TransInfo

Фот. Mikhail/AdobeStock

Європарламент ухвалив позицію щодо реформи Митного кодексу ЄС. Експедитори попереджають про наслідки

Європейський парламент ухвалив у першому читанні позицію щодо комплексної реформи митних правил ЄС. Перегляд Митного кодексу ЄС змінить спосіб роботи митних органів, співпрацю з підприємцями та керування товарами, замовленими онлайн. Європейські асоціації, що представляють інтереси вантажовласників і експедиторів (ESC) та експедиторів і митних агентів (CLECAT), попереджають євродепутатів про непередбачувані наслідки митної реформи.

Прочитати цю статтю можна за: 5 хвилин

Позиція парламенту в першому читанні була прийнята в середу переважною більшістю в 486 голосів „за”, 19 „проти” і 97 „утрималися”. Подальші кроки, пов’язані з реформою, будуть зроблені вже новим парламентом після європейських виборів (6-9 червня). За даними Єврокомісії, запланована реформа митного законодавства ЄС є наймасштабнішою з 1968 року.

Існує нагальна потреба у перегляді митної системи ЄС. Вона повинна не лише гарантувати безпеку та відповідність товарів, що ввозяться до ЄС, але й працювати з максимальною ефективністю для бізнесу, що працює на єдиному ринку. Запропонований Центр митних даних є важливим кроком вперед, але його швидке впровадження разом з іншими ключовими реформами має ключове значення для вирішення зростаючих викликів», – сказала доповідачка Дейрдре Клюн.

Реформа запроваджує нові інструменти та спрощені процеси, щоб допомогти митним органам працювати ефективніше та зосередитися на перевірці найбільш ризикованих товарів, відправлень і торговців. Відповідно, всі митні органи ЄС будуть використовувати одну і ту ж ІТ-систему EU DataHub.

Це полегшить компаніям комунікацію з органами влади та надання їм інформації. Митні органи зможуть більш точно аналізувати дані, в тому числі за допомогою штучного інтелекту, що допоможе їм, наприклад, перевіряти підозрілі невідповідності, потенційне податкове шахрайство та ризики, пов’язані з конкретними компаніями або товарами”, – пояснює Європарламент у своєму повідомленні.

Новий регламент покладає більшу відповідальність на онлайн-платформи, які будуть зобов’язані протягом одного дня надавати митниці ЄС інформацію про товари, придбані для відправлення до ЄС. Очікується, що це призведе до кращого огляду вхідних вантажів і дозволить митницям здійснювати цільовий контроль, зосереджуючись на товарах і трейдерах, які можуть не відповідати стандартам ЄС.

Спрощення процедур для надійних партнерів

Підприємства та трейдери, які погоджуються проходити ретельні попередні перевірки („Довіряй і перевіряй”), згодом отримають більшу свободу у відносинах з митницею.

Найбільш надійні компанії отримають статус довіреного трейдера і зможуть працювати з мінімальною кількістю перевірок та формальностей. Це, в свою чергу, дозволить митним агентам зосередитися на більш підозрілих компаніях та вантажах”, – пояснює Європарламент.

Експедитори застерігають

Асоціації, що представляють переважну більшість європейських транспортних і торговельних компаній, неодноразово висловлювали свою підтримку загальним цілям реформи. Водночас вони застерігають, що програма є надзвичайно амбітною.

Члени Європарламенту не повинні видавати бажане за дійсне, оскільки переваги головного центру обробки даних ЄС можуть не реалізуватися, особливо для малих та середніх підприємств, які не мають ресурсів для того, щоб стати надійними трейдерами (T&C)”, – зазначає CLECAT.

На думку CLECAT, обіцяні переваги реформи занадто сильно залежать від статусу T&C, який, за оцінками Європейської комісії, отримають 75 відс. усіх компаній. На думку експедиторів, заплановані нові процедури, центральна платформа митних даних ЄС і пільговий режим (статус надійної компанії «Trust & Check») принесуть користь переважно великим міжнародним компаніям. Малим і середнім трейдерам, експедиторам і постачальникам митних послуг буде значно складніше.

T&C („Контроль та управління”) – це вдосконалена версія нинішнього статусу уповноваженого економічного оператора (УЕО), програма, яка поступово набуває все більшого визнання в усьому світі. Однак, оскільки вона підлягає суворому процесу авторизації та вимагає значної бізнес-інфраструктури, наразі вона лише помірно використовується трейдерами з ЄС. Згідно зі звітом Європейської рахункової палати за 2023 рік, у 2022 році 18 210 суб’єктів скористалися дозволами УEO на митній території ЄС. Це дуже малий відсоток європейських компаній, які займаються зовнішньою торгівлею», – зазначає CLECAT.

У свою чергу, для того, щоб бути визнаною компанією, що заслуговує на довіру в рамках системи контролю та управління, необхідно виконати ще більше умов, ніж для поточного статусу „Уповноважений економічний оператор” (УЕО).

Багато компаній, особливо малі та середні підприємства, не зможуть відповідати ще більш широким вимогам контролю та управління, оскільки їм бракує як ІТ-структур, так і ноу-хау у сфері митного оформлення, зазначає Асоціація експедиторів. Водночас, мають бути скасовані нинішні митні пільги для УЕО та несертифікованих компаній.

Малі та середні підприємства без підтримки митних агентів?

CLECAT також попереджає про дефіцит митних агентів, оскільки плани реформи кардинально змінять умови їхньої роботи. Вони більше не зможуть працювати як „прямі представники” компаній-імпортерів та експортерів, що наразі є найбільш поширеною формою, а лише як „непрямі представники”.

Це означає, що агенти несуть солідарну відповідальність зі своїми клієнтами за всі юридичні наслідки митної процедури. Серед іншого, вони повинні будуть нести ризик подальшого стягнення ввізного мита протягом щонайменше трьох років і мати доступ до рахунків імпортера в разі митної перевірки. Однак прямі митні представники, в принципі, несуть відповідальність лише за цивільним законодавством.

На думку CLECAT, митні агенти не захочуть брати на себе більше відповідальності за дотримання додаткових правил, таких як соціальні стандарти та недопущення вирубки лісів у ланцюжку постачання або стягнення коригувальних зборів на кордонах ЄС за вуглецевий слід імпортованої продукції. Як наслідок, малі та середні підприємства більше не зможуть знайти митних брокерів за доступними для них цінами.

Теги