TransInfo

Draudimo abėcėlė. Sužinokite, kodėl verta turėti vežėjų civilinės atsakomybės draudimą

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės
|

2.10.2017

Kokį vežėjo civilinės atsakomybės draudimą pasirinkti, kad atsitikus įvykiams, susijusiems su pervežamu kroviniu, vežėjas būtų labiausiai apsaugotas nuo kilusių  neigiamų padarinių? Šį klausimą užduoda nemažai vežėjų, tačiau atsakyti į jį nėra taip pat paprasta. Todėl mūsų parengtame straipsnių cikle pabandysime kuo aiškiau aptarti svarbiausius su tokios rūšies draudimo sutartimis susijusius klausimus, pavyzdžiui: kaip tinkamai apsidrausti ir kokios yra atsakomybės sąlygos. Pirmiausiai išsiaiškinsime, kam iš viso yra reikalingas vežėjų civilinės atsakomybės draudimas.

Pagrindinis vežėjų civilinės atsakomybės draudimo tikslas, tai, žinoma, draudėjo apsauga jei nuostoliai atsirado dėl jo veiksmų. Apsauga galioja šiais atvejais:

  • krovinio praradimas,
  • krovinio trūkumas,
  • krovinio pažeidimas,
  • pavėluotas pristatymas.

Iš esmės, vežėjo atsakomybę nustato du teisės aktai:

  • tais atvejais, jei pervežimas atliekamas šalies viduje, taikoma valstybės teisė, reglamentuojanti pervežimo paslaugų teikimą
  • tais atvejais, jei krovinys pervežamas tarptautiniu maršrutu, taikoma CMR konvencija ir valstybės teisė (bet tik ta apimtimi, kuria santykių nereglamentuoja Konvencija).

Abu teisės aktai nustato kada, už ką ir kokiomis sąlygomis turi atsakyti vežėjas automobilių keliais. Vežėjo civilinės atsakomybės draudimas, su nežymiomis išimtimis, atspindi pervežimo santykius reglamentuojančios valstybės nacionalinės teisės ir CMR konvencijos nuostatas.

Ši draudimo rūšis nėra privaloma pagal teisės aktų reikalavimus, tačiau rinkoje reikalaujama turėti tokį draudimo polisą.

Vadovaujantis teisės aktų nuostatomis, vežėjų civilinės atsakomybės draudimas yra savanoriškas. Joks teisės aktas neįtvirtina vežėjo prievolės sudaryti tokią draudimo sutartį, skirtingai nei transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo atveju. Tačiau galima teigti, kad rinkoje yra susiklostęs paprotys sudaryti vežėjų civilinės atsakomybės draudimo sutartis – sunku įsivaizduoti licenciją turinčio vežėjo, kuris nėra sudaręs vežėjo civilinės atsakomybės draudimo sutarties, komercinę veiklą.

Specialios išlygos leidžia sudaryti tokio tipo sutartis ir vežėjams, disponuojantiems transporto priemonėmis, kurių maksimali leistinoji masė neviršija 3,5 t, šiems pasirinkus atitinkamas draudimo bendroves.

Žalos atsiradimo atveju nukentėjęs asmuo gali kreiptis tiesiogiai į draudiką, išrašiusį draudimo polisą, arba į vežėją, kuris tokiu atveju turi perduoti draudimo bendrovei gautą pretenziją.

Tinkamas licenciją turinčio vežėjo veiklos vykdymas be vežėjo civilinės atsakomybės draudimo sutarties yra iš esmės neįmanomas. Vis daugiau reikšmės yra teikiama draudimo apimčiai bei draudimo sumos dydžiui. Draudikai kelia reikalavimus dėl šių sąlygų:

  • pagal atsakomybės už antrinius vykdytojus išlygą, vežėjas, teikiantis nurodymą atlikti pervežimą kitam vežėjui, turi patikrinti ar pastarasis turi vežėjo civilinės atsakomybės draudimo sutartį, be kita ko, užtikrinančią apsaugą vagystės ir plėšimo atvejais, taip pat ar į polisą yra įrašyta reikiama krovinio rūšis ir ar draudimo suma atitinka perduodamo vežti krovinio vertę; priešingu atveju draudikas gali atsisakyti išmokėti draudimo išmoką;
  • pagal atsakomybės už žalą, atsiradusią atidavus krovinį neįgaliotam asmeniui, draudimo apsauga galioja tik tuo atveju, jei pirminis vežėjas dar prieš pervežimo pradžią patikrino ar antrinis vežėjas turi vežėjo civilinės atsakomybės draudimą ir pareikalavo išduoti jam šios sutarties kopiją.

Siuntėjai ir ekspeditoriai tikrina vežėjų civilinės atsakomybės draudimo polisus

Vežėjo civilinės atsakomybės draudimo polisai taip pat tikrinami pačių siuntėjų ir ekspeditorių iniciatyva, nes to reikalauja jų vidiniai teisės aktai. Labai dažnai bendrovių vidaus aktuose yra įtvirtinta pareiga susisiekti su draudiku ir įsitikinti ar draudimo polisas yra autentiškas (pvz., ar jis nebuvo suklastotas), ar draudimo sutartis nepasibaigė arba nebuvo nutraukta ir ar nėra vėlavimų mokėti draudimo įmokas.

Taigi vien tokios sutarties sudarymo fakto nebepakanka. Draudimo apsauga turi apimti rinkos standartus atitinkančią sritį, neretai poliso vertė turi būti papildomai patvirtinta ją išdavusio subjekto. Kaip matote, vežėjo civilinės atsakomybės draudimas daro įtaką vežėjo reputacijai. Jei tokia sutartis yra netinkama, jis gali turėti sunkumų su naujais užsakymais. Jau nekalbant apie problemas tuo atveju, jei kils žala.

Kituose šio ciklo straipsniuose aptarsime nemažai klausimų, be kita ko: kaip pasirinkti draudimo apsaugos apimtį, kad kilus problemoms dėl krovinio gautumėte geriausią draudimo apsaugą, kokia turi būti polise nurodyta draudimo suma bei kurios išlygos yra ypač svarbios žiūrint iš siuntėjo ir vežėjo pozicijų.

Paantraštės