TransInfo

AdobeStock/Bumble Dee nuotr.

Briuselis ketina pakeisti kelių transporto susitarimą su Ukraina

Europos Komisija pradėjo ES ir Ukrainos susitarimo dėl krovinių vežimo keliais persvarstymo procedūrą.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

Europos Komisija pasiūlė pratęsti kelių transporto susitarimo su Ukraina ir Moldova galiojimą ir atnaujinti susitarimo su Ukraina sąlygas. Komisija atsižvelgė į dabartinio ES ir Ukrainos transporto susitarimo įgyvendinimo metu sukauptą patirtį. Susitarimo taikymo sritis išliks tokia pati, tačiau Komisija siūlo atnaujintas taisykles, kad būtų geriau užtikrintas Ukrainos vežėjams, kurie nuo 2022 m. birželio gali įvažiuoti į ES šalis be transporto leidimų, taikomų taisyklių vykdymas.

Europos Komisija pasiūlė įvesti:

  • prievolę turėti dokumentus, įrodančius, kad vežėjas yra tinkamai įgaliotas vykdyti tarptautinį vežimą ir kad vežimas vykdomas pagal Susitarimą;
  • prievolę turėti tam tikrus dokumentus, įrodančius, kad operacija yra tiesiogiai susijusi su tranzito arba dvišale operacija, kaip reikalaujama susitarime.

Be to, Briuselis nori įtraukti naują apsaugos išlygą: jei ES šalies nacionalinė kelių transporto rinka tam tikrame geografiniame regione pastebės rimtų sutrikimų, susijusių su susitarimu, toje teritorijoje susitarimą bus galima sustabdyti.

Laikinieji transporto susitarimai su Ukraina ir Moldova padėjo šioms šalims perkelti eksportą ir importą po to, kai dėl Rusijos agresyvaus karo prieš Ukrainą buvo prarasti pagrindiniai transporto keliai. Tuo pat metu jie gali turėti skirtingą poveikį kelių transporto vežėjams visoje Sąjungoje. Todėl pateiktu pasiūlymu dėl susitarimo su Ukraina siekiame dar labiau patobulinti šį susitarimą, kad būtų lengviau jį įgyvendinti ir vykdyti, taip pat nustatyti apsaugos išlygą, jei tai turėtų neigiamą poveikį ES regioninėms rinkoms“, – pasakė už transportą atsakinga ES Komisijos narė Adina Vălean.

Todėl atrodo, kad dėl didelio Ukrainos vežėjų antplūdžio į ES kilusią transporto rinkos destabilizaciją bus galima suvaldyti šia išlyga, nors išsami informacija dar nėra žinoma.

Be to, EK nori, kad krovinių vežėjai griežčiau laikytųsi įsipareigojimų, susijusių su pagal susitarimą leidžiamomis operacijomis. Už bet kokį sukčiavimą, pavyzdžiui, vairuotojo dokumentų klastojimą ir pažeidimus, susijusius su kelių eismo sauga, teks atsakyti, ir už tai gali būti atimta licencija.

Šios sąlygos, Briuselio teigimu, padės sustiprinti susitarimo įgyvendinimą nesumažinant abipusės naudos. „Šis susitarimas buvo labai naudingas tiek ES, tiek Ukrainai, nes leido gerokai padidinti jų eksportą į kitų šalių rinkas“, – rašoma Europos Komisijos pranešime.

Pasiūlytus susitarimo su Ukraina pakeitimus Europos Komisija perdavė tolesnėms valstybių narių deryboms Europos Sąjungos Taryboje. ES Tarybai suteikus Komisijai įgaliojimus vesti derybas su Ukraina ir Moldova, Briuselis oficialiai užmegs bendradarbiavimą su Ukraina ir Moldova, kad būtų pasiektas susitarimas.

vadovas

Paantraštės