TransInfo

Gyvenimas grįžta į įprastas vėžes, bet ne visose statybose. ES statybos sektoriaus rezultatai krizės metu

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės
|

19.08.2020

Nuo gegužės mėnesio, po staigaus nuosmukio balandžio mėnesį, daugelyje Europos Sąjungos šalių statybviečių gyvenimas prasideda iš naujo. Greičiausias atsigavimo procesas pastebimas Italijoje. Lenkijoje, panašiai kaip ir Čekijoje, vis dar buvo matomas regresas. Didžiausia krizė statybų sektoriuje vis dar išlieka Vengrijoje. Problema ta, kad investuotojai… nenori investuoti. 

Gegužės mėnesį – vadovaujantis Eurostat liepos viduryje atlikta Europos šalių statybos rinkos konjunktūros išvada – greičiausiai statybos ir montavimo darbų apimtys augo tose šalyse, kuriose ankstesnį mėnesį jos greičiausiai pasibaigė, administraciniu nurodymu dėl koronaviruso pandemijos įšaldžius ekonomikas. Tai visų pirma buvo pastebima Italijoje, kur darbų apimtys (skaičiuojant pastoviomis 2015 m. kainomis, neatsižvelgiant į sezoninius faktorius) buvo net 168 proc. didesnės nei balandžio mėnesį, bei Prancūzijoje – gegužės mėnesį išaugo 118,3 proc. Balandžio mėnesį šiose šalyse buvo nustatytas didžiausias statybos sektoriaus nuosmukis Europos mastu, lyginant su kovo mėnesiu.  

Netiesiogiai tai reiškia, kad Italija ir Prancūzija buvo šalys, kuriose nepriklausomai nuo ekonominių pasekmių labiausiai, bent jau turint omenyje statybvietes, balandžio mėnesį susirūpinta socialiniais užsikrėtimo koronavirusu rizikos mažinimo reikalavimais. Vis dėlto, jau po mėnesio situacija aiškiai pasikeitė, ką parodė staigus gegužės mėnesį tose šalyse užfiksuotas statybos ir montavimo darbų apimčių padidėjimas.  

Kitose ES šalyse tiek statybos įmonių darbų sumažėjimas balandžio mėnesį, tiek padidėjimas gegužės mėnesį buvo kur kas nuosaikesnis. Pavyzdžiui, Ispanijoje, kur jau kovo mėnesį statybos ir montavimo darbų apimtys, lyginant su vasario mėnesiu, sumažėjo 3,2 proc., o balandžio mėnesį dar 23,7 proc., gegužės mėnesį užfiksuotas padidėjimas 25,0 proc. Panaši situacija buvo ir Belgijoje, kurioje statybų darbai sustojo jau kovo mėnesį. Dar didesnė stagnacija užfiksuota balandžio mėnesį, bet gegužę šalyje darbo apimtys šioje srityje padidėjo 28,6 proc. 

Lenkija, panašiai kaip Vengrija, Čekija, Rumunija, Slovėnija, Suomija ir Olandija, priklauso ES šalims, kuriose tiek gegužės, tiek balandžio ir kovo mėnesiais statybos ir montavimo darbų apimtys sumažėjo (pastovios 2015 m. kainos, neatsižvelgiant į sezoninius faktorius). Didžiausią nuosmukį – net 20,1 proc. – gegužės mėnesį (lyginant su balandžio mėnesiu) užfiksavo Vengrija. Čekijoje nuosmukis siekė 2,9 proc., Slovėnijoje 2,8 proc., o Rumunijoje – 2,2 proc. 

Kai kurios šalys jau atsigauna

Stebint situaciją ES šalių statybos ir montavimo darbų sektoriuje ilgesnėje perspektyvoje, pastebima, kad daugelyje ES šalių koronaviruso pandemija stipriai paveikė statybų sektorių. Nepaisant to, kad kai kurios šalys atsigauna, visoje Europos Sąjungoje statybos ir montavimo darbų apimtys 2020 m. gegužės mėnesį buvo 10,3 proc. mažesnės nei 2019 m. gegužę (2015 m. kainos, neatsižvelgiant į sezoninius faktorius). Tuo metu didžiausias nuosmukis užfiksuotas Ispanijoje – 24,4 proc. ir Prancūzijoje – 24,0 proc. bei Vengrijoje – 20,1 proc. Dar didesnį nuosmukį (42,2 proc. per metus) patyrė jau ES nepriklausanti Didžioji Britanija. 

Apie krizės nebuvimą – metų perspektyvoje – galima kalbėti Rumunijos atveju, kurioje, nepaisant pandemijos, statybos ir montavimo darbų apimtys 2020 m. gegužės mėnesį buvo 14,6 proc. didesnės nei 2019 m. gegužę. Situacija pagerėjo taip pat Suomijoje (padidėjimas siekė 4,1 proc.) bei Vokietijoje (padidėjimas metų perspektyvoje siekė 1,7 proc.). Krizė silpniau (arba visai) paveikė taip pat šių valstybių statybų sektorių: Maltos, Airijos ir trijų Baltijos šalių. Visos jos kas ketvirtį siunčia į Eurostat ataskaitas apie savo šalies statybų sektoriaus situaciją. Po pirmojo 2020 m. ketvirčio visose minėtose šalyse užfiksuotas ryškus padidėjimas, pvz. Airijoje beveik 15 proc., lyginant su pirmuoju 2019 m. ketvirčiu. Nepaisant pandemijos, visose šiose šalyse statybų sektorius išliko be nuostolių.

Lenkijos statybų sektorius jau balandžio mėnesį patyrė nuostolių (-0,8 proc.), lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2019 m. Gegužės mėnesį situacija dar pablogėjo iki -3,0 proc. Pagal preliminarius birželio mėn. Lenkijos statistikos departamento duomenis, nuostoliai padidėjo iki -4,5 proc.

>>> Eurostatas apie ES statybos sektoriaus rezultatus.

Paantraštės