TransInfo

AdobeStock nuotr.

Rusijos vežėjams reikia 25 tūkst. sunkvežimių, tačiau vidaus rinka negali patenkinti net pusės šio poreikio

Rusijos specialistai apibendrino, kiek 2023 m. pirmąjį ketvirtį buvo parduota tolimųjų reisų sunkvežimių, ir aptarė, kokių perspektyvų galima tikėtis iki metų pabaigos. Deja, prognozės nėra geros.

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Preliminariais skaičiavimais, metinė Rusijos rinkos sunkiasvorių vilkikų paklausa yra 24,5 tūkst. Iki 2025 m. šis poreikis gali išaugti iki 30 tūkst. Atsižvelgdama į sankcijas, kiekviena bendrovė savo poreikius tenkina skirtingai – atnaujina parką pasitelkdama vietos gamintojus arba teikia pirmenybę Kinijos gamybai.

“Paklausa yra apskaičiuota pagal šios technikos pirkimo Rusijoje per pastaruosius 20 metų apimtis”, – pasakė 2001 m. įkurtos logistikos bendrovės „PEK” direktoriaus pavaduotojas Vadimas Filatovas.

Bendri 2023 m. pirmojo ketvirčio sunkvežimių pardavimo rezultatai atrodo įspūdingai: 38 586 sunkvežimiai. Tačiau tarp jų vilkikų yra tik 10,5 tūkst. Didžiausią dalį pardavimų – 7 tūkst. – sudaro Kinijoje pagamintos transporto priemonės. 2022 m. per tą patį laikotarpį buvo parduoti tik 68 tolimųjų reisų vilkikai iš Kinijos.

Daugiausia sunkvežimių dalį – 4,5 tūkst. – pardavė nauja Rusijos bendrovė “Sitrak”. Jos pardavimai sudarė 43 proc. visų rinkos transakcijų. Kitos Kinijos bendrovės taip pat padidino pardavimus Rusijoje. Pavyzdžiui, “Foton” pardavė 948 sunkvežimius, “Shacman/Shaanxi” – 902 vilkikus, “Dongfeng” – 453.

Iš rusiškų gamintojų tik “Kamaz” užfiksavo reikšmingus gamybos rezultatus, tačiau net ir jo pajėgumai negalės patenkinti rinkos paklausos – įmonė per minėtą laikotarpį pardavė 1,7 tūkst. sunkiųjų sunkvežimių, o „Ural” – 112. Neblogus rezultatus pasiekė Baltarusijos MAZ, kuriam pavyko parduoti 715 transporto priemonių.

zurnalas transporto vadovams

Gamybos problemos

Bendrovės “Kamaz” atstovai paskelbė savo planus likusiems 2023 m. mėnesiams. Jie susiję su naujausios kartos K5 sunkvežimių gamyba. Nuo metų pradžios bendrovei pavyko parduoti 1 tūkst. šios markės vienetų.

Per metus Rusijos gamintojas ketina pagaminti nuo 7,5 iki 8,5 naujausių K5 sunkvežimių. Įvedus sankcijas, bendrovė turėjo problemų su komponentais, tačiau kol kas vadovybė teigia, kad šis tempas yra realus. K5 netgi vadinamas „antisankcijų sunkvežimiu”, nes jo surinkimas praktiškai nepriklauso nuo užsienio komponentų.

Atsižvelgiant į tai, kad ankstesnės kartos K4 sunkvežimių gamyba praktiškai buvo nutraukta, minėti skaičiai yra maksimalūs, kurių gali tikėtis pirkėjai.

„Dabar mūsų kasdienis (K5 sunkvežimių gamybos – red.) tempas yra 35 vienetai. Šiemet ketinome pagaminti 7,5-8,5 tūkst. Kol kas savo ketinimų neatsisakome”, – sakė “Kamaz” generalinis direktorius Sergejus Kogoginas.

Noras pirkti techniką

Ekspertai teigia, kad normaliam transporto sektoriaus darbui svarbus ne tik vietinių gamintojų tempai ir pajėgumai. Technikos pirkėjai Rusijoje vis dažniau renkasi kiniškus sunkvežimius, nes čia svarbų vaidmenį vaidina ir kainos bei kokybės santykis. Nors reikia pripažinti, kad kiniški sunkvežimiai turi nemažai trūkumų.

2023 metais pirmąjį ketvirtį “Kamaz” gamybos pardavimai sumažėjo 46 proc., o „Ural” sunkiosios technikos – 54 proc. Tačiau Baltarusijos sunkiasvorių gamintojas MAZ šių metų sausio-balandžio mėnesiais pardavė 2,5 karto daugiau vilkikų, nei 2022 metais.

MAZ neskelbia savo transporto priemonių gamybos planų, tačiau žinoma, kad iš viso įmonės pagrindinėje surinkimo linijoje surenkami 36 vienetai. Bendrovės teigimu, dėl optimizavimo norma bus padidinta iki 41-42 vienetų per dieną, tačiau oficialių duomenų apie tai kol kas nėra.

“Kamaz” atstovai situaciją mato kiek kitaip nei transporto įmonių atstovai.

„Manome, kad 2023 m. tokių vilkikų rinka sudarys 20 tūkst. vienetų. Mažiausiai pusę jų pristatys “Kamaz”, o kitą dalį – MAZ. Likusią dalį nesunkiai padengs lygiagretus importas ir oficialūs tiekimai iš Kinijos”, – Rusijos žiniasklaidai teigia koncerno specialistai.

Transporto ir logistikos įmonių atstovai atkreipia dėmesį, kad 2022 m. Rusijoje parduota tik 12 tūkst. vilkikų.

Paantraštės