TransInfo

A balesetek 80%-a elkerülhető lett volna!

A cikk olvasási ideje 4 perc

A legutóbbi német baleseti jelentés szerint a balesetek 80 százalékát a biztonsági rendszerek megakadályozhatták vagy mérsékelhették volna. 80 százalékát!

Három éven keresztül elemezte a baleseteket a Német Biztosítók Szövetségéhez (GDV) tartozó UDV szervezet. Olyan baleseteket vizsgáltak, amelyekben teherautók is részt vettek. Az UDV eredményei teljesen egyértelműek: 

A legtöbb baleset elkerülhető vagy mérsékelhető lett volna, ha a teherautókban használják a piacon elérhető technológiákat” – mondta a Kölner Stadt-Anzeiger-nak Siegfried Brockmann, a kutatás vezetője.

A jelentés eredményei nagy port vertek fel a a német sajtóban. A „Mitteldeutsche Zeitung” az autópályákon folyó halálos meggondolatlanságokról ír, a Kölner Stadt-Anzeiger pedig olyan vezetőkről, akik tudatában vannak annak, hogy akár halálos kimenetelű balesetet is okozhatnak (a „halálos” szót végül eltávolították a fejlécből). A jelentésben az elemzők három olyan közúti helyzetet emeltek ki, amelyek nagyon jellemzőek és igen veszélyesek.

  1. A teherautó a forgalmi dugóban belehajt az előtte álló autókba

Csak Észak-Rajna-Vesztfáliában évente legalább 300 olyan baleset fordult elő, amit az okozott, hogy egy teherautó ráhajtott a dugóban álló autókra. Ezek az akciók többnyire tragikus vagy súlyos sérülésekkel végződnek. Az UDV kutatások kimutatták, hogy ezeknek a baleseteknek  25 százaléka komoly sérülésekkel, 30 %-a  halálos következményekkel végződik.  Az elemzők azt is elmondták, hogy az ilyen helyzetekben a járművezető általában egyáltalán nem fékezett, vagy már túl későn.

„Jelentősen növelnünk kell a vészfékező rendszerek hatékonyságát” – közölte Brockman egy kölni hírportállal. A vészfékasszisztens 2015 óta kötelező az új járművekben. Az UDV becslése szerint a német tehergépkocsik egynegyede van ilyen rendszerrel felszerelve. Ez figyelmezteti a vezetőt, amikor túl közel van az előtte lévő járműhöz, és automatikusan visszafékezi a járművet 10 km/ó sebességgel. A következő évtől a német szabályozásban ezt a sebességet 20 km/ó-ra növelnék.

A technika ellenére miért van még mindig ilyen sok baleset? Mivel a vészfékező rendszer kikapcsolható, és igen gyakran a járművezetők ezt meg is teszik. Ahogy Kölner Stadt-Anzeiger írja, a teher autóvezetők ezt tudatosan csinálják és számolnak a „halálos kimenetelű balesetek lehetőségével”. Az UDV szakemberei azt szeretnék, hogy a rendszer kikapcsolása után, például előzésnél a rendszer 30 másodperc után  automatikusan, újra bekapcsoljon. Továbbá, véleményük szerint a technológiát tovább kell fejleszteni – „az álló akadály felismerésére és meg kell állítania a teherautót”.

  1. A járművezetők nem veszik észre a kerékpárosokat

Körülbelül 60 százaléka elkerülhető lenne a tehergépjármű-kerékpárosok baleseteknek, ha minden egyes tehergépkocsi forgalomellenőrző asszisztenssel volna felszerelve  holttér pontjaiban. A szakértők azt is szeretnék, hogy ezt a technológiát bevezetnék az építőiparban és a hulladékkezelésben használt tehergépkocsikban is, amelyek a kerékpárosokkal történt baleseteknek több mint feléért felelősek. Átmeneti megoldásként a teherautókat kamerás megfigyelő rendszerrel kell felszerelni.

  1. Személygépkocsik és buszok hajtanak a teherautókba

Az UDV szakemberei a kutatás során azt állapították meg, hogy a fáradtság, a figyelmetlenség és a túl rövid követési távolság az oka az olyan baleseteknek, melyben a személygépkocsik és a buszok a teherautókba hajtanak. Ezeknek az eseményeknek a következményei gyakran komolyak, mivel a jármű a teherautó hátsó részéhez csapódik, így a légzsák nem mindig elegendő a vezető védelmére. Az UDV kötelező fékasszisztens rendszer szeretne a személygépkocsikba és szállító járművekbe is.

Fotó: Pixabay

Címke