Litwini nie płaczą już po stratach na rynku rosyjskim. Świetnie sobie radzą w UE i zamykają rok rekordowymi wynikami

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

W branży dobrze się dzieje – pod takim hasłem prawdopodobnie zamknie rok litewski sektor transportowy. Ministerstwo Transportu Litwy właśnie opublikowało najnowsze statystyki z 2017 r., wskazujące na to, że mimo licznych trudności sektor może odnotować pokaźny wzrost.

Rok 2017 dla sektora transportowego Litwy jest szczególnie udany. W I półroczu (w porównaniu z tym samym okresem 2016 r.) eksport usług transportowych wzrósł o 22,7 proc., a dochód – o 17,7 proc. Branża jest w tak dobrej kondycji, że PKB, jaki generuje, wzrósł prawie o 10 proc. To najlepszy wynik od 2012 r.

Jak twierdzi litewski minister transportu, Rokas Masiulis, jest to efekt intensywnych inwestycji w kluczowe węzły logistyczne, takie jak lotniska, linie kolejowe, drogi, port morski.

Wzrost eksportu usług transportowych

W czasie dynamicznego wzrostu eksportu do państw Unii Europejskiej, po raz pierwszy największym rynkiem eksportu litewskich usług transportowych zostały Niemcy, wyprzedzając nawet rynek rosyjski.

W I półroczu 2017 r., w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, eksport usług transportowych do Niemiec wzrósł aż o 36 proc., do Austrii – o 41,7 proc., Francji – o 40,8 proc., Włoch – o 38,6 proc.

Co ciekawe, po raz pierwszy od czasu wprowadzenia sankcji wzrósł również eksport usług transportowych do Rosji (o 21,2 proc.).

Udział litewskich ciężarówek w UE

Udział litewskich ciężarówek w UE

Konkurencyjność Litwinów na rynku UE wzrasta

Bardzo dobrym wynikiem Litwa może się poszczycić szczególnie w przypadku transportu lądowego: drogowy wzrósł o 15 proc. (56 mln ton), kolejowy natomiast – o 8,2 proc. (38,3 mln ton). Jak widać, Litwa już się otrząsnęła po utracie rynku Federacji Rosyjskiej i wzmacnia swoją pozycję w UE.

Potwierdzają to również dane niemieckiego urzędu BAG, zgodnie z którymi udział litewskich ciężarówek na niemieckich drogach w trzech pierwszych kwartałach br. wzrósł o 19,5 proc. (0,503 mld przejechanych kilometrów). Dla porównania, Polacy przejechali w tym okresie 4 mld kilometrów (wzrost o 12,5 proc.).

Sieć litewskich dróg kolejowych

Sieć litewskich dróg kolejowych /foto: cargo.litrail.lt

Pozytywne wskaźniki transportu morskiego

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. polepszyły się także wyniki przepływu ładunków w porcie Kłajpeda i terminalu Butynga. Ogólnie załadowano tam 38,7 mln ton ładunków, co oznacza wzrost na poziomie ponad 5 proc.

Jeśli chodzi o rodzaj ładunków, to wzrósł transport nawozów (13,6 proc.), kontenerów (3,4 proc.) oraz złomu (114 proc.).

Transport lotniczy wspiera lądowy

2017 r. był dobrym okresem również dla transportu lotniczego – w tym obszarze Litwini odnotowali wzrost o 8,7 proc. Największy skok przewozu ładunków odnotowało lotnisko w Kownie (prawie 35 proc.).

width="640" height="480">

Tagi