TransInfo

Vissza lehet-e szerezni a Low Emission Zone-ban bírságként befizetett pénzt?

A cikk olvasási ideje 2 perc

A zöld övezetek azért jöttek létre, hogy csökkentsék a légszennyezettség szintjét, és a bennük való közlekedés feltételei egyre szigorúbbak, a területek pedig újabb és újabb területekre terjednek ki. Egy hete Londonban egy Ultra Alacsony Kibocsátású Övezet (ULEZ) van érvényben. Jót tesz tehát, hogyha azok, akiknek már van tapasztalata a LEZ-övezeteken való áthajtással, tudják, hogy mit kell tenni, ha az ULEZ övezetben közlekednek, és nem akarnak magas bírságot fizetni.

Írtunk már arról, hogy, hogyan lehet elkerülni a bírságot a Transport for Londontól (TfL), ha díjfizetés nélkül haladunk át az alacsony kibocsátású övezeten. Most azonban, gyakrabban, mint a „hogyan fellebbezzek a bírság ellen?” kérdést halljuk azt, hogy „visszaszerezhetem-e a pénzemet?”.

A TfL által kiállított bírság kiállítása utáni 14. napon a befizetendő összeg a kétszeresére nő, még a 500.000 forintot is túllépheti. Bár egy bírságnál az összeg még nem lesz talán mindenkinek riasztó, de a bírság olyan dolog, mint a balszerencse: ritkán jár egyedül. Eddig az általunk vezetett ügyben a rekord 42 bírságot tett ki.

A jármű tulajdonosa legtöbbször a bírságról 3 nappal az első befizetési határidő előtt kap értesítést. Nincs tehát sok ideje gondolkodni. A következő határidőig befizetendő bírság összegében nagy a különbség. Ezen felül megalapozottan lehet tartani a behajtástól, amelyet az Euro Parking Collection plc (EPC plc) végez, valamint a bejegyzéstől a gazdasági jegyzékek irodáiban, mint pl. az adósok jegyzéke.

Ismerünk olyan eseteket is, amelyekben dacára a bírság első határidőre való befizetésének a jármű tulajdonosa felszólítást kapott egy magasabb, kb. 350.000 forintos összeg befizetésére. Az okok különbözők lehetnek. A leggyakoribb az, hogy az átutalási időbe nem fért bele, vagy hogy a befizetés nem került rögzítésre.

Az ilyen határozatok ellen hatékonyan lehet fellebbezni. Sőt, mi több, az általunk vitt ügyek hatásai megmutatják, hogy a befizetett bírságok összegét is vissza lehet nyerni. Az úgynevezett visszatérítési procedúra a bírságok esetén több, mint egy hónapig tart, és mindenki kérvényezheti, függetlenül a befizetés dátumától.

Fotó:

Címke