TransInfo

Megnyílt az első non-stop önkiszolgáló CNG kút Budapesten

A cikk olvasási ideje 2 perc
|

24.04.2018

Megnyílt a harmadik közforgalmú, környezetbarát CNG, vagyis sűrített földgáz kút, a Ferihegyi repülőtérre vezető út mellett a 2-es terminál közvetlen közelében üzemelő Mol-töltőállomás területén.

A Nemzeti Közművek MTI-nek küldött pénteki közleménye szerint a társaságcsoport a környezetkímélő városi közlekedés meghonosításának támogatójaként egyre több nyilvános e-töltője mellett jelenleg már három közforgalmi és három üzemi CNG töltőállomással rendelkezik, ezzel biztosítja Budapesten több mint 70 BKV, illetve Kaposváron 40 CNG busz üzemanyag-ellátását is.

Csúcstechnológiás nonstop CNG kút

A csúcstechnológiát képviselő óránkénti 250 kilogramm teljesítményű töltőberendezéssel minden órában 14-16 CNG hajtóanyaggal üzemelő járművet tud kiszolgálni a Nemzeti Közművek új töltőállomása. Az új létesítmény Magyarországon az első önkiszolgáló CNG töltő, és éjjel-nappal nyitva tart.

Az új közforgalmú CNG kút helyének kiválasztásában figyelembe vették, hogy a budapesti taxis cégek flottáiban is egyre nagyobb részt képviselnek a CNG hajtású gépjárművek, ezért az új töltőállomás számukra is előnyös.

Miért inkább CNG?

A CNG (Compressed Natural Gas) nem más, mint a földgáz, a rövidítés első betűjét azért kapta, mert a tárolásához nagyon össze kell nyomni. Jórészt metánból áll, ezért nem  válik kis nyomáson folyékonnyá , ami megkönnyítené a szállítását a kisebb térfogat miatt. Így aztán az LPG-hez képest kábé tízszer akkora nyomáson hordozza a CNG-s autó a tartályait, amelyek még így is jóval nagyobbak, és sokkal erősebbnek kell lenniük. Míg egy átlagos autónál 3-400 kilométerre elég LPG elfér egy akkora tartályban, amit be lehet tenni a pótkerék helyére, hasonló hatótávolságot CNG-vel három-négy tartállyal lehet elérni, amelyek egyenként akkorák, mint egy nagyobb testű kutya.

A CNG fajsúlya kisebb, mint a levegőé, ezért szivárgás esetén nem gyűlik össze, így kisebb a mérgezés lehetősége. Fenntarthatósági szempontból pedig azért lehetne a jövő  üzemanyaga a CNG, mert a regeneratívnak számító biogázt is bele lehet tankolni a CNG-s autóba, hiszen összetétele nagyon hasonló.

Az LPG előnyei:

  • kis nyomáson tárolható nagy mennyiség a járművekben
  • egyszerű elosztó-struktúra közutakon, vezeték építés nem szükséges
  • olcsó töltőállomás-technológia

A CNG előnyei:

  • hosszú távon jelentősen alacsonyabb árak
  • olcsó szállítási költségek, ha már van gázvezeték
  • a töltőállomásokon nincsenek készletezési problémák

Fotó: Pixabay

Címke