Wyrok za blokowanie korytarza życia w Niemczech. Na grzywnie się nie skończyło

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Mimo zaostrzenia kar w Niemczech za blokowanie korytarza ratunkowego, wielu kierowców wciąż dopuszcza się tego wykroczenia. Za niestosowanie się do niemieckich przepisów kierowca ciężarówki stracił tymczasowo prawo jazdy.

Pod koniec września 2018 roku doszło do poważnego wypadku na niemieckiej autostradzie A7 w okolicy Getyngi. Na miejsce próbowały dotrzeć służby ratunkowe, niestety drogę do poszkodowanych zablokowała im ciężarówka. Na trzech pasach autostrady stały obok siebie trzy pojazdy ciężarowe, uniemożliwiając ratownikom i policji niesienie pomocy poszkodowanym. Na podstawie zdjęć wykonanych przez policję, kierowca zajmujący środkowy pas A7, został ukarany przez Sąd Rejonowy w Hannoversch Münden grzywną w wysokości 240 euro oraz miesięcznym zakazem jazdy.

Obowiązki kierowcy i korytarz życia

Zgodnie z niemieckim prawem (§ 11 (2) StVO – Rozporządzenia o ruchu drogowym) korytarz ratunkowy należy tworzyć już przy zatrzymującym się ruchu, a nie dopiero wtedy, gdy do poszkodowanych jadą pojazdy ratownicze.

W tym celu auta na lewym pasie ruchu muszą zjechać maksymalnie w lewo, a wszystkie inne na prawo, niezależnie od liczby pasów. Trzeba również pamiętać, by nie stawać na pasie awaryjnym, który musi być dostępny dla pojazdów w razie awarii lub dla policji.

Mandaty za blokowanie korytarza życia

Kary za brak korytarza ratunkowego zaostrzono w Niemczech w październiku 2017 r. Wcześniej niemieckie prawo przewidywało jedynie mandat za to przewinienie w wysokości 20 euro. Aktualnie kwoty mandatów wynoszą od 200 do 320 euro, w zależności od konsekwencji wykroczenia.

Za samo nieutworzenie korytarza w Niemczech grozi mandat w wysokości 200 euro i 2 punkty karne.

– Za nieutworzenie korytarza, które doprowadzi do zablokowania pojazdu służb ratunkowych, należy się spodziewać 240 euro mandatu, 2 punktów karnych i zakazu prowadzenia pojazdów na okres 1 miesiąca.

– Za nieutworzenie korytarza ratunkowego prowadzące do zagrożenia życia lub zdrowia, np. strażaka albo poszkodowanego, grozi 280 euro mandatu, 2 punkty karne i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 miesiąca.

– Za nieutworzenie korytarza ratunkowego prowadzącego do uszkodzenia mienia przewidywany jest mandat w wysokości 320 euro, 2 punkty karne i zakaz prowadzenia pojazdu na okres 1 miesiąca.

Dodatkowo od 30 maja 2017 r. blokowanie korytarza ratunkowego może grozić konsekwencjami karnymi. Za celowe utrudnianie udzielenia pomocy osobom poszkodowanym grozi kara więzienia do 1 roku (§ 323c niemieckiego kodeksu karnego – StGB).

Fot. wikimedia.org

Tagi