TransInfo

AdobeStock_sveta nuotr.

Vokietijoje mažėja patalpų paklausa logistikos ir pramoninio nekilnojamojo turto rinkoje

Logistikos ir pramonės patalpų bei verslo parkų paklausa 2023 m. sumažėjo Vokietijoje beveik 30 proc.

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Naujausios „Realogis“ (Vokietijos nekilnojamojo turto agentas, nuomojantis pramoninį ir logistikos nekilnojamąjį turtą) analizės duomenimis, 2023 m., palyginti su praėjusiais metais, logistikos ir pramonės patalpų, skirtų nuomai arba nuosavam naudojimui, paklausa gerokai sumažėjo. Iš viso 8 didžiausiose Vokietijos nekilnojamojo turto rinkose išnuomota 2,5 mln. kvadratinių metrų. 2022 m. šis skaičius vis dar siekė 3,5 mln. kvadratinių metrų.

Tendencija, kuri prasidėjo 2022 m., ir toliau tęsis. Logistikos ir pramonės patalpų bei verslo parkų paklausa 2023 m. sumažės 29,1 proc. Atsižvelgiant į tai, kad 2022 m. iš viso išnuomota 3,5 mln. kv. metrų, tai yra maždaug vienu milijonu kv. metrų mažiau. Nuosmukis visoje Vokietijoje atitinka bendrą paklausą visose trijose pagrindinėse Šiaurės Reino-Vestfalijos rinkose gerais metais“, – aiškino „Realogis Immobilien Düsseldorf GmbH“ generalinis direktorius Bülentas Alemdagas.

Dėl to 2023 metai yra silpniausi tiek 5, tiek 10 metų perspektyvoje.

Tai blogas ženklas Vokietijos ekonomikai po to, kai ji buvo nustumta į buvusios pasaulio logistikos čempionės statusą. Vos per kelerius metus gyventojų skaičius išaugo iki beveik 85 milijonų. Tačiau vietoj to, kad būtų sukurta daugiau patalpų gyventojų, taip pat mažmenininkų ir gamintojų poreikiams tenkinti, modernių, tvarių logistikos ir pramonės patalpų statybos rodikliai, palyginti su ankstesniu laikotarpiu, labai pablogėjo, iš dalies dėl kylančių žemės kainų ir finansavimo išlaidų. Taigi dėl patalpų trūkumo ir išaugusių statybų sąnaudų smarkiai išaugo nuomos kainos, o tokias išlaidas ne kiekviena įmonė gali ar nori sau leisti“, – pabrėžė jis.

Beveik visose 8 didžiausiose rinkose užfiksuotas paklausos sumažėjimas (Rūro sritis: -13,3 proc., Štutgartas: -31,1 proc., Kelnas: -32,6 proc., Hamburgas: -38,8 proc., Berlynas: -66,9 proc.).

Diuseldorfe įvyko sąstingis su nedideliu padidėjimu – apie 0,7 proc. Tuo tarpu Frankfurte ir Miunchene buvo užfiksuotas ženklus augimas – atitinkamai 44,3 proc. ir 8 proc.

Nuosavybės forma praranda savo reikšmę

„Reallogis“ duomenimis, beveik 92 proc. sandorių buvo susiję su nekilnojamuoju turtu, kuris nepriklauso naudotojams. Savininkams priklausė 8,5 proc., o nežinomų nuosavybės formų – 0,3 proc.

Pirmoje vietoje pagal ploto apyvartą atskiruose sektoriuose atsidūrė logistika ir ekspedijavimas – 1,05 mln. kv. metrų arba 41,8 proc. paklausos 8 didžiausiose rinkose. 2023 m. mažmeninė prekyba nukrito į antrąją vietą – 646 600 kvadratinių metrų.

Mažmeninė prekyba patiria didžiausią nuosmukį iš visų pramonės šakų. Tai lemia tiek prastos vartotojų nuotaikos, tiek didėjančios pragyvenimo išlaidos, kurios atsispindi ir dviženkliame mažmeninės prekybos internetu Vokietijoje sumažėjime, palyginti su 2022 m.“ – paaiškino „Realogis Immobilien Hamburg GmbH“ generalinis direktorius Jörgas Lojewskis.

Trečioje vietoje atsidūrė pramonė ir gamyba – 486 300 kv. m. su 19,4 proc. dalimi.

vadovas

Didelės patalpos vis dar populiarios

Didelės 10 001 kv. m. ir didesnės patalpos vis dar labiausiai ieškomos aštuoniose geriausiose vietose. Šis segmentas yra labai įdomus daugeliui įmonių, nes tokiuose objektuose paprastai būna daug daugiafunkcinių durų, roletų ir grotelių, taip pat pakrovimo rampų sprendimų. Todėl jie padeda naudotojams užtikrinti veiksmingą gamybos ir prekių srautą“, – pasakė „Realogis Immobilien Stuttgart GmbH“ generalinis direktorius Joelas Adamas.

Didelės erdvės 2023 m. iš viso sudarė 1,2 mln. kvadratinių metrų arba 48,6 proc. paklausos (2022 m.: 63,4 proc. arba 2,24 mln. kvadratinių metrų). Taigi palyginti su ankstesniais metais, tai sumažėjimas 45,6 proc.

Kitose dydžio kategorijose taip pat pastebimas ryškus sumažėjimas: vidutinių ir didelių plotų – 15,7 proc., mažų ir vidutinių plotų – 16,7 proc. ir labai mažų plotų – 18,5 proc.

Tik didesnių, nuo 5 001 iki 10 000 kvadratinių metrų ploto patalpų paklausa per metus padidėjo 18,8 proc.

Nuomos kainos smarkiai skiriasi tarp regionų

Nuomos kainos padidėjo visose aštuoniose pagrindinėse nekilnojamojo turto rinkose, tačiau pastebimi yra skirtumai tarp regionų.

Kainos 8 didžiausiose logistikos ir pramoninio nekilnojamojo turto rinkose ir toliau kyla tiek pagal geriausią, tiek vidutinę nuomos kainą. Nė vienoje iš rinkų nepastebime kainų sąstingio ar kritimo“ – paaiškino „Realogis Immobilien München GmbH“ generalinis direktorius Nicolasas Werneris.

Brangiausia vieta pagal geriausių patalpų nuomos kainas išlieka Miunchenas – 10,80 eurų už kvadratinį metrą (augimas 10,8 proc., nuo 9,75 eurų už kv. m.). Antroje vietoje yra Berlynas – 9,85 eurų už kvadratinį metrą (+9,4 proc., nuo 9,00 eurų už kv. m.), o trečioje – Štutgartas – 8,40 eurų už kvadratinį metrą.

Mažiausia nuomos kaina buvo Rūro srityje – 7,25 eurų už kvadratinį metrą, t. y. padidėjimas nuo 6,50 eurų.

Paantraštės