лише додатковими документами до Декларації.

Щоб уникнути затримок та непорозумінь на кордоні при ввезенні вантажів гуманітарної допомоги під час дії воєнного стану в Україні рекомендую діяти за таким алгоритмом:
1. Знайдіть набувача ГД i підготуйте такі документи:

  • договір дарування довільної форми про безоплатну передачу такого товару цій організації;
  • перелік товарів, що передаються як гуманітарна допомога (зазначити найменування, кількість, вагу).

3. Надішліть ці документи (їх копії, фото) організації, що приймає гуманітарну допомогу (набувачу).
4. При завантажені ГД, водію надати оригінал заповненої Декларації за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №235 від 9 березня 2022.
5. Слідувати у місце розвантаження через пункт пропуску вказаний у Декларації.

Цим алгоритмом можете користуватися для ввезення будь-яких вантажів гуманітарної допомоги через кордон під час воєнного стану.

Людмило, яка ситуація в Україні з комерційними поставками сьогодні? Щодо комерційних вантажів, що змінилося, чи можливо є якісь нові впровадження?

Так, звісно, в цьому напрямку також впроваджено ряд змін та спрощень. Незважаючи, що в країні війна, важливо все-таки, щоб економіка України функціонувала настільки наскільки це можливо і в тих регіонах нашої держави, де це можливо.

Як зазначала раніше, після двох тижнів війни органи місцевого самоврядування провели ряд зустрічей з представниками бізнес-асоціацій із закликом поступово відновлювати підприємницьку діяльність, і сьогодні, як ніколи, бізнес відчуває підтримку уряду та місцевих органів влади в цьому напрямку. Сьогодні працює ряд програм з підтримки бізнесу починаючи від програм з релокації підприємств, спрощеної системи оподаткування і завершуючи можливістю імпорту товарів за спрощеною процедурою без сплати митних платежів. І так це стосується як юридичних осіб, так і пересічних громадян.

Тобто, очікується, що невдовзі будь-яка особа матиме можливість декларувати вантаж за спрощеною процедурою яка передбачає, що митний контроль та митне оформлення товарів, зокрема транспортних засобів, які ввозяться на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для морського, автомобільного та залізничного сполучення, здійснюється без справляння митних платежів, у тому числі податку на додану вартість, акцизного податку, ввізного мита, шляхом подання декларантом митному органу попередньої митної декларації без проведення митного огляду, без застосування фітосанітарного контролю, заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (крім державного експортного контролю) безпосередньо у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний та митний кордон України. Звертаю увагу, що зараз процедуру митного оформлення можна завершити безпосередньо в пункті пропуску. Раніше така опція була доступна не у всіх митних органах.

Сьогодні Правління країни дає бізнесу можливість обирати і покладається виключно на добросовісність українців. Тобто, маєте можливість сплачувати податки, будь ласка, користуйтесь стандартним способом декларування. Якщо ж обмежені фінансові можливості користуйтесь наданими спрощеннями.

Слід зазначати, що з боку держави також здійснюється особливий контроль за переказами валюти за кордон. Тобто, по факту купити можна лише товари визначені постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 р. № 153 “Про перелік товарів критичного імпорту”, перелік яких постійно розширюється.

Тобто товар, якого немає в цьому списку, придбати фактично не можливо?

Так, ваш банк просто не дозволить перерахувати за нього кошти. Однак, як зазначала раніше, цей список постійно оновлюється, і перелік таких товарів постійно розширюється. В цьому контексті Асоціація також тісно співпрацює з органами влади і без зайвої бюрократії, приймаються наші пропозиції. Незважаючи на запроваджений воєнний стан, завдання всіх – зберегти економіку.

Яка ситуація на кордонах? Як працюють митні пункти?

Зараз багато митних органів та пунктів пропуску закрито. В основному зараз в повній мірі функціонують митні органи представлені на заході України, а це Волинська, Львівська, Закарпатська та Чернівецька митниці. Що стосується інших митних органів, то часто вони працюють за графіком, кілька годин на день, залежно від ситуації в регіоні та регулюється.

Щодо конкретної ситуації в пункті пропуску, вас напевно цікавить питання перетину кордону водіїв-українців?!. Ви, мабуть, знаєте, що у нас є обмеження для чоловіків віком 18-60 років, які не можуть залишати країну. Це було досить суттєвою проблемою, особливо у перші дні. Шукали різні способи переміщення вантажів, навіть організовували їх перевантаження у пункті пропуску.

Зараз це питання впорядковано, і працює електронний кабінет перевізника програми “Шлях” (електронний сервіс “Заявка на перетин 18-60”), в якій міжнародні автомобільні перевізники можуть зробити реєстрацію.

Також функціонує опція отримання дозволу на перетин кордону військовозобов’язаними водіями шляхом надсилання звернення у форматах doc. та pdf. на Мініфраструктури України на електронну скриньку zmiu98916@gmail.com за формою встановленою постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 р. №218

>>> Асоціація Професійних Митних Посередників

Окрема подяка за реалізацію цього інтерв’ю Ользі Пасічник.

 

Теги