Fot. Autobahn GmbH

Zjazd z ważnej autostrady w Niemczech zamknięty do połowy czerwca

Odsłuchaj ten artykuł

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Autostrada A3, jedna z kluczowych osi transportowych w Niemczech i całej Europie, przechodzi od 2019 roku gruntowną modernizację. Od połowy kwietnia nieprzejezdny jest węzeł autostrady nieopodal Bonn.

Tekst, który czytasz, został przetłumaczony za pomocą automatycznego narzędzia, co może wiązać się z pewnymi nieścisłościami. Dziękujemy za wyrozumiałość.

W związku z kolejnym etapem prac drogowych, od ubiegłego wtorku całkowicie zamknięty został zjazd Siebengebirge (nr 33) w kierunku Kolonii. Utrudnienia potrwają około siedmiu tygodni – do 16 czerwca.

Na czas prac wyznaczono objazd oznaczony jako „U13”. Niemiecki zarządca autostrad Autobahn GmbH des Bundes zaleca omijanie remontowanego odcinka szerokim łukiem, szczególnie w dni robocze oraz w godzinach szczytu. W planach są również kolejne zamknięcia wjazdów i zjazdów, jednak ich realizacja zaplanowana jest głównie na weekendy o mniejszym natężeniu ruchu.

Zakres prac i znaczenie inwestycji

Remontowany fragment stanowi część większego projektu modernizacji 42-kilometrowego odcinka A3 między węzłami Kolonia-Heumar a Bad Honnef, przy granicy z Nadrenią-Palatynatem. Aktualny etap obejmuje 11-kilometrowy odcinek od zjazdu Siebengebirge w Königswinter do węzła Bonn/Siegburg. W jego ramach:

  • wymienionych zostanie 9 mostów,

  • ułożony zostanie asfalt tłumiący hałas,

  • powstaną nowe ekrany akustyczne.

Mapa: Autobahn GmbH

Odcinek A3 w rejonie Königswinter obsługuje dziennie średnio 82 tys. pojazdów, z czego około 12 tys. to samochody ciężarowe. Prognozy wskazują, że do 2030 r. liczba ta może wzrosnąć do nawet 100 tys. pojazdów dziennie, przy udziale transportu ciężkiego na poziomie 16 proc. To czyni tę trasę jednym z najbardziej obciążonych korytarzy północ-południe w Niemczech i regionie Nadrenii Północnej-Westfalii.

Przewoźnicy oraz kierowcy powinni liczyć się z poważnymi utrudnieniami na trasie A3 w najbliższych tygodniach. Zaleca się wcześniejsze planowanie tras przejazdu i monitorowanie komunikatów drogowych na bieżąco. Prace modernizacyjne potrwają jeszcze kilka lat i będą wiązały się z kolejnymi ograniczeniami.

Tagi: