TransInfo

Bankai nerimauja dėl transporto įmonių finansinės būklės

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai, vertindami skolinimo galimybes įmonėms, atkreipia dėmesį į, jų manymu, prastėjančią transporto įmonių finansinę būklę. 

„Skolinimo įmonėms standartų artimiausiu metu bankai keisti neketina, nors apklausos rezultatai byloja, kad tikimasi prastesnės dviejų ūkio sektorių įmonių finansinės būklės raidos. Trečdalis nuomonę išsakiusių bankų ekspertų nurodė, kad statybos įmonių būklės raida yra blogėjanti, nors prieš ketvirtį taip teigiančiųjų nebuvo. Pastebimas ir nerimas dėl transporto įmonių finansinės būklės, kuri dabar vertinama teigiamai, bet, daugumos manymu, blogės“, – pranešime žiniasklaidai sakė LB Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnioji ekonomistė Paulina Zlatkutė.

Tai, kad transporto įmonių būklė yra blogėjanti, 2019 metų ketvirtąjį ketvirtį nurodė penki iš devynių apklausoje dalyvavusių bankų, skolinimą šios veiklos įmonėms ribojo penki iš aštuonių bankų. Konkurencijos mažėjimas buvo pastebimas skolinant transporto ir nekilnojamojo turto (po 4 iš 9 bankų) ir statybos įmonėms (5 iš 9 bankų). Taip pat dažniausiai buvo nurodoma, kad konkurencija skolinant šių sektorių įmonėms mažės toliau.

Dviejų apklausoje dalyvavusių bankų teigimu, praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį pastebėta, kad mažėja įmonių paskolų paklausa, tačiau tik vienas bankas mano, kad šių  paskolų paklausa mažės ir toliau. Kaip veiksnius, neigiamai veikusius paskolų paklausą, vienas iš bankų įvardijo įmonių susijungimus (įsigijimus), restruktūrizaciją bei vidaus finansavimąsi.

Nors kiti bankai paklausos pokyčių nenurodė, du iš jų pastebėjo, kad ją šiek tiek teigiamai veikė alternatyvaus finansavimo mažėjimas (paskolų iš nebankinių institucijų ir kitų bankų) ir augantis kapitalo investicijų poreikis.

Namų ūkių finansinę būklę dauguma bankų vertino kaip gerą arba labai gerą, o būklės raidą – kaip stabilią. Konkurencija dėl skolinimo namų ūkiams ketvirtąjį ketvirtį buvo stabili, bet vienas bankas teigė, kad ji didėjo, o du – kad tikisi, jog konkurencija kitą ketvirtį ir toliau didės. Paskolų namų ūkiams paklausos pokyčių bankai 2019-ųjų ketvirtąjį ketvirtį nepastebėjo ir kitą ketvirtį taip pat nesitiki.

Du iš devynių bankų teigė, kad per 2019 metų ketvirtąjį ketvirtį šiek tiek padidėjo atmetamų įmonių paskolų paraiškų dalis. Atmetamų namų ūkių paskolų paraiškų dalis nepakito, o vienas bankas nurodė, kad atmetamų paraiškų gauti vartojimo ir kitas paskolas dalis net šiek tiek sumažėjo.

Sustiprėjo bankų lūkesčiai

Skolinimo įmonėms standartų per šių metų pirmąjį ketvirti bankai keisti neketina, tačiau vienas bankas planuoja griežtinti paskolų teikimo namų ūkiams standartus, o kitas bankas, priešingai, – standartus, taikomus vartojimo ir kitoms paskoloms, ketina šiek tiek švelninti. Bendrų skolinimo sąlygų bankai nekeitė, bet buvo šiek tiek griežtinamos sąlygos skolinant būstui – du bankai nurodė, kad griežtino paskolų ir užstato santykį ir šiek tiek didino maržą bei užstato reikalavimus. 

Ketvirtąjį ketvirtį sustiprėjo bankų lūkesčiai dėl nekilnojamojo turto kainų augimo 2020 metais, o trečdalis nurodė pastebintys kainų lygio disbalansus būsto rinkoje. Septyni bankai prognozuoja naujos statybos būsto, penki – senos statybos būsto, o trys – komercinio nekilnojamojo turto kainų metinį augimą iki 5 procentų.

Lietuvoje veikiančių komercinių bankų ir užsienio bankų filialų apklausa siekiama stebėti bankų skolinimo gyventojams ir verslui tendencijas, apklausų rezultatai skelbiama du kartus per metus. Ketvirtojo ketvirčio apklausa atlikta 2019 metų gruodžio mėnesį, jos metu apklausti keturių komercinių bankų ir penkių užsienio bankų filialų atstovai.

Pixabay/geralt/public domain nuotr.

Paantraštės