TransInfo

AdobeStock/Emma nuotr.

Europos Parlamento nariai pritarė sunkvežimių išmetamo CO2 kiekio mažinimo tikslams. Ribojimai „atitrūkę nuo tikrovės”

Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas (ENVI) priėmė pasiūlymus sugriežtinti ES išmetamo CO2 kiekio standartus naujoms sunkiasvorėms transporto priemonėms - autobusams, sunkvežimiams ir puspriekabėms. Tarptautinės vežėjų organizacijos ir Europos sunkvežimių gamintojų asociacijos teigimu, naujos ribos yra nerealios.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas priėmė pasiūlymus, kuriais sugriežtinamos Europos Sąjungos nustatytos sunkvežimių, puspriekabių ir autobusų išmetamo CO2 kiekio ribos.

“Pasiūlymu siekiama kelių tikslų: sumažinti sunkiųjų transporto priemonių išmetamo CO2 kiekį, diegti efektyviau energiją vartojančias transporto priemones ir didinti investicijas į nulinės taršos technologijas”, – skelbiama ENVI pranešime.

Sugriežtintas tikslas

Europos Parlamento nariai nori, kad vidutiniams ir sunkiesiems sunkvežimiams, įskaitant specializuotas transporto priemones (pvz., šiukšliavežes, savivarčius ar betono maišykles) ir autobusus, būtų nustatyti griežti CO2 mažinimo tikslai:

  • 45 proc. 2030-2034 metais,
  • 70 proc. 2035-2039 metais (anksčiau Komisija siūlė 65 proc.),
  • 90 proc. nuo 2040 m.

Kitos siūlomos priemonės – sukurti metinį „Nulinės taršos sunkiasvorių krovininių transporto priemonių forumą”, kuriame būtų siekiama veiksmingai ir efektyviai plėtoti įkrovimo ir degalų papildymo infrastruktūrą. Iki 2026 m. pabaigos Komisija turėtų įvertinti, ar įmanoma parengti metodiką, pagal kurią būtų galima teikti ataskaitas apie išmetamą CO2 kiekį per visą naujų sunkvežimių gyvavimo ciklą.

“Perėjimas prie nulinės taršos (…) yra ne tik labai svarbus siekiant klimato tikslų, bet ir pagrindinis veiksnys siekiant švaresnio oro mūsų miestuose (…). Norime išplėsti teisės akto taikymą mažiems ir vidutinėms sunkvežimiams bei specializuotoms transporto priemonėms (…)”, – pasakė Europos Parlamento narys iš Nyderlandų Basas Eickhoutas.

zurnalas transporto vadovams

Tikslai – atitrūkę nuo tikrovės

Tarptautinė kelių transporto sąjunga (IRU) pareiškė savo nuomonę apie patvirtintus standartus. Pasak IRU ES konsultacinių paslaugų direktorės Raluca Marian, „nerealių tikslų nustatymas iš tikrųjų sumažins Europos galimybes pasiekti „Žaliąjį kursą”.

“Jei galutinės taisyklės atitiktų Tarybos ir ENVI pasiūlymus, ES būtų neatsakingai neatsižvelgusi į įgyvendinamas CO2 išmetimo mažinimo priemones ir nustačiusi pernelyg griežtus tikslus, kuriuos vežėjai tikriausiai nesiryžtų vertinti rimtai”, – pasakė R. Marian.

Europos automobilių gamintojų organizacija (ACEA) taip pat išreiškė susirūpinimą, kad tikslai gali būti “ambicingi popieriuje”, tačiau nepasiekiami realybėje.

“Veikiame labai glaudžiai susijusioje transporto ekosistemoje. Kad sukurtume aplinką, kurioje transporto priemonių gamintojai galėtų klestėti ir pasiekti savo tikslus, reikia bendrų visų suinteresuotųjų šalių pastangų”, – pasakė ACEA generalinė direktorė Sigrid de Vries.

Organizacija dar kartą paragino priimti atitinkamas taisykles.

“Gamintojams bus sunku pasiekti tikslus ir jie bus baudžiami, o reikalavimų laikymasis daugiausia priklauso nuo veiksnių, kurių jie tiesiogiai negali kontroliuoti”, – pridūrė ji.

Paantraštės