TransInfo

Bartošo Vavryšuko/Trans.INFO nuotr.

Sunkvežimių gamintojų kartelis egzistavo nuo 80-ųjų. Vežėjai galės reikalauti didesnės kompensacijos?

Vokietijos transporto asociacijos “Camion Pro” teigimu, nauji faktai iš esmės pakeičia sunkvežimių gamintojų kartelio padėtį ir tai gali sukelti iš naujo kompensacinių ieškinių vertinimą.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

Šių metų vasario 29 d. Miuncheno aukštesniajame apygardos teisme (OLG) įvyko apeliacinis posėdis dėl prekybos asociacijos „Camion Pro” ir MAN teisinio ginčo, kuriame gamintojui buvo pateiktas ieškinys dėl daugiamilijoninės žalos atlyginimo.

Teismo posėdyje nebuvo priimtas nuosprendis, taip pat nebuvo aptarti „Camion Pro” reikalavimai atlyginti žalą ar gamintojų susitarimų, pažeidžiančių antimonopolinę teisę, eigos detalės. Nepaisant to, bylos nagrinėjimas gali tapti „lūžio tašku Europos sunkvežimių kartelio byloje”, teigia asociacija „Camion Pro”.

Teismui buvo „pateikta konfidenciali Europos Komisijos informacija”, kuri „parodė sunkvežimių kartelį visiškai kitoje šviesoje” ir sudarė pagrindą nukentėjusiems vežėjams reikalauti daug didesnių kompensacijų, rašoma „Camion Pro” pranešime.

Remiantis asociacijos gauta informacija, Europos sunkvežimių gamintojai akivaizdžiai susitarė „ne tik nuo 1997 m., bet ir nuo devintojo dešimtmečio vidurio”. „Camion Pro” advokatai Miuncheno aukštesniajam apygardos teismui nagrinėjamoje 2022 m. žalos atlyginimo byloje pateikė atitinkamų įrodymų, į kuriuos dar neatsižvelgta.

Komisijos dokumentai nėra viešai prieinami

2022 m. Miuncheno aukštesniajame apygardos teisme nagrinėjamoje byloje prieš MAN pateikta informacija yra iš Europos Komisijos tyrimo prieš sunkvežimių kartelyje dalyvavusius gamintojus bylos”, – paaiškino „Camion Pro” generalinis direktorius Andreas Mossyrschas.

Dokumentai nėra viešai prieinami. Tačiau „Camion Pro” paaiškino, kad ten yra „išsami informacija apie susitikimus, juose dalyvavusių asmenų vardus ir pavardes, bendrovių pavadinimus, susitikimų vietas ir sudarytų susitarimų turinys”. Organizacija neatskleidė, kaip ji gavo šiuos dokumentus.

Mūsų požiūriu, informacija, kurią pateikėme teismui, apibūdina visiškai anksčiau nežinomus aspektus ir išsamius procesus, susijusius su neteisėta Europos sunkvežimių gamintojų veikla. Tai leidžia susidaryti visiškai kitokį sunkvežimių kartelio dydžio ir kokybės vaizdą, nei buvo žinoma anksčiau,” – pasakė A. Mossyrsch.

Vežėjai gali reikalauti didesnės kompensacijos?

Jei tai tiesa, kad karteliniai susitarimai prasidėjo nuo 80-ųjų vidurio, tai reikštų, kad ekspertai visoje Europoje netinkamai įvertino laikotarpį ir kad sunkvežimių kartelio įtaka rinkos kainoms 1997 m. jau buvo juntama. Bendros žalos būtų žymiai didesnės“ – tvirtino A. Mossyrschas.

Jo nuomone, dėl to turi būti iš naujo įvertinti kompensacijų reikalavimai visiems sunkvežimių kartelyje dalyvavusiems gamintojams.

2017 m. „Camion Pro” Miuncheno/OLG apygardos teismui pateikė ieškinį dėl daugiamilijoninės žalos atlyginimo. 2019 m. ieškinys buvo atmestas pirmąja instancija, o naujausiame procese Aukštesnysis apygardos teismas 2024 m. birželio 6 d. paskelbė sprendimą.

Asociacija mano, kad jos atliktas tyrimas „iš esmės pagerino ieškovų padėtį ir suteikė gerą progą iš gamintojų išsireikalauti daug didesnes kompensacijas”.

https://premium.trans.info/vadovas2024

Paantraštės