TransInfo

W Polsce już niemal 118 tysięcy wolnych miejsc pracy! Ile w transporcie?

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Transport i gospodarka magazynowa znajdują się na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę wolnych miejsc pracy – wynika z najnowszych danych GUS. W czwartym kwartale 2017 r. zanotowano tu blisko 12 tysięcy wakatów. 2 tysiące w sektorze publicznym i 9,9 tys. w prywatnym.

Gorzej niż w transporcie było w firmach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (ok. 30 tys. wolnych miejsc pracy), w handlu i naprawie pojazdów samochodowych (18,5 tys.) oraz w budownictwie (17,9 tys.).

Wolne miejsca pracy i wolne nowo utworzone według wybranych sekcji PKD na koniec IV kwartału 2017 r. (w tys.):

Fot. GUS

Firmy dysponujące wolnymi miejscami pracy najczęściej szukały robotników przemysłowych i rzemieślników (28,1%), operatorów i monterów maszyn i urządzeń (17,1%) oraz specjalistów (15,9%) – donosi GUS. W transporcie szczególnie dotkliwy jest brak kierowców. Ostatnie dane wskazują, że niedobór sięga już niemal 100 tysięcy! – wynika z raportu “Rynek pracy kierowców w Polsce” przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers we współpracy ze Związkiem Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

Sytuacja jest trudna i wszystko wskazuje na to, że będzie się pogarszać. Dowodzić tego mogą chociażby liczby wskazujące przyrost zawodowych praw jazdy. Jeszcze w 2006 r. wynosił on około 300 tys., pięć lat później – tylko 48 tysięcy. Sytuację starają się ratować inicjatywy takie jak np. platforma TransJobs, za pomocą której można rekrutować brakujących pracowników. Zapotrzebowanie jest jednak ogromne. 

I to nie tylko w transporcie, jak widać z danych GUS. W sumie najwięcej wolnych miejsc pracy odnotowano w województwie mazowieckim. Tam brakowało aż 25,5 tys. pracowników. Na drugim miejscu znalazło się województwo śląskie (14,6 tys.), na trzecim – wielkopolskie (13,8 tys.). W sumie wolnych miejsc pracy w całym kraju, w czwartym kwartale ubiegłego roku, było aż 117,8 tysięcy. Oznacza to ogromny, bo ponad 50-procentowy wzrost rok do roku.

Tu likwidowali stanowiska

Wzrosła również liczba zlikwidowanych miejsc pracy – o 2,9 proc. rok do roku, osiągając w 2017 r. aż 264,2 tysięcy.

Nowo utworzone i zlikwidowane miejsca pracy według wybranych sekcji PKD w 2017 r.:

Fot. GUS

Najwięcej w firmach pracujących w handlu i w zakresie napraw pojazdów samochodowych (26 proc.). Nieco mniej w przetwórstwie przemysłowym (15,5 proc.) i budownictwie (13 proc.). Tu również „występuje największa rotacja miejsc pracy, tj. tworzy się najwięcej miejsc pracy i najwięcej miejsc pracy jest likwidowane” – dodają autorzy raportu. Transport i gospodarka magazynowa znalazły się dopiero na szóstym miejscu zestawienia.

Fot. iStock

Tagi