TransInfo

Ukrainos pasienio tarnybos nuotr.

EUR.1 sertifikatas: pagrindinė priemonė ES ir Ukrainos prekybos lengvatoms

Europos Sąjungos ir Ukrainos prekybos santykiai nėra tik ekonominiai, jie taip pat atspindi ES palaikomą geopolitinį kursą, kuris remia Ukrainą kaip nepriklausomą valstybę. Kad ši partnerystė būtų efektyvi, prekybos procedūros turi būti suprantamos ir skaidrios.

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

2014 m. Ukraina pasirašė Asociacijos Sutartį su ES, kurioje buvo numatytas laipsniškas muitų tarifų mažinimas ir glaudesnė ekonominė integracija tarp dviejų partnerių. Prasidėjus karui, Europos parlamentas priėmė papildomą reglamentą, kuriuo buvo sustabdyti visi esami muitai ir tarifinės kvotos, Ukrainos kilmės importuojamoms prekėms netaikomi antidempingo muitai, sustabdytos prekybos apsaugos priemonės, skirtos Ukrainos kilmės importuojamiems produktams. Tačiau viešojoje erdvėje vis dažniau pasigirsta skundų, kad esami reglamentai neveikia ir įmonėms tenka susimokėti įvairius muitų mokesčius. 

Svarbu priminti, jog prekės iš Ukrainos į Europos Sąjungą gali būti importuojamos taikant 0 proc. muitą tik tuo atveju, jei pateikiami lengvatinę kilmę įrodantys dokumentai, išduoti pagal teisės aktuose nustatytus reikalavimus. Nepateikus nurodytų dokumentų, importo muitų lengvatos netaikomos. Tarp šių dokumentų, EUR.1 sertifikatas išsiskiria kaip pagrindinė priemonė, leidžianti muitų lengvatas taikyti įvairiose šalyse, įskaitant Lietuvą.

EUR.1 sertifikatas yra preferencinės kilmės dokumentas, naudojamas prekėms, kurios gauna muitų lengvatas pagal Europos Sąjungos  prekybos susitarimus. Jis įrodo prekių kilmę ir suteikia teisę importuoti prekes su sumažintais muitų tarifais arba be jų.

Kilmės nustatymo taisyklės

Kilmės nustatymo taisyklės nustato, kada prekė laikoma kilusia iš tam tikros šalies. Pagrindiniai kriterijai gali būti:

  1. Visiškai gaminama vietoje: prekė, pagaminta vienoje šalyje naudojant tik tos šalies resursus.
  2. Pakankamas apdorojimas: jei prekė buvo pagaminta iš žaliavų arba dalių iš skirtingų šalių, ji gali būti laikoma kilusia iš šalies, kurioje buvo atliktas pagrindinis apdorojimas ar gamyba.
  3. Sustiprinimo taisyklė: jei prekė buvo pagaminta iš medžiagų iš skirtingų šalių, taikoma taisyklė, kad prekės kilmė yra ten, kur buvo atlikta paskutinė esminė gamybinė operacija.
  4. Transportavimas per trečiąją šalį: kai prekė yra pervežama per trečiąją šalį (nei gamybos, nei galutinės paskirties šalį), svarbu, kad ji nebūtų ten keičiama arba modifikuojama.

EUR.1 sertifikato suteikimo procedūra

Teisingai atlikta EUR.1 sertifikato procedūra garantuoja, kad prekės bus pervežtos su preferencinėmis muitų lengvatomis pagal susitarimus tarp šalių. EUR.1 sertifikato procedūra:

  1. Dokumento parengimas: Eksportuotojas, remdamasis savo žiniomis apie prekių kilmę ir gauta informacija iš tiekimo grandinės, parengia EUR.1 sertifikatą.
  2. Patikrinimas: Muitinės institucijos gali tikrinti pateiktą informaciją, kad įsitikintų, ar prekės atitinka preferencinės kilmės reikalavimus.
  3. Patvirtinimas: Jei visi reikalavimai atitinkami, muitinės institucijos patvirtina EUR.1 deklaraciją.
  4. Panaudojimas: Su patvirtinta EUR.1 deklaracija prekės gali būti importuojamos taikant preferencinius muitų tarifus.

Europos Sąjungoje darbas su EUR.1 sertifikatais yra nusistovėjęs ir įprastas, tačiau Ukrainoje šiuo metu atsirado daugybė pokyčių. Kad prekėms būtų pritaikytas EUR.1 sertifikatas Ukrainoje, jos turi būti tiesiogiai gabenamos į Ukrainą (pvz. ES-Ukraina). Jei prekės vežamos per trečiąsias šalis, jas perkraunant ar sandėliuojant toje šalyje, reikia pateikti papildomus dokumentus. Vienas iš jų – tranzito šalies patvirtinimas apie prekių sandėliavimą ir perkrovimą.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos

EUR.1 sertifikato rengimo procesas reikalauja tikslumo. Viena iš dažniausiai pasitaikančių klaidų – neteisingas prekės aprašymas. Detalus ir tikslus prekės aprašymas yra esminis: jame turi būti aiškiai nurodyta prekės kilmė ir savybės. Netikslūs ar nepilni aprašymai gali lemti užlaikymus muitinėje.

Kita dažna problema yra susijusi su neteisinga eksportuotojo ar importuotojo informacija. Klaidingi pavadinimai, adresai ar kontaktiniai duomenys gali sukelti daug nesklandumų.

Neteisingai nurodytas HS (harmonizuotos sistemos) kodas taip pat gali pridaryti problemų. Šis kodas padeda muitinėms nustatyti prekės kategoriją ir lengvatas, todėl jo tikslumas yra labai svarbus. Vertėtų nepamiršti, jog nemažiau svarbu – laiku pateikti dokumentus. Pasenę ar neteisingai atnaujinti dokumentai gali trukdyti sertifikato gavimo procesui.

Prekės svorio ar vertės netikslumai gali sukelti problemas skaičiuojant muitus ir mokesčius. O nepakankama ar neteisinga informacija apie prekių vežimo būdą – papildomus klausimus.

Norint išvengti klaidų ir papildomų išlaidų, geriausia kreiptis į profesionalius muitinės tarpininkus, kurie specializuojasi EUR.1sertifikato išdavimo procesuose. Jie iš anksto pakonsultuos ar parekomenduos, kokių dokumentų vienu ar kitu atveju reikės, norint pervežti ar išmuitinti prekes, užtikrins, kad dokumentų rengimo procesas būtų sklandus.

Paantraštės