TransInfo

Bartošo Vavryšuko/Trans.INFO nuotr.

Ekspertų prognozės – Europoje kelių transporto srityje paklausos šuolio nebus

Pagal naujausią Transport Intelligence (TI) ataskaitą, Europos kelių transporto rinkos vertės augimas šiemet bus minimalus, žymiai silpnesnis nei pernai. Nėra jokių požymių, kad Europos transportas greitai ir stipriai atsigaus.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

Praėjusių metų antrąjį pusmetį matomas atšalimas transporto rinkoje persimetė į 2023 metus. Ir jeigu 2022 metais Europos krovinių gabenimo keliais rinkos vertė išaugo 3,5 proc. lyginant su praėjusiais metais, tai einamaisiais metais ekonominė situacija žymiai pablogėjo.

Pagal TI ekspertų prognozes, 2023 m. kelių transporto rinkos vertės augimas Senajame žemyne ​​sieks vos 1,4 proc. Svarbu pažymėti, jog 2022 m. pirmojoje pusėje buvo numatomas 4,9 proc. augimas. Tačiau silpnesnė antroji metų pusė labai šį rezultatą sumenkino.

Išaugusi infliacija, didelės energijos išlaidos, bei mažėjančios realios pajamos lėmė vartojimo ir gamybos smukimą visoje Europoje. O tai reiškia, kad sumažėjo ir paklausa transporto paslaugoms. Tą galima pastebėti tiek atskirų šalių vidaus, tiek tarptautinių prekių gabenimo sektoriuje.

„Ekonominis lėtėjimas atsispindi Europos kelių krovinių gabenimo rinkoje. Padidėjusios infliacijos skatinamas mažesnis ES ekonomikos augimas sumažina krovinių gabenimo kelių transportu paklausą Europoje ir už jos ribų. Žvelgiant į ateitį, rinkos dinamiką formuos makroekonominė padėtis, tačiau bendrai, mes tikimės, jog 2023 m. prekių gabenimo kelių transportu rinka išsilygins. Dėl mažėjančių apimčių ir didėjančios transporto pajėgumų pasiūlos, kainų mažėjimo tendencija turėtų tęstis ir 2023 m.”, – sakė ataskaitos autorė Viki Keckarovska iš TI. 

Jos išvada apie numatomą tarifų mažėjimą atitinka tendenciją, aprašytą TI ketvirtinėse ataskaitose, kurios parodo Europos transporto kainas. 

Tačiau, kalbant apie transporto rinkos vertę, artimiausi metai nebus labai svarbūs. TI prognozuoja, kad 2022-27 m. vidutinis metinis augimas sieks 2,1 proc. Tai daugiau nei numatomas augimas 2023 metais, bet mažiau nei 2022 metų rezultatas.

Makroekonominis vežėjų galvos skausmas

Ataskaitai atlikta apklausa atskleidžia, kad net 84 proc. apklaustų Europos vežėjų dėl didėjančių sąnaudų ir silpnos jų paslaugų paklausos patiria didesnį spaudimą maržoms. Siekdami apriboti šių veiksnių įtaką efektingumui, vežėjai dažniausiai taiko tris būdus: investavimą į technologijas, naujas ir geresnes pridėtinės vertės paslaugas, o taip pat orientuojasi į aukštos maržos klientus.

Įdomus TI apklausos rezultatas yra tai, kad, nepaisant didelio atgarsio sulaukusios transporto išmetamųjų teršalų ribojimo temos, vos penki iš 20 didžiausių Europos vežėjų yra nusiteikę siekti anglies dioksido neutralumo tikslų ir terminų.

Paantraštės