TransInfo

Hamarosan kötelező lesz a személygépkocsikban és kisteherautókban a fékasszisztens

A cikk olvasási ideje 2 perc

Az automatikus fékasszisztens az új teherautókban már jelenleg is kötelező. Az „ENSZ-országok a műszaki autóipari fejlesztés harmonizációjának világfórumában” megállapodtak abban, hogy a rendszert az új személygépkocsikba és könnyű haszongépjárművekbe is be kell szerelni. Ráadásul már a jövő évtől.

A fórum során mintegy 40 ország döntött az autók és kisteherautók fékasszisztens  (AEBS) előírásaival kapcsolatban. A megállapodást az Európai Gazdasági Bizottsága – United Nations Economic Commission for Europe -, az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottsága jelentette be az utolsó Genfben tartott ülésén.

A rendszer bevezetésének célja a halálos közúti balesetek számának csökkentése, legfőképpen a városokban. Egyes autómárkák felszerelik a járműveiket az AEBS rendszerrel, de eddig nem léteztek olyan szabványos műszaki követelmények, melyek az ilyen rendszerek hatékony működését biztosítsák. Az új szabályozások hatályba lépése után a legtöbb, már meglévő rendszert frissíteni kell, hogy megfeleljenek az új szigorúbb követelményeknek.

Az Európai Gazdasági Bizottsága által elfogadott ONZ-rendelettervezet meghatározza a jármű-jármű és a jármű-gyalogos AEBS-rendszerek jóváhagyásának technikai követelményeit. Az új ONZ-rendelet szigorú és nemzetközileg elfogadott követelményeket vezet be az AEBS alacsony fordulatszámon (0-tól 60 km / h-ig) történő használatához, még komplex és kiszámíthatatlan helyzetekre is, mint például a városi forgalom.

Jelenleg is az UNECE folytatja az AEBS ügyében a munkáját a kerékpárosok biztonsága érdekében. A rendelettervezetet az ONZ a Gépjárművek műszaki fejlesztésének összehangolására irányuló világfórumának a  keretében az automata és integrált járművek Csoportja (GRVA) is jóváhagyta.

Az új rendeletek elfogadása után, azok 2020 elején lépnek hatályba. Az UNECE információi szerint Japán és az Európai Unió már megállapodott az új szabályozás bevezetésében.

Fotó: Wikimedia/ M93 CC BY-SA 3.0

Címke