TransInfo

Csip-hiány:a teherautó-gyárak leállítják a termelést

A cikk olvasási ideje 3 perc

A Volvo Trucks genti gyárának gyártósorai leállnak egy hétre. Mindennek az oka a chipek hiánya, amelyek lényeges elemek a modern tehergépkocsik gyártásakor. A Volvo a következő motorizációs cég, amelyre csapást mér ezeknek az alrendszereknek a hiánya a piacon.

A belga gyár 2.500 fős dolgozói csapatának jelentős részét hazaküldik. Ez különösen akkor nehéz a cégnek, amikor tele vannak megrendelésekkel.

A felfüggesztett munka miatti becsült veszteség mértéke még nem ismert.

A belga teherautó-gyár nem az egyedüli, amely küzd az integrált rendszerek hiányának problémájával. Emiatt az amerikai Ford is úgy döntött a múlt héten, hogy bezárja a gyárát Louisville-ben, Kentucky államban. Eleinte a gyárat február 13-án zárták be egy hétre, de a hétvégén meghosszabbították a leállást újabb két héttel. Az üzem kb. 3.800 dolgozója kapja a fizetése 75%-t.

A Ford a német Saarlouis-ban is leállította a termelést.

A konszernek között, amelyek az utóbbi időben leállították, vagy korlátozták a termelést, megtalálható a Nissan, a Honda és a Volkswagen is. Ez utóbbi bejelentette, hogy az I. negyedévben kb. 100.000-rel kevesebb autót fog gyártani a chipek hiánya miatt.

A Volvo Trucks Manufacturing gyára Gentben

A járvány és Trump a hibás

A chipek hiányának okát a COVID-19 járványba kell keresni. A lezárások több országban, amelyek otthon tartozzák az embereket, a gazdaság sok ágának átállása távmunkára illetve az online oktatásra való átállás a kereslet növekedéséhez vezetett számítógépek és játékkonzolok iránt. Ez nagyban korlátozta a motorizációs szektor gyártói számára elérhető chipek mennyiségét.

Ezen felül a motorizációnak dolgozó chipgyártókra lecsapott Trump volt amerikai elnök igazgatásának a lépése a Huawei és a vezető kínai integrált rendszereket gyártó cégek ellen – állítja az „Obserwator Finansowy”. A kínai gyártók főleg import technológiát alkalmaznak, és az amerikai „szankciók” erős csapást mértek a Közép Országának chipgyártóinak gyártási potenciáljára.

A modern belső égésű motoros gépjárművekben átlagosan 50 és 200 közötti chip van. A hibrid autókban az integrált rendszerek száma elérheti a több ezret. Elengedhetetlenek a multimédiás rendszerek, a vezetést segítő rendszerek (mint például a kormánymű) vagy a biztonsági rendszerek számára.

A nagyok beavatkoznak

Az a kulcskérdés, hogy milyen hamar sikerül az ázsiai gyáraknak megnövelni a chipek gyártását, és milyen hamar jutnak el ezek Európába és Észak-Amerikában? És figyelembe kell venni ezen kívül még a tengeri szállítás problémáit Ázsiából és a magas fuvardíjakat.

Az „Obserwator Finansowy” beszámolói szerint a motorizációban felhasznált chipek hiánya annyira jelentős, hogy Németország és az Egyesült Államok kormányzati köreit rávette arra, hogy Tajvan vezetésénél beavatkozzanak. A sziget az egyik vezető termelője az integrált rendszereknek az egész világon. Bár sok üzem elkezdett több chipet gyártani a motorizációs szektor számára, azonban az ő arányuk még mindig elég kicsi az összes gyártott integrált rendszerhez képest. A fő felvevők ugyanis az okostelefonok és a számítógépek gyártói.

A tajvani cégek első reakciója azonban elég óvatos volt. Azt magyarázták, nincs gyártókapacitásuk, vagy azt ígérték, növelik a termelést, de hozzátették, hogy ez nem fog más szektorok kárára történni.

Fotó: Volvo Poland

Címke