TransInfo

Фот. AGROunia Lubelskie/facebook

Польські перевізники ведуть переговори з Брюсселем. Ситуація на польсько-українському кордоні стає дедалі складнішою

Минуло два тижні від початку протестів на польсько-українських пунктах пропуску. Переговори між польськими перевізниками та представниками польського та українського урядів не принесли результатів, а вантажівки стоять у довжелезних чергах на кордоні. У понеділок організатори блокад розмовляли з представниками Єврокомісії. Зі свого боку провідні організації перевізників з країн Центральної та Східної Європи направили спільного листа до Брюсселя. Вони вимагають розірвання угоди Україна-ЄС.

Прочитати цю статтю можна за: 5 хвилин

Після провалу переговорів з польською та українською владою страйкуючі перевізники розпочнуть діалог із представниками Єврокомісії. Тому заплановану на понеділок акцію протесту в Медиці було відкладено, – повідомив Рафал Меклер, голова «Конфедерації» на Люблінщині, який долучився до акції Комітету захисту перевізників і транспортних роботодавців (KOPiPT).

Організація зв’яжеться онлайн з представниками влади Європейського союзу. Це буде друга зустріч з посадовцями ЄС. У KOPiPT сподіваються, що до представників влади Європейського союзу дійшли аргументи щодо негативних наслідків скасування дозволів на перевезення для України.

Кілометрові черги

Тим часом на кордоні вантажівки стоять у величезних чергах. За даними поліції, у понеділок вранці через пункт пропуску в Дорогуську на виїзд з Польщі чекало близько 1,1 тисяча транспортних засобів у 25-кілометровому заторі. Час очікування проходження кордону становить 250 годин. Натомість у Гребенному стоїть приблизно 600 вантажівок, а час очікування там становить 150 годин.

Черга доходить до міста Лабуньки Замойського повіту. Її довжина, з дотриманням буферних зон через населені пункти, сягає приблизно 49 км», – сказала Польському агентству преси молодша асп. Малгожата Павловська з поліції Томашова Любельського.

Складна ситуація також в Корчовій. Як повідомили trans.iNFO в митному агентстві «Portalls», у чергах виникають додаткові ускладнення.

Цистерни, які перевозять небезпечні речовини, також відчувають „втому”. Досить часто пожежники втручаються, охолоджуючи клапани та перевіряючи тиск на манометрах. Транспортні засоби, які зупиняються на узбіччі, часто мокрому, зсуваються у придорожні канави, створюючи проблеми водіям та екстреним службам», – йдеться у повідомленні Митного агентства «Portalls» у Facebook.

Незважаючи на скасовану акцію протесту, ситуація в Медиці також додатково ускладняється. У понеділок вранці ДПСУ оцінила час очікування на кордоні у 118 годин. Ще того ж дня Державна прикордонна служба України повідомила, що тимчасово призупинено пропускний режим у пункті пропуску Шегині.

У зв’язку з відсутністю електроенергії в пункті пропуску «Медика» (Республіка Польща) тимчасово призупинено пропуск осіб і транспортних засобів на виїзд з України. Громадян просять врахувати цю інформацію під час перетину кордону», – йдеться у повідомленні прикордонної служби у Facebook.

Угода Україна-ЄС

Проблему скасування транспортних дозволів для українських компаній помітили також провідні галузеві організації країн Центральної та Східної Європи.

Керівники транспортних організацій п’яти країн: Ян Бучек («ZMPD», Польща), Жолт Барна («MKFE», Угорщина), Йозеф Мельцер («Cesmad Bohemia», Чехія), Павол Пієшчаньский («Cesmad», Словаччина) і Ромас Аустінскас («Linava», Литва) виступили зі спільною заявою. Вони адресували її президенту Європейської Комісії Урсулі фон дер Ляєн, єврокомісару з питань транспорту Адіні Валеан, єврокомісару з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретону та міністрам транспорту Чехії, Угорщини, Литви, Словаччини та Польщі. Вони вказують на напружену ситуацію внаслідок чинної угоди між ЄС та Україною (угода дозволяє українським перевізникам вільно здійснювати перевезення до ЄС).

На думку організації, угода ЄС-Україна має бути розірвана або грунтовно змінена.

Двосторонні угоди окремих країн ЄС з Україною, які встановлюють кількість дозволів, спрямовані на утримання прийнятного обсягу перевезень, які могли б здійснювати українські перевізники без шкоди для ринку ЄС. Їхнє скасування можливе лише після виконання Україною конкретних умов. Передчасне скасування дозволів і можливість здійснення перевезень, з певними виключеннями, призвело до дуже важкої та складної ситуації, в якій можливості контролю стали суттєво обмеженими», – наголошують асоціації в листі до посадовців ЄС.

Як стверджує організація, окрім величезного зросту кількості двосторонніх операцій, на ринку ЄС спостерігається також збільшення незаконних перевезень типу «cross-trade» (треті країни).

Більшість із нас передбачувала такий розвиток подій, але наші голоси не були почуті. Ця відсутність комунікації призвела до протестів, з якими ми зараз стикаємося, зокрема, на польсько-українському кордоні. Це ознака безсилля та сигнал про необхідність негайного відновлення діалогу», – зазначають транспортні організації.

Тому вони вимагають від влади негайно розірвати угоду ЄС-Україна, або впровадити до неї суттєві зміни та надати можливість повернутися до виконання двосторонніх угод між окремими країнами ЄС та Україною.

Ми готові обговорювати будь-які розумні пропозиції. Однак ми не можемо уявити збереження поточної ситуації до червня 2024 року, допоки діють поточні домовленості», – додають вони.

Теги