TransInfo

A járművezetők fáradtságának végzetes következményei lehetnek – az európai szakszervezetek több ellenőrzést követelnek

A cikk olvasási ideje 3 perc
|

30.11.2020

A Szállítási Dolgozók Európai Szövetsége (ETF) nyugtalanító kutatási eredményeket tett közzé a hivatásos járművezetők fáradtságával kapcsolatban. Az alkalmat ehhez a nemrég tartott Közúti Balesetek Áldozatainak Emléknapja (november 15.) volt. A szakszervetek felszólítanak a vezetési időre és a pihenési időre vonatkozó szabályozások szigorítására, és az ellenőrzések intenzívebbé tételére. Az ilyen felszólalások mögött az egyik érv szokott lenni annak az olasz fuvarozó cégnek a története, amelynek munkavállalói kb. 300 balesetet okoztak 7 év alatt.

Az ETF projektje keretében, amelyben az autóbusz- és teherautó-vezetők fáradtságára koncentrálnak, a szervezet kb. 2800 járművezető véleményét gyűjtötte be egész Európából. A vizsgáltak háromnegyede állapította meg, hogy a krónikus fáradtság főbb tüneteit figyeli meg magán. Ehhez az állapothoz hozzájárul többek között a rossz alvási minőség, a nem elégséges mennyiségű alvás, a különösen hosszú munkaidő, a megszakított pihenő idők, a nem megfelelő, sokszor nagyon rossz infrastruktúra, és az EU országainak rendszertelen ellenőrzései is.

Nincs minta jó gyakorlatra ebben a szektorban. Azt gondolom, hogy ez az egyetlen ágazat, amelynek nincs programja ennek a problémának a megoldására. Ez azzal a ténnyel is összefügg, hogy az ügyfelek és a fuvarozó cégek vezetői nem foglalkoznak vele” – véli egy belga kamionos, az egyik járművezető, akit az ETF megkérdezett.

“Parkolóhelyet találni egy órát vesz igénybe… ezen kívül túl nagy a zaj, mert a legtöbb parkoló az autópályák mellett van, zajvédelem nélkül” – panaszkodik egy másik kamionos Ausztriából.

Nem emlékszem, hogy utoljára mikor ellenőriztek” – mondta egy portugál teherautó-vezető a munkaidő és a pihenő idő elégtelen ellenőrzésével kapcsolatban.

A megszerzett eredményekre támaszkodva az ETF felszólítja az EU politikusait, hogy tegyenek azonnali lépéseket a hivatásos járművezetők helyzetének további romlása és a fáradtsággal való közdelem ellen. A szakszervezetek ezeket szabályosan az áruszállítási ágazat „elhúzódó betegségének” nevezik.

A szövetség a következőket követeli:

– a hatályos előírások következetes végrehajtását – ez az új előírások szigorú bevezetését és ellenőrzését jelenti, amelyeket a Mobilitási Csomaggal vezettek be;

– a vezetési idővel és a pihenő idővel kapcsolatos előírások szigorítását;

– megfelelő menetbeosztások készítését, amelyek lehetetlenné tennék a hosszú éjszakai meneteket, korlátoznák a nem rendszeres munkaórákat és lehetetlenné tennék a pihenő idők megszakítását és a vezetési idő meghosszabbítását.

Az előírások be nem tartásának és a nem megfelelő ellenőrzéseknek a tragikus következményei

Az olasz fuvarozó cég története, amelyről idén májusban írt a suedtirolnews.it portál mutatja, mennyire veszélyes lehet a menetidőt és a pihenési időt szabályozó előírások be nem tartása. Ugyanúgy, mint egyébként a nem megfelelő felügyelet a megfelelő ellenőrző szervek részéről.

A Suedtirolnews.it szerint a „Plozzer” fuvarozó cég tulajdonosa példátlan szabályszegésre ragadtatta magát a munkakörülményekkel kapcsolatban, amivel valamennyi úthasználót veszélyeztette. Járművezetőit a munkaidő túllépésére kényszerítette. A kamionosoknak akár 20 órát is kellett vezetniük szünet nélkül. A munkaadó ennek során megtagadta a szünetekhez és a szabadsághoz való jogukat. A munkavállalók, akiket embertelen körülmények közötti munkavégzésre kényszerítettek, kimerültség miatt 276 balesetet okoztak 7 év alatt, ebből egy halálosat.

Fotó: MAN

Címke