TransInfo

A nagy bumm az ellátási láncban is a Big Data

A cikk olvasási ideje 5 perc

Habár a Big Data szegmens majdnem hatszor gyorsabban nő mint az egész IT iparág, a mérhető eredményekre még várnunk kell.

A SAS számára készített felmérés szerint túl korai lenne a beruházások megtérülésének felmérése a Big Data projektekben. A vállalatoknak mindössze egyharmada jelentette azt, hogy Big Data gyűjtő megoldásokból sikerült profitra szert tenniük.

A vállalkozások már ismerik a Big Data előnyeit – a hatalmas adatbázisokban tárolt adatok különböző forrásokból származnak, és folyamatosan frissülnek annak érdekében, hogy a cégen belüli állapotokról teljes képet kapjunk, vagy éppen azért, hogy összehasonlító piacelemzést végezhessünk. Olyan kulcsfontosságú üzleti döntéseket lehet hozni a Big Data-ra alapozva, mint a fejlesztési tervek, az értékesítési stratégiák vagy a reklám kampányok. Így aztán nem meglepő, hogy a SAS által megkérdezett amerikai vállalkozások 83%-a fektetett már be Big Data-ba. Habár ezek a befektetések különböző mértékűek, mégis van bennük valami közös: a válaszadók bevallása szerint az eredményükre még várni kell.

Ki használ Big Data-t?

A Big Data használatának mértéke nagyban függ az iparágtól. A vezető pénzügyi szolgáltatók a legfőbb vállalkozások, amik hatalmas adathalmazokat elemeznek, többek között például a a hitelkockázat-értékelési folyamatot vagy az ügyfelek kiválasztását egy adott banki termékhez. Ez a fajta elemzés, amely valaha napokig tartott, immár valós idejű algoritmusok segítségével dolgozza fel és elemzi az összes szükséges adatot.

A pénzügyi szektorhoz hasonlóan sikeresek a Big Data használatában a kiskereskedelmi vállalkozások is. Ezek a cégek szintén a telekommunikációs eszközök által gyűjtött információhalmaz előnyeit fordítják a maguk előnyére. Az IDC elemző cég azt jósolja, hogy nemcsak a kereskedők, a gyártók számára is hasznosak ezek az adatok. Ez pedig már nagyon szorosan összefügg az ipar4.0 elképzelésével, amely azt feltételezi, hogy az IoT növeli a gyártási sorok hatékonyságát, ennek eredményeképpen megváltoztathatja azoknak a válllalkozásoknak az üzleti modelljét, amelyek képesek ezekre az új eljárásokra alapozva megváltoztatni a kínálatukat.  A Big Data megoldások alkalmazásával a gyártók 20%-kal csökkenthetik a működési költségeiket, és 30%-kal növelhetik a profitjukat. Az IDC arra számít, hogy az év végére a gyártók 20%-kal növelik a Big Data-ra szánt kiadásaikat.

Hatalmas adattenger – szerény eredmények

Az analitikai rendszerek piacfejlődésének egyik legnagyobb akadálya a szakképzett alkalmazottak hiánya. A vállalatoknak egyre inkább szükségük van olyan szakemberekere, akik az adatokat konkrét üzleti döntésekre tudják lefordítani. A SAS jelentése szerint csak minden második vállalatnál van adatfeldolgozó munkatárs, aki az adatvédelemért és a -feldolgozásért felelős. Egy másik akadály az adatok demokratizálódásának alacsony szintje.

Az információhoz az adatkutató szakemberek és az üzleti elemzők férhetnek hozzá. A SAS-felmérésből kiderül, hogy a vállalatoknak mindüssze 13% -a teszi lehetővé az alkalmazottak számára, hogy az IT-csapat támogatása vagy felügyelete nélkül férjenek hozzá az adataikhoz.

Problémát jelent az az idő is, amit arra szánnak, hogy bizonyos információt megszerezzenek. Hatalmas a különbség a megkérdzett vállalatok között, ami természetesen a különböző technológiai eljárásokból ered. A válaszadók egyharmada azt állította, hogy az adatokhoz való azonnali hozzáférésről számíthat, de majdnem ugyanennyien (28 százalék) jelezték, hogy náluk ugyanez akár egy hétig is eltarthat. Figyelembe véve a piac dinamikus fejlődését és az internetről származó információk gyorsan növekvő mennyiségét, a gyors elemzések készítése kulcsfontosságú a versenyképesség növelése szempontjából.

A felhő haszna

Az analitikus eszközök szélesebb körű felhasználására tökéletes a felhőalapú számítástechnika. A felhő segítségével a döntéshozók hozzáférhetnek a valós idejű integrált információkhoz. Sajnos a felhőalapú telepítés üteme még mindig nagyon lassú. A SAS által felmért vállalatok közül csak minden ötödik használja a felhő modellt, míg a többi vállalat a saját szerverein tárolja az adatokat. Ez a tendencia minden bizonnyal meg fog fordulni. A MarketandMarkets szerint a felhő alapú elemzések piaca – amely 2013-ban elérte a 5,25 milliárd dollárt – 2018-ig több mint háromszorosára nő majd; 16,5 milliárd dollárra.

A Hadoop platform egy másik lehetőség a Big Data tárolására és feldolgozására, amely megkönnyíti az adatok ltárolásának. A SAS tanulmány azt mutatja, hogy egyre több vállalat értékeli előnyeit – 56 százalék. Azok a válaszadók, akik aktívan részt vettek a Big Data projektek végrehajtásában, úgy döntöttek, hogy ezt az eszközt használják. Ugyanakkor a megkérdezett vállalatok 40% -a fontolóra veszi a meglévő Hadoop adattárház megoldások cseréjét.

A jövő a gépi tanulás

A Big Data jövője a mesterséges intelligencia, pontosabban a gépi tanulási technológia, amely befolyásolja az automatizálást és felgyorsítja az analitikus folyamatokat. Egyre több vállalat ismeri fel a gépi tanulás lehetőségeit az üzleti alkalmazásokban. Az öntanító algoritmusok segítségével a számítógépek önállóan elemezhetik az adatokat és testreszabhatják a változó jelenségek és követelmények modelljeit, hogy gyorsan megtalálják az optimális megoldást. A gépi tanulási technológia támogatja a döntéshozatali folyamatot és lehetővé teszi a hatékony üzleti előrejelzést. A SAS-jelentés azt mutatja, hogy minden ötödik vállalat gépi tanulással vagy mesterséges intelligencia (AI) megoldásokat alkalmazott, míg 23% -uk kísérletezett gépi tanulással.

Fotó: Pixabay

Címke