Samolot był niemal od zawsze najbardziej popularnym środkiem przewozu towarów z południa na północ Kanady. Zaczyna się to jednak powoli zmieniać, a wszystko za sprawą wysokich kosztów transportu lotniczego oraz zmian rządowych strategii w zakresie przewozu towarów żywnościowych. Celem pobudzenia wzrostu gospodarczego zdecydowano się bowiem zwiększyć udział nie tylko transportu ciężarowego, ale także kolejowego oraz morskiego.
Droga kolejowa prowadzi aż do Matagami, z kolei drogami można dotrzeć aż do miejscowości Radisson nad rzeką La Grande. Dlaczego więc pomimo dobrze rozwiniętej infrastruktury drogowej, towary wysyłane są nadal głównie drogą lotniczą? Jak tłumaczy dyrektor generalny rządowej agencji ds. Rozwoju w Zatoce Jamesa, niegdyś do rejonów mocno wysuniętych na Północ można było dotrzeć jedynie drogą lotniczą, jednak pomimo budowy dróg sytuacja zmieniła się tylko w niewielkim stopniu.
René Dubé, uważa, że naszedł czas zmian:
Od wielu lat nosimy się z zamiarem zwiększenia udziału transportu kolejowego i ciężarowego celem zwiększenia przepływów z mocno wysuniętymi na północ rejonami kraju. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy są zdania, że zachowanie łączności z tymi regionami może wydać się zbyteczne, lecz należy także zrozumieć, że są ludzie, którzy mieszkają na dalekiej Północy i pragną tam pozostać”
W rządowych programach transportu żywności był zapis regulujący przepływ towarów na północ kraju poprzez jeden z oficjalnie wyznaczonych punktów w południowych prowincjach kraju. Obecnie zasada ta została zniesiona.
Zniesienie tej zasady spowoduje więc zapewne wzrost znaczenia wszystkich innych środków transportu. Jak twierdzi René Dubé:
Wykorzystanie dróg i kolei sprawi, że przedsiębiorstwa poczynią olbrzymie oszczędności”
Niemniej ważnym skutkiem tej zmiany może być stworzenie wielu nowych miejsc pracy, zwłaszcza przy rozładunkach, a także w sektorze usług czy też transportu.
Zmniejszenie kosztów transportu może znacznie poprawić standard życia mieszkańców dalekiej Północy, którzy obecnie wydają wprost astronomiczne sumy na wszelkiego rodzaju dobra, w tym także artykuły żywnościowe. W dłuższej perspektywie czasowej planowany jest także dalszy rozwój transportu morskiego, zwłaszcza na potrzeby sektora górniczego.
Koszty transportu:
- ok.1600$ za tonę towaru drogą lotniczą
- ok. 60$ za tonę towaru przewożonego przy wykorzystaniu pojazdów ciężarowych